Atypické okná

Oblúkové, šikmé, guľaté okná či rohové okná, to sú najčastejšie žiadané atypické okná. Vyrobiť sa síce dá skoro všetko, ALE je vždy dobré vedieť, aké atypické okná môžu dobre a dlho slúžiť. Nejde totiž iba o samotnú výrobu, ale atypické okno musí byť taktiež funkčné.

2483

Atypické okná z plastu majú svoje obmedzenia

Ako je to s atypickými oknami v prípade najžiadanejších plastových okien? Šikmé či oblúkové atypické okná v plastovom prevedení sú pomerne často žiadané nie len do novostavieb, ale aj do štýlových rekonštrukcií. Pri novostavbách je zrejme najväčší boom oblúkových okien už asi za nami. Platí to, že dôveryhodný výrobca okien neponúkne atypické okno, pri ktorom si nie je istý, že môže spoľahlivo slúžiť. Pokiaľ výrobca jasne deklaruje, že požadované atypické okno nie je možné spoľahlivo vyrobiť, zákazník by to mal rešpektovať a zvoliť iné riešenie napr. iný materiál.

Oblúkové atypické okná sa vyrábajú ohýbaním plastového profilu za tepla. Zákazník by mal byť vždy informovaný, či je daný profilový systém možné ohnúť na rádius, ktorý požaduje, bez toho aby bol profil poškodený. Rozdiely v možnostiach ohnutia profilu sú dané tiež požiadavkami na farebnosť. Biele oblúkové atypické okná je vždy jednoduchšie vyrobiť. Pokiaľ má byť profil potiahnutý farebnou fóliou, napríklad na obľúbené drevodekory, je potrebné zaručiť, že fólia nebude poškodená a okno bude mať bezchybný vzhľad. Pokiaľ teda potrebujete úzke oblúkové okienka, zbystrite, môže sa stať, že z vybraného profilového systému napr. s väčšou stavebnou hĺbkou nepôjdu spoľahlivo vyrobiť.

2529

Drevo poskytuje väčšie možnosti pre atypické okná

Drevené eurohranoly dávajú výrobe atypických okien väčšie možnosti. Aj tu sú samozrejme obmedzenia. Pokiaľ ide o niečo veľmi neštandardné a výrobca nemá istotu, že ide okno vyrobiť a dá mu požadovanú funkčnosť, mal by na to zákazníka upozorniť.

Drevo umožňuje vyrábať aj napríklad malé kruhové okná, úzke oblúkové okná, či atypické okná obdĺžnikového tvaru hore s asymetrickým oblúkom.

Rohové atypické okná

Veľmi zaujímavým riešením sú rohové atypické okná. Možnosti sú dané variantmi tzv. rohových spojov, teda, či sa jedná o pravouhlé okná, či iný uhol. V prípade rohových atypických okien je treba vždy konzultovať vybraný variant okna so statikom. V krajnom prípade môže dôjsť až k porušeniu stavby, a to najmä tam, kde je požadovaný spoj zasklený bez vloženého rohového spoja.

Rohové atypické okná sú veľmi zaujímavým a výrazným prvkom domu, ale je potrebné im venovať zodpovedajúcu pozornosť, a to nie len z hľadiska realizácie. Môžu totiž vytvárať tzv. „studené kúty“ náchylné k roseniu, na čo je potrebné myslieť už v projekte a do týchto miest naplánovať výkonnejšie kúrenie.

Pozor na funkčnosť atypických okien a ich doplnky

Ďalším úskalím je funkčnosť atypických okien, ktorá je daná použitým kovaním. Vždy je treba sa informovať, či je možné pri šikmých či oblúkových oknách zaistiť napríklad mikroventiláciu, či bude atypické okno iba sklopné či otváravé alebo bude kombinovať obe funkcie. „Zákazníci si často doslova vysnívajú svoje ideálne riešenie, ale nie všetko je možné,“ hovorí technický manažér VEKRA J. Korbelář a dodáva, „musíme ich potom takpovediac krotiť, pretože im musíme tiež dlhodobo zaručiť, že okno bude fungovať.“

Ak budete riešiť atypické okná, pamätajte na to, poradiť sa s odborníkmi, jedine tak si ušetríte prípadné sklamanie.

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Ing. František Orth
obchodný zástupca
0911 721 233
Mgr. Peter Jurovčák
obchodný zástupca
0903 210 551
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808

Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk