Ako prebudiť po zime trávnik k životu

Zima nám pomaly končí a práve teraz prichádza ideálny čas na prebudenie vášho trávnika zo zimného spánku. Pokiaľ chcete, aby bol v perfektnej kondícii, musíte urobiť vertikutáciu…

Nejde o žiadny zložitý proces, ale o celkom príjemnú činnosť, ktorú zvládne naozaj každý, a to s pomocou stroja zvaného vertikutátor.
Slovo vertikutácia vzniklo zložením anglických slov „vertical“ a „cut“, čo znamená vertikálny rez. Nože vertikutátoru narežú tŕne a pružiny stroja všetky nečistoty vyhrabú.
Zbavia váš trávnik machov a trávnej plsti, ktoré do nej nepatria. Vertikutácia trávnik prevzdušní a pomôže mu intenzívne rásť i hustnúť. Do pôdy sa vďaka vertikutácii dostane vzduch, voda aj potrebné živiny.

Elektrické i benzínové
Najpopulárnejšie vertikutátory na trhu sú elektrické a výkonnejšie benzínové stroje. Pri výbere vertikutátora je dôležité si uvedomiť, akú veľkú trávnu plochu chceme vertikutovať. V prípade menších plôch a dostupnosti elektrickej energie je vhodné zvoliť vertikutátor elektrický. Je ľahší, tichší, dá sa ľahšie skladovať a je tiež menej náročný na údržbu. Je vhodný aj pre ženy.
Benzínové stroje sú oproti elektrickým výkonnejšie vďaka silnejším motorom a väčšiemu záberu. Práca s nimi je omnoho rýchlejšia a vhodné sú preto aj na rozľahlé trávne plochy.

Vertikutácia – aspoň dvakrát ročne
Vertikutáciu robíme aspoň dvakrát ročne, a to na jar a na jeseň. Najmä jarná obnova trávnika je nesmierne dôležitá, pretože po zime potrebuje zregenerovať.
Ideálnym obdobím na jarnú vertikutáciu je marec a prvá polovina apríla. Záleží na počasí. Je potrebné počkať, až pôda preschne. Po zime je dobré nechať
trávnik trochu povyrastať a pred vertikutáciou pokosiť.
Vertikutátorom sa neupravuje pôda ako taká, ale len trávny povrch. Preto sa nože vertikutátoru nastavujú tak, aby sa pôdy len ľahko dotýkali. Príliš hlboké zárezy po­škodzujú koreňový systém a navyše môže dôjsť k zbytočnému opotrebeniu nožov.
Presnú hĺbku rezu je vhodné nastaviť na rovnej ploche bez chodu motora, a to v rozmedzí od 2 do 4 milimetrov tak, aby stroj mohol trávnik efektívne prečistiť.

Dosiať, pohnojiť, popolievať
Pokiaľ máte trávnik takto ošetrený, naštartujete jeho zdravý rast. Vertikutácia sama o sebe vám však nádhernú zelenú pažiť ešte nezaručí. Po nej je potrebné trávnik dosiať, pohnojiť a pravidelne polievať.
Po zime potrebuje hnojivo so správnym pomerom dusíka, fosforu, draslíka a tiež ďalších doplnkových prvkov, ako sú horčík, síra, vápnik alebo železo. Najviac by v jarnom trávnikovom hnojive malo byť práve dusíka, ktorý je hlavnou zložkou na regeneráciu a rýchly rast.
Dôležité je rovnomerné rozvrstvenie hnojiva po celej zatrávnenej ploche v odporúčanom množstve, ktoré je uvedené na obale. Pre rovnomerné rozloženie je vhodné použiť špeciálny posýpač alebo posýpací vozík. Ten využijete aj pri aplikácii trávneho osiva. Verte, že sa v priebehu pár týždňov váš trávnik dostane do TOP formy. Potom vám ho budú susedia závidieť…

DaB
Snímky: Mountfield

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk