Ako správne zariadiť PRVÚ detskú izbu? 4 praktické rady pre budúce mamičky

Chvíle čakania na príchod nového člena rodiny patria k tomu najkrajšiemu, čo nás v živote stretne. Aby však radosť a nadšenie nevystriedal zbytočný stres či smútok, treba sa na túto udalosť poriadne pripraviť. Ako predísť najčastejším chybám pri tvorení prvej detskej izby pre bábätko, poradí interiérová architektka Lucia Ortutová.

Zariaďovať detskú izbu bez premysleného plánu či finančnej rezervy dokáže poriadne skomplikovať situáciu. Nehovoriac o spontánnych nákupoch, ktorým budúce mamičky zvyknú podľahnúť, hoci je už vopred jasné, že ich už v skorej budúcnosti oľutujú. Ako teda tomu predísť?

1. NAJNUTNEJŠÍM VYBAVENÍM JE POSTIEĽKA
Podľa odporúčaní L. Ortutovej, do prvej detskej izby treba ako prvé zakúpiť postieľku a kvalitný matrac. Pokiaľ sa rozhodnete pre kolísku, treba ju vnímať predovšetkým ako krásny doplnok, ktorý vášmu dieťatku vydrží iba niekoľko mesiacov. V tom prípade je vhodné vyberať kolísky, ktoré sa dajú zmeniť na postieľku. Tú bábätko využije na dlhšie obdobie, približne do tretieho roka života. Pri postieľkach isto oceníte posúvateľné dno, ktoré vám umožní nastaviť si výšku podľa aktuálnych činností – vyššia poloha je vhodná pri najmenšom dieťati, aby ste sa nemuseli príliš nakláňať, nižšia zase ochráni vaše sadajúce a stojace dieťa od pádov.

Ďalším, skutočne vhodným doplnkom, je prebaľovací pult a detská ohrádka, ktorá dokáže počas prvých mesiacov uľahčiť fungovanie každej domácnosti. Mamička má istotu, že dieťa je presne tam, kde ho položila a zároveň sa netlačí v obmedzenom priestore postieľky. Ak to váš rozpočet umožňuje, môžete do detskej izby zakúpiť aj skrinku, komodu na odkladanie detských vecí a hračiek, zatemňovacie závesy a pohodlné kreslo pre rodiča, ktorý bude v izbičke najmenšieho člena rodiny pravidelne kŕmiť a strážiť mu spánok.
„Na začiatku stačí dobre pripravený projekt a koncept, ktorý budete vedieť variovať aj do budúcna, keď bude dieťa rásť. Aj keď sa možno pasujete s finančnými prostriedkami na úplné zariadenie izby, je vhodné už v tomto kroku plánovať, t.j. uvažovať variabilne, s možnosťou jednoduchej transformácie prvej detskej izby pre bábätko a postupne aj pre väčšie dieťa, predškoláka, atď.,“ dodáva architektka.

2. V IZBE SA MÁTE CÍTŤ DOBRE VY AJ VAŠE DIEŤA
„Mnohokrát sa stáva, že mamičky zariaďujú detskú izbu pre seba a nie pre bábätko. V snahe zariadiť ju čo najkrajšie a najlepšie skončia niekedy s príliš dekorovanou miestnosťou, ktorá v konečnom dôsledku pre novorodenca, ale aj pre staršie dieťa pôsobí rušivo,“ upozorňuje Lucia. Pritom zariadenie detskej izby, jej farba, orientácia či usporiadanie môžu vplývať na pokojný spánok detí. Novorodencom a bábätkám odporúčame navrhovať izby s veľmi jemnou farebnosťou, mäkkým materiálovým vyhotovením, s minimálnym kontrastom a nie príliš rušivými prvkami. S narastajúcim vekom môžeme izbu viac rozohriať, no aj tak je vhodné naďalej sa vyhýbať výrazným vzorom a agresívnym farbám. Mäkké farby navyše prirodzene stimulujú koncentráciu, správne zvolené odtiene dokážu udržať rovnováhu a podporiť odpočinok.
„Všeobecne je dobré, keď sú farby teplé, nie príliš kontrastné. Dnes už nie je nutné ani definovať farebnosť podľa pohlavia dieťaťa, naopak použitím jemných odtieňov zelenej, žltej, modrej a ružovej sa dokáže vytvoriť pomerne jednoliaty základ napríklad pre biely nábytok,“ hovorí Lucia.

3. NAJVÄČŠIA CHYBA? ZBYTOČNÉ DEKORÁCIE
V novozariadenej detskej izbe by sa mala dobre cítiť nielen mamička, ale aj novonarodený člen rodiny. A netreba zabúdať ani na jej funkčnosť – v prvých troch rokoch budete bojovať s padaním, lezením, hlučnými dierkami a pokreslenými stenami. Aj preto je dobré vyhnúť sa zariadeniu, ktoré rýchlo podlieha času v zmysle dizajnu a veku dieťaťa. „Posteľ v tvare auta či princeznej sa nemusí tešiť úspechu príliš dlho. Naopak, vhodné je siahať po doplnkoch, ktorých strata alebo výmena nás nebude až tak bolieť,“ radí architektka.

4. UŠETRIŤ SA DÁ
Pri dôslednom a prezieravom plánovaní zariadenia detskej izby sa vám iste podarí vybrať nábytok, ktorý poslúži aj na dlhšie obdobie. Aktuálne obľúbenú rozprávkovú postavičku či farbu predsa môžete v rámci dekorácie dodať prostredníctvom rôznych úchytiek, samolepiek a drobných dekorácií. Z pohľadu ekonomiky tak ušetríte nemalé finančné prostriedky, ako by ste mali meniť nábytkové zostavy každých 3 až 5 rokov. Odporúčanie odborníkov je rátať s týmito výdavkami už v čase, keď o potomstve ešte iba uvažujeme. Je vždy jednoduchšie odkladať si menšie čiastky, rozložené na dlhší časový úsek, aby boli vaše nákupy skutočne príjemným zážitkom nielen pre vás, ale aj vaše peňaženky.

Danica Polčíková, 1st CLASS AGENCY
Snímky: rajec.com

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk