Chybné riešenia už od projektanta?

Zaujímavý, avšak s množstvom líniových a bodových tepelných mostov, ktoré budú „trápiť“ vnútorné prostredie, taký bude tento RD.

Jeho nedostatkom sú tepelne neizolované betónové stužujúce konštrukcie a tepelne neodizolované spojenie železných trámov nosnej konštrukcie zimnej záhrady. Toto spojenie je zrealizované tak, že prichytávacia platnička každého trámu zimnej záhrady sa priamo dotýka ŽB trámu. Do tohto trámu sú zavŕtané fixačné skrutky. ŽB trám bude ochladzovaný – bodovým tepelným mostom.
Ak aj bude ŽB trám dokonale zateplený 20 cm tepelnej izolácie (čo sa pri tom, ako je riešený nosný kovový rám zimnej záhrady, nestane), tak chlad z ocele sa bude vždy prenášať do betónu. Okolie uchytení železných trámov bude v zime vždy studené, vzdušná vlhkosť (v zimnej záhrade jej bude stále mnoho) bude na týchto miestach kondenzovať a problém zlého stavebného detailu – ukážkový tepelný most. Riešenie pritom existuje. Malo sa použiť tepelne izolované ukotvenie – Schockisokorb, ktoré sa dá kúpiť aj v Bratislave.

Problémom tejto stavby je riešenie všetkých betónových prvkov stavby. Hlavne však u stužujúcich vencov jednotlivých podlaží, ktoré nie sú vôbec chránené tepelnou izoláciou, a tak dom je v každom podlaží „predelený“ líniovým tepelným mostom.
Tento problém je aj u nadokenných prekladov okien a aj v bočnej stene na pravej strane obrázku. Plochy betónov budú veľmi ochladzovať interiér; na týchto plochách bude stena studená a vzdušná vlhkosť bude kondenzovať. Dúfajme, že aj prízemie domu, ktoré tvorí základ a je celé betónové, bude zateplené aspoň 20 cm. Mám však obavy, nakoľko u plochy základov – dvojgaráže, ktorá je zo strany svahu zahrabaná v zemine, a je vidieť, že základy boli tepelne izolované, je podľa mňa použitá malá hrúbka tepelného izolantu.
Obdobne rizikový je aj detail dotyku prvého murovaného podlažia so svahom. Jeho výška je veľké riziko pri prevlhčení a aj detail hydroizolácie na tehlovom murive je jeden veľký otáznik? Zateplenie bude problém, a tak si myslím, že autorský dozor projektanta sa na tejto stavbe nerealizoval ani raz.

Nechce sa mi veriť, že takéto „hriechy“ si dovolili vykonať stavbári. Mám dojem, že projekt takéto detaily vôbec neriešil, a preto stavba, ktorá by mohla byť peknou ukážkou výstavby vo svahu, sa stane ukážkou neustálych reklamácií a škriepok investora a stavbárov, ktorí budú obviňovať projektanta, že detaily nevyriešil a on zasa stavbárov, že to mali vedieť a neurobili to tak, ako sa má. Problémy sa nevyriešia jednoduchou a lacnou opravou, a tak stavba bude navždy „trpieť“ fušerinou.
 
Ing. Pavel Kleskeň, Snímky: autor

Klimatizácie, chladenie, dodávka, montáž, servis

Na slovenskom trhu dnes existuje široká ponuka rôznych domácich klimatizačných zariadení, ale ešte väčší počet zahraničných značiek. Ak sa majiteľ bytu alebo rodinného domu rozhodne spríjemniť si v letných, ale taktiež v zimných mesiacoch pobyt vo svojom obydlí, stačí si vybrať spoločnosť, ktorá mu dodá a namontuje klimatizačné zariadenie presne podľa jeho požiadaviek na kvalitu či cenu.

Jednou zo spoločností je aj firma M. F. Team,
ktorá ponúka kompletnú dodávku klimatizačných zariadení formou dodávky na kľúč. Spoločnosť zastupuje na Slovensku japonskú firmu Daikin. Značka Daikin predstavuje záruku maximálnej kvality a inovácie a určuje svetový trend na trhu s klimatizačnými zariadeniami. Firma Daikin má vyše sedemdesiatročné skúsenosti vo výrobe priemyselných, ale taktiež malých domácich klimatizačných jednotiek.

Nová séria klimatizačných zariadení bola špeciálne vyvinutá na použitie v rodinných domoch a bytoch. Veľkou výhodou týchto zariadení je veľmi nízka hlučnosť a široká variabilita použitia a nastavenia podľa individuálnych požiadaviek každého užívateľa. Klimatizačná jednotka aplikovaná v miestnosti zabezpečí nielen príjemné ochladenie vzduchu v letných mesiacoch, ale čo málokto vie, dá sa použiť aj ako výhrevné zariadenie v zime.

Klimatizácia okrem toho umožňuje kontrolu a udržiavanie nastavenej úrovne vlhkosti vzduchu v miestnosti, filtruje a čistí vzduch. Pre klimatizácie Daikin je charakteristický maximálny komfort obsluhy na diaľkové ovládanie, ktorým možno nastaviť a vo dne i v noci udržiavať všetky základné parametre a funkcie zariadenia.

Klimatizačné zariadenia rozlišujeme na vonkajšie a vnútorné jednotky. Vnútorné klimatizačné jednotky nie sú náročné na priestor, môžu byť inštalované ako stacionárne jednotky priamo v interiéri domu či miestnosti, zavesené na stene, zabudované v strope, v úrovni radiátorov. Vonkajšie klimatizačné jednotky na balkóne či terase bytu.

Všetky nové zariadenia sú invertorové, t. j. šetria až 35 % elektrickej energie. Zabudovaný mikroprocesor riadi automaticky udržiavanie nastavených klimatických podmienok.
Samozrejmosťou je automatické prepnutie chladenie/kúrenie podľa nastavenej teploty a úsporný režim počas spánku alebo dlhšej neprítomnosti doma. Zadané údaje a nastavenia možno zakódovať a pri prerušení dodávky elektrickej energie ostávajú zachované. Klimatizačné zariadenia nie sú náročné na inštaláciu. Požiadavku vyššej potreby chladu zabezpečuje systém VRV II. Integráciou niekoľkých VRV systémov do jedného chladiaceho okruhu možno pripojiť až štyridsať vnútorných jednotiek. Je možné postupné dopĺňanie podľa požiadaviek.

Firma M.F. Team zabezpečí pre vás kompletné riešenie vášho problému – prehriateho domu či bytu. Poskytuje aj všetky služby súvisiace so zavedením klimatizačnej jednotky do vašej domácnosti od návrhu riešenia cez dodávku a montáž zariadenia až po kompletný záručný a pozáručný servis. Na klimatizačné jednotky značky Daikin je záručná lehota 36 mesiacov. Ak ste sa rozhodli, že už toto leto by ste radi prežili v príjemnom klimatizovanom interiéri vášho obydlia, ostáva vám už iba rozhodnúť sa pre spoločnosť, ktorá pre vás dodá klimatizačné zariadenie. V horúcich letných dňoch sa sami presvedčíte, že investované prostriedky do klimatizačnej jednotky neboli vynaložené zbytočne, ale skutočne spríjemnia chvíle, ktoré budete tráviť doma.

M.F. TEAM spol. s r.o.
Galvaniho 12B
821 04 Bratislava
tel.: 02/431 914 48-49, 436 319 82, 434 150 33,
fax: 02/436 319 83
e-mail: mfteam@mfteam.sk
www.mfteam.sk
www.klimatizacia.sk

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk