Editorial

Hoci je už po „veľkom dni“ spojenom s očakávaniami, nemôžeme a asi 99 % obyvateľov ani nie je spokojných s atmosférou, ktorá po voľbách vládne v našom štáte. Naše očakávania, že sa „to ukľudní“ a vnútropolitická atmosféra sa sústredí na riešenie  problémov v hospodárstve, dostali vážnu facku…

Osem rokov sa trápia všetci stavbári s dôsledkami viac ako 55%ného prepadu výkonnosti stavebníctva a je to znova horšie, ako by sa dalo čakať. Ak sa už aj na verejnosti v denníkoch a v správach tlačových agentúr verejne priznáva, že až 30 % veľkých stavebných firiem preberá zákazky, z ktorých očakáva  stratu, ľudovo povedané „idú pod cenu“, len aby boli ich pracovníci zamestnaní, tak s tým by sa malo niečo robiť. Problém je, že toto si z „tiež politikov“, ktorí sa dostali do parlamentu, nik nevšíma. Rujú sa o pozície v parlamente, na ministerstvách, v dozorných radách, a to, o čom rozprávali mesiac pred voľbami, už nie je v centre ich pozornosti. Občan odvolil a teraz je čas, aby sme sa „napakovali“.

Zase sme naleteli, a tak nám treba! Sme nepoučiteľný národ. Vieme, a 20 rokov nám to novodobá verchuška ukazuje, že po každých voľbách nastáva „rekorytarizácia“, a predsa si myslíme, že staré tváre majú aspoň štipku sebareflexie. Oni nám znova ukázali, akí sme naivní. Noví, tí sú učenliví, a tak aj „kotlebovci“, ktorí pred voľbami vykrikovali, ako môže jeden „smerák“ sedieť jedným zadkom na dvoch stoličkách, tak sa aj oni teraz posadili na dve – v parlamente aj v župe. Aké je z toho poučenie? Moc je silný fetiš, preto sa jej ťažko vzdávajú. Horšie je, že nik si už nevšíma dôchodcov, ktorí musia vyžiť z 250 až 400 eur mesačne. Všetci politickí nominanti „lezú“ do zadku učiteľom a sú ochotní si ich kúpiť. Učitelia „to“ berú a vytešujú sa, ako vyhrajú. Otázka je – nad kým? Čo urobia, keď vláda zázrakom „nájde“ peniaze na okamžité zvýšenie ich platov o 140 eur? Priznajú si, že ich kúpili? A chudáci dôchodcovia, tí sa môžu ísť pásť, ak nepomôže rodina a deti…

Vrátim sa k stavbárom. Pred voľbami sa rozbiehali dva veľmi dobre myslené podporné programy. Zelená domácnostiam a Podpora zatepľovania RD. Ukazuje sa, že rýchlosť realizácie týchto programov, keď sa schvaľovali zo dňa na deň, nebola až takým prínosom. Občan totiž nepredpokladal takú papierovačku, ako dotačné programy požadujú, a tak sa viac ako 1/3 priznaných podpôr nerealizuje. Mám obavy, aby sa „múdri“ úradníci „nespamätali“ a nevyčerpané peniaze predčasne „nepresunuli“. Ľudia si začali papierovačky riešiť a verte tomu, že do pol roka sa budú administratívne zvládať. Len aby boli peniaze. Myslím si, že tieto aktivity by veľmi pomohli malým stavbárom, aby sa už nemuseli toľko trápiť.

V tomto vydaní časopisu sa sústreďujeme aj my na obnovu zateplením (aby sme boli aktuálni). Hlavne však chceme ukázať, ako sa má správne zatepľovať, lebo normy sa radikálne sprísnili. Prečítajte si preto veľmi pozorne náš časopis. Určite sa poučíte.

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk