Fasáda neobmedzených možností

Všetci architekti a developeri vedia, že dispozícia či použitý konštrukčný materiál sú veľmi dôležité, zvonka ich však nevidíte. Preto sa veľký dôraz kladie na kvalitnú architektúru a individuálne stvárnenie fasády. Fasáda je tvárou domu. Rôzne tvary a materiály, farby a štruktúry jej dodávajú nezameniteľný charakter.

Kvalitná architektúra a individuálne stvárnenie fasády majú pri stavaní vysokú prioritu

Fasády priznávajú farbu

Dlho sa individualita stavby obmedzovala len na vnútorné riešenie domu. Dnes je tomu inak. Charakter sa prezentuje aj – a dokonca podstatne pôsobivejšie – fasádou. Je to trend, ktorý nemôžeme prehliadať. V posledných rokoch to boli najmä farby, ktoré určovali charakter fasády, a tak výrobcovia fasádnych omietok a farieb priniesli na trh vzorkovnice farieb, ktoré obsahovali spektrum, ktoré malo splniť predstavy o farbe od jemnej pastelovej až po intenzívne farebné odtiene. Všeobecne platí, že systém farieb musí vyhovieť všetkým želaniam a musí vydržať mnoho rokov. Baumit Life, systém fasádnych farieb, tvorí 94 hlavných trendových odtieňov Style, z ktorých každý má 8 zosvetlení. Systém farieb dopĺňa 6 bielych tónov a 36 omietok MosaikTop. Spolu 888 tónov.

Trendy v oblasti farieb

Farby sú dôležité pre sprostredkovanie statusu a imidžu. Sú prvým signálom poznania. Ako úplne prvé, ešte pred tvarom a všetkými ostatnými vlastnosťami, vnímame na dome práve farbu. Podľa Axela Venna, profesora pre farebné riešenia a trendscouting, poradcu v oblasti farieb a estetiky, je hlavným odtieňom ešte stále biela, ktorá sa už ale nepoužíva v klinickej podobe, ale s odtieňom. Túto bledú plochu dnes radi oživujeme výraznou farbou. Súčasne čoraz viac silnie iný trend – obľuba sivých tónov až po antracitovú farbu. Tmavé farby a veľké kontrasty sú jednoducho v trende. Budova sa tak stáva vyjadrením určitého statusu podobne ako auto. A ešte jeden trend je badateľný – pribúda čoraz viac fasád, ktoré majú určitú štruktúru.

Fantázia a remeslo

Ak chcete byť verní omietke na fasáde, nemusíte sa už obmedzovať len výberom farby. Fasádu možno stvárniť aj s fantáziou, remeselníckou zručnosťou a navyše za rozumné náklady. Existuje množstvo štruktúr omietok, od jemnej po hrubú, od hranatého po oblé zrno, v kombinácii s rôznymi technológiami nanášania, ktoré sa v súčasnosti postupne dostávajú do povedomia architektov a remeselníkov. Pretože individuálny vzhľad fasády nezávisí len od jej farby. Spoločnosť Baumit vyvinula omietku CreativTop, vďaka ktorej možno fasádnej omietke dodať ľubovoľnú štruktúru. Tým sa fasádam otvárajú neobmedzené možnosti stvárnenia.

Nová estetika: Hladké je pekné

Na medzinárodnej architektonickej scéne oslavujú v súčasnosti svoj návrat aj hladké fasády. V južnej a východnej Európe patrili pritom vždy k štandardným fasádam. Je to preto, lebo v týchto oblastiach sa pracovalo prevažne so sadrou, pričom na severe a západe sa radšej vsádzalo na cement. K tomu ešte fakt, že takmer vo všetkých architektonických štýloch sa od nepamäti išlo od stvárňovania interiéru k stvárňovaniu exteriéru. Čo znamená, že v súčasnosti sa všetky možnosti remeselnícky „jemného“ stvárnenia interiéru prenášajú na fasádu. Trend, ktorý možno vysvetliť tým, že architektonické stvárnenie moderny čoraz viac uprednostňuje „hladké“ materiály ako hliník, sklo a pohľadový betón, s ktorými vynikajúco ladí hladko omietnuté, žiarivo biele murivo. Všetko sa musí zrkadliť, lesknúť, ba možno skoro povedať, že musí byť klinicky čisté. Triezvosť, jasnosť a štýlovosť sú dominujúcimi estetickými hodnotami, barokové ozdoby a nedefinované materiály sú zaznávané.

A tak okrem všetkých spomínaných štruktúr a farieb ponúka spoločnosť Baumit aj puristický variant: „hladkú fasádu“ s modelovateľnými omietkami CreativTop Vario, CreativTop Pearl a CreativTop Silk.

Od minimalistickej fasády k fasáde so špeciálnymi efektmi

Presným opakom hladkých „čistých“ fasád sú fasády, ktoré vyzerajú takmer ako hollywoodské kulisy alebo moderné umelecké diela. V tejto oblasti prináša na fasádu spoločnosť Baumit so svojím programom DesignLife ešte intenzívnejšie, lesklejšie a mimoriadnejšie efekty – zaujímavý lazúrový efekt, kovový lesk a žiarivé trblietanie.

Splňte si vaše sny o fasáde!

Text a snímky: Baumit

 

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk