Fiskars X-series – Nová generácia sekier. Prichádza nová éra v oblasti sekania dreva.

Nové sekery štvrtej generácie Fiskars skvelo padnú do ruky a sú prakticky nezničiteľné. Majú inovatívnu rukoväť s 3D štruktúrou, ktorá im umožňuje bezpečnejší a rýchlejší švih. Tiež lahodia oku – získali prestížne ocenenie za dizajn „Red Dot Award“. Sekanie dreva ešte nikdy nebolo také presné a účinné…

Sekerky pre každého
Spoločnosť Fiskars vyvinula nový rad sekier tak, aby vyhovovali ľuďom rôzneho vzrastu, sily, schopností a skúseností. V rozšírenom sortimente si tak každý môže vybrať presne tú pre seba.
„Nový model sekery X21 je určený pre tých, ktorí ju používajú veľmi často a vyžadujú vynikajúci štiepací výkon. Preto sme sa zamerali na maximalizáciu rýchlosti švihu a zvýšili ovládateľnosť sekery,“ hovorí Petteri Masalin, vedúci výskumu a vývoja Fiskars.

Fiskars sa pri vývoji novej sekerky zameral na optimálny pomer hmotnosti čepele a dĺžky topora. Ten je vyrobený z ľahkého a odolného materiálu FiberComp™ a má novú patentovanú 3D rukoväť. Štruktúra rukoväte pomáha odvádzať vlhkosť a zvyšuje bezpečnosť pri švihu. Umožňuje lepšie kontrolovať smer  a sústrediť sa na samotný švih namiesto toho, aby ste energiou a pozornosťou plytvali na udržanie nástroja v rukách. Pokiaľ sekáte často, oceníte praktickú nezničiteľnosť sekery, ktorú Fiskars garantuje 25-ročnou zárukou.

Bezpečnosť, precíznosť a rýchlosť
Fiskars vyrába odolné sekerky už od 17. storočia. 365 rokov táto fínska spoločnosť zdokonaľuje dizajn a kvalitu s pomocou najnovších technologických postupov, aby jej produkty čo najviac vyhovovali potrebám zákazníkov.

Pri novej generácii sekier sa Fiskars zameral predovšetkým na bezpečnosť a presnosť sekania. V porovnaní s tradičnými drevenými sekerami je nový rad Fiskars bezpečnejší a príjemnejší na použitie. Zahnutý koniec topora bráni vykĺznutiu sekery z ruky a predchádza tak nehodám. Inovatívna 3D rukoväť zvyšuje kontrolu a rýchlosť švihu. Sekera má čepeľ napevno zaliatu do topora, vďaka čomu čepeľ pri sekaní nemôže z topora vypadnúť. Ostrie sekery je dvakrát tvrdené, čo zvyšuje jeho odolnosť a uľahčuje ostrenie.

S novou generáciou sekier Fiskars sa štiepanie dreva stane zábavnejším a ľahším. Sekerky sú vyrobené z ultraľahkého a odolného materiálu FiberComp™, ktorý pomáha minimalizovať námahu a je prakticky nerozbitný. Pre ľahké a bezpečné ukladanie sekier Fiskars vytvoril špeciálne plastové obaly.

Nový rad sekeriek Fiskars je v predaji od augusta 2015.

Ako pracovať bezpečne s reťazovou pílou

Reťazová píla je veľmi efektívny nástroj na spracovanie dreva. Ako každý nástroj, aj píla potrebuje obozretnú a skúsenú osobu, ktorá ju ovláda. Predtým, než sa pustíte do pílenia dreva, treba si osvojiť niekoľko zásad a pravidiel. Tie vám nielen uľahčia prácu, ale môžu zachrániť aj život.

V prvom rade si zadovážte takú reťazovú pílu,
ktorá bude spĺňať vaše pracovné potreby. Ak nepotrebujete profesionálnu pílu s výkonným motorom, siahnite po menších a ergonomickejších riešeniach. Pri všetkých pílach sú však dôležité ochranné prvky. Veľmi dôležitá je ochrana pred spätným úderom a brzda reťaze. Tento prvok v prípade nesprávneho držania píly alebo spätného úderu okamžite zastaví reťaz. Poistná páčka plynu slúži ako poistka pre správne uchopenie píly. Ak ju nebudete držať správne, plyn sa nezapne. Nemenej dôležitý je zachytávač reťaze, ktorý sa k slovu dostáva pri jej pretrhnutí, a chránič pravej ruky.   

Pri pílení sa však treba chrániť aj ochranným oblečením, ktoré býva testované v súlade s príslušnými medzinárodnými predpismi a normami. Výrazne sa tak zvýši komfort vašej práce. Základom je ochranná prilba s chráničmi sluchu a štítom na ochranu tváre. Nasleduje ochranná bunda, nohavice a topánky, ktoré by mali byť robustné a pohodlné. Samo­zrejmosťou sú kvalitné ochranné rukavice a lekárnička, ktorá vám v prípade úrazu môže zachrániť život.

Kvalitná píla ani certifikované oblečenie však úrazu nezabránia, ak budete pri práci s pílou postupovať ľahkovážne. Každý krok si treba vopred premyslieť. Pred začiatkom pílenia stromu si vždy dopredu naplánujte oblasť, do ktorej má strom spadnúť. Taktiež dodržujte bezpečnú vzdialenosť od ostatných osôb, ktorá by mala byť v rozsahu 3 – 5 metrov. Samostatnou kapitolou je držanie píly a postoj pri pílení. Vždy dbajte na pevné uchopenie píly do obidvoch rúk. Pílu držte blízko pri tele, aby ste mali lepšiu stabilitu. Zároveň dosiahnete lepšieho vyváženia a píla sa bude lepšie ovládať. Ľavá noha by mala byť mierne pred pravou. Pri práci s pílou musí váš pohľad smerovať vždy na miesto pílenia.
Viac o práci s reťazovou pílou nájdete na našej internetovej stránke.

www.husqvarna.sk

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk