Domov Diskusné Fóra O vykurovaní v dome Aké tepelné čerpadlo si vybrať?

Táto téma obsahuje 0 odpovedí, má 1 hlas, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  domabyt pred 5 rokmi, 5 mesiacmi.

Zobrazuje sa príspevok 1 (z 1 celkovo)
 • Autor
  Príspevky
 • #15703

  domabyt
  Keymaster

   

  Tepelné čerpadlá sú dnes už štandardnými zdrojmi tepla a aj poklesom nadobúdacích cien sa už stali významnou konkurenciou klasických plynových kotlov. V princípe pracuje tepelné čerpadlo ako zdroj tepla, ktorý využíva obnoviteľné zdroje tepla (teplo slnka, zeme či vzduchu) a dodáva ich pre vykurovací systém, ktorým je podlahové či stenové vykurovanie.

   

  Prvou najdôležitejšou podmienkou ich inštalácie je, aby stavebná časť RD domu bola riešená ako dom s malými tepelnými stratami. Aby dom bol „ultranízkoenergetický“, teda jeho tepelné straty boli čo najnižšie a dosiahli max. 40 kWh/m2/rok. Ak sú straty domu väčšie, tak sa stratí energetická efektívnosť TČ pretože TČ musí vyrábať veľa tepla a je teda dlho v prevádzke. Spotrebuje tak viac el. energie na svoju prevádzku čo zvyšuje prevádzkové poplatky.

   

  Energetická efektívnosť jednotlivých typov tepelných čerpadiel záleží aj na zdroji obnoviteľnej energie zeme (zem, voda, vzduch) ktorú TČ premieňa na teplo. Výrobcovia už bežne garantujú, že z 1 kW spotrebovanej elektrickej energie použitej na prevádzku TČ sa „vyrobí“ až 4 kW tepla. Táto energetická efektívnosť sa označuje skratkou COP. V našom prípade dosahuje hodnotu – COP = 4

   

  Nakoľko stavba RD je náročná na investície tak sa pozrieme na TČ z pohľadu investičných vstupov. Tepelné čerpadlo vzduch – voda má najmenšie nároky na investičné vstupy a stavebné úpravy. Vonkajšiu jednotku TČ nasávajúcu vonkajší vzduch z ktorého sa odoberá teplo, stačí položiť na betónový základ a rúrkami ju spojiť s vnútorným modulom TČ. Tento odobraté teplo zvýši na vykurovaciu teplotu a posunie ju do vykurovacieho systému domu. Tepelné čerpadlo zem – voda si vyžaduje dvoj až trojnásobnú plochu záhrady akú bude mať váš rodinný dom. Do tejto plochy sa v hľbke cca1,5 až 1,8 m uloží zemný kolektor z plastových trubiek naplnených teplonosnou tekutinou a z tohto kolektoru ohrievaného teplom zeme  si TČ odoberá teplo. Následne ho zvýši na vykurovaciu teplotu. Investične ešte náročnejšie sú TČ voda – voda, nakoľko pre tieto TČ je potrebné vybudovať dve studne. Z jednej odoberáme vodu a do druhej ju (už ochladenú o 3 – 5 stupňov C) vraciame. Ich hľbka a priemer je závislá na úrovni hladiny podzemnej vody a množstva vody ktorú potrebuje TČ k požadovanému tepelnému výkonu. Najnáročnejšie sú TČ využívajúce geotrmálne teplo, pretože tieto vrty môžu byť hlboké aj niekoľko 100 m.

   

  Z popisovaných princípov stavebných úprav potrebných k fungovaniu TČ je zrejmé, že najjednoduchšia je inštalácia tepelných čerpadiel vzduch – voda. Ich účinnosť kolíše podľa teploty vonkajšieho vzduchu avšak technické riešenia dnes umožňujú efektívnu prácu TČ aj pri mínusových teplotách vzduchu. Ostatné typy TČ majú účinnosť v stabilnom výkone avšak vyvolané stavebné investície sú vyššie. Faktom však je, že TČ patrí budúcnosť.

   

Zobrazuje sa príspevok 1 (z 1 celkovo)

Musíte byť prihlásený any ste mohli odpovedať na túto tému

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk