Domov Diskusné Fóra Nízkoenergetický a pasívny dom Ako sa zmenil pohľad na energie pre vykurovanie od 1.1.2015

Táto téma obsahuje 0 odpovedí, má 1 hlas, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  bugisoft pred 5 rokmi, 5 mesiacmi.

Zobrazuje sa príspevok 1 (z 1 celkovo)
 • Autor
  Príspevky
 • #761

  bugisoft
  Keymaster

  Od začiatku roka 2015 sa podľa STN musia stavať iba domy označované ako Ultranízkoenergetické a sú označované energetickou triedou „A 1“. Ich „spotreba“ tepelnej energie môže byť max. 40 kWh /m2/ rok. Tento fakt ovplyvňuje skladbu stavebných konštrukcií, pretože cez ne, sa tepelné straty uskutočňujú. Prechodu tepla cez konštrukciu bránia tepelnoizolačné vlastnosti a tieto im dodávajú tepelné izolácie. Platná STN zároveň určuje aj hodnoty tepelnoizolačných vlastností.

  vymena dom v d. Kubine
  Pre steny – obvodový plášť je doporučovaná hodnota U = 0, 22. Pre strechy je táto hodnota U = 0, 10 a pre výplne otvorov – okná a dvere sú hodnoty U = 0, 90 W/ (m2.K). Pre všetky zainteresované strany (projektanti, realizátori, ale aj investori) tieto prísne energetické kritériá priniesli nové požiadavky na spracovanie projektovej dokumentácie, ale aj požiadavky vyššej realizačnej kvality pri samotnej výstavbe. Otázkou je, či sú investori oboznámení s touto zmenou „filozofie“ stavieb a či sa tejto zvýšenej kvality aj dožadujú. Ak sa pozriete po stavbách tak musím konštatovať, že tomu tak nie je. Vidieť to hlavne pri zatepľovaní kedy sa bežne zatepľuje hrúbkou 8 – max. 10 cm polystyrénom. Chyba sa deje pri vnímaní a hodnotení jedného dôležitého dokumentu, ktorý povinne obsahuje projekt, teda v projektovom hodnotení energetickej náročnosti stavby. Tento povinný dokument v projetkte podľa ktorého stavebný úrad stavbu povoľuje investorov veľmi málo zaujíma. Ak sa potom z energetického certifikátu ktorý musí stavebník teda investor predložiť ku kolaudácii, dozvie, že jeho dom je vlastne spotrebič tepla – dom má hodnotenie „C“ či „B“, sú vinní všetci, len investor si chybu neprizná.
  Toto spoliehanie sa na niekoho, kto to za nás vyrieši, sa bude musieť zmeniť. Hlavne u vás laikov – investorov. Nakoľko už 20 rokov pracujem ako šéfredaktor časopisu Dom a Byt rád vám poradím ako „na TO“ aby ste sa vedeli zorientovať. Napíšte svoj dotaz. Pokúsim sa vám zrozumiteľne odpovedať. Ing. Pavel Kleskeň

Zobrazuje sa príspevok 1 (z 1 celkovo)

Musíte byť prihlásený any ste mohli odpovedať na túto tému

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk