Od začiatku roka 2015 sa podľa STN musia stavať iba domy označované ako Ultranízkoenergetické a sú označované energetickou triedou „A 1“. Ich „spotreba“ tepelnej energie môže byť max. 40 kWh /m2/ rok. Tento fakt ovplyvňuje skladbu stavebných konštrukcií, pretože cez ne, sa tepelné straty uskutočňujú. Prechodu tepla cez konštrukciu bránia tepelnoizolačné vlastnosti a tieto im dodávajú tepelné izolácie. Platná STN zároveň určuje aj hodnoty tepelnoizolačných vlastností.

Pre steny – obvodový plášť je doporučovaná hodnota U = 0, 22. Pre strechy je táto hodnota U = 0, 10 a pre výplne otvorov – okná a dvere sú hodnoty U = 0, 90 W/ (m2.K). Pre všetky zainteresované strany (projektanti, realizátori, ale aj investori) tieto prísne energetické kritériá priniesli nové požiadavky na spracovanie projektovej dokumentácie, ale aj požiadavky vyššej realizačnej kvality pri samotnej výstavbe. Otázkou je, či sú investori oboznámení s touto zmenou „filozofie“ stavieb a či sa tejto zvýšenej kvality aj dožadujú. Ak sa pozriete po stavbách tak musím konštatovať, že tomu tak nie je. Vidieť to hlavne pri zatepľovaní kedy sa bežne zatepľuje hrúbkou 8 – max. 10 cm polystyrénom. Chyba sa deje pri vnímaní a hodnotení jedného dôležitého dokumentu, ktorý povinne obsahuje projekt, teda v projektovom hodnotení energetickej náročnosti stavby. Tento povinný dokument v projetkte podľa ktorého stavebný úrad stavbu povoľuje investorov veľmi málo zaujíma. Ak sa potom z energetického certifikátu ktorý musí stavebník teda investor predložiť ku kolaudácii, dozvie, že jeho dom je vlastne spotrebič tepla – dom má hodnotenie „C“ či „B“, sú vinní všetci, len investor si chybu neprizná.
Toto spoliehanie sa na niekoho, kto to za nás vyrieši, sa bude musieť zmeniť. Hlavne u vás laikov – investorov. Nakoľko už 20 rokov pracujem ako šéfredaktor časopisu Dom a Byt rád vám poradím ako „na TO“ aby ste sa vedeli zorientovať. Napíšte svoj dotaz. Pokúsim sa vám zrozumiteľne odpovedať. Ing. Pavel Kleskeň