Domov Diskusné Fóra Radíme si navzájom Prečo stále hľadáme okná s nízkou cenou?

Táto téma obsahuje 0 odpovedí, má 1 hlas, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  domabyt pred 5 rokmi, 5 mesiacmi.

Zobrazuje sa príspevok 1 (z 1 celkovo)
 • Autor
  Príspevky
 • #10417

  domabyt
  Keymaster

  „Uctievanie, ba až démonizovanie“ nízkej ceny za nové okná, je pri stavbe nového, ale aj rekonštruovaného domu veľmi nesprávne rozhodnutie, ba až hlúposť.

  Takéto uvažovanie, keď je „dôležitá“ nízka cena okien, je naozaj nesprávne, lebo nízka cena okien zvyčajne znamená ich nižšiu tepelnoizolačnú kvalitu. Lacné okná budú mať vysoké straty tepla počas dlhej, až 25 – 30 ročnej doby, lebo okná sa nevymieňajú podľa „módnych trendov“. Tieto vysoké straty tepla nás budú teda dlhodobo stáť nemalé finančné prostriedky, ktoré by sme mohli ušetriť, keby sme si už na prvý raz zakúpili kvalitné tepelnoizolačné okná. Ak budete vymieňať okná po 3 – 5 rokoch ich užívania, lebo ste zistili, že sú nekvalitné, zaplatíte za túto prácu aj dvoj- či trojnásobok investície do kvalitnejších okien zakúpených pri prvom správnom rozhodnutí.

  Aká je realita na „oknárskom trhu“?

  Realita je taká, že každý záujemca o nové okná si dá cez internet spracovať aj desať cenových ponúk, z ktorých „vyberá“. Takéto zhodnotenie cenových ponúk (naschvál sme slovo „vyberá“ dali do úvodzoviek) je chybné, pretože z ponúk získaných z internetu sa nedá (ak nie ste profesionál vo výrobe a predaji okien) jednoznačne porovnať kvalita parametrov okien! Takéto „vyhodnotenie či vyberanie“, ktoré okná si zakúpite, sa nedá nazvať ináč ako hazardovanie s vlastnými peňažnými prostriedkami – okamžitými, ale aj budúcimi!

  Toto veľmi prísne hodnotenie konania skupiny vari až 99 % stavebníkov je overené a potvrdzujú ho všetci výrobcovia okien. Ich skúsenosti z každodenného života na obchodných kanceláriách sú také, že akonáhle sa začne rozprávať o kvalite okien, záujemca počúva, nechá si vysvetliť rozdiely v kvalite okien, aj tých špičkových, a pri zrozumiteľnom výklade aj pochopí kvalitatívne špecifiká rôznych typov okien.

  Keď však dôjde rokovanie na tému cenotvorby, nastane zaujímavá situácia. Informácia, že za zvýšenú tepelnoizolačnú vlastnosť kvalitnejších okien je potrebné zaplatiť, zapôsobí na väčšinu stavebníkov tak, že na všetko zabudnú a začnú sa už orientovať len cenou. Neuvedomujú si, že rozhodnutie v danom okamihu ušetriť! pár sto eur, sa im v dlhodobom horizonte už spomínaných 25 – 30 rokov niekoľkonásobne predraží..

  Čo je „zlé“ pri porovnávaní internetových ponúk?

  Internetové žiadosti o cenotvorbu sú „urobené“ podľa zoscenovaných tabuliek – výpisov prvkov – okien, ktoré sú súčasťou projektu. Aká je kvalita výkresov a následne spracovanej tabuľky výpisu okien, vie posúdiť len profesionál.

  Ak je v tabuľke chybný čo i len jeden parameter (a ten určite je, lebo údaj U = 1,1 pri každom okne je technická hlúposť), tak sa „naceňujú“ fiktívne okná. Takáto cena je pre zákazníka úplne zbytočná informácia a práca navyše pre výrobcu aj predajcu. Zákazník síce získa množstvo cien pre všetky tvary a rozmery svojich okien a ide porovnávať. Otázka je, čo porovnáva?

  Ak si ešte dal skalkulovať aj „okná od garážového kvázi odborníka za super cenu“, tak jeho rozhodovanie je úplne zmätočné. Porovnáva neporovnateľnú technickú kvalitu, vyhotovenie a cenu! Stavebník – laik sa nedokáže zorientovať v údajoch z internetovej cenovej kalkulácie! Rozozná z nej kvalitu okovania okna? Rozozná kvalitu profilov, z ktorých sa budú jeho okná vyrábať? Rozozná kvalitu kalkulovaného izolačného skla? Rozozná celkovú tepelnú stratu okien rôznych rozmerov? Laik na základe reklamy vníma len pocitovo a subjektívne a aj to je ovplyvnený svojou predstavou, čo je asi ochotný investovať do svojich nových okien. Samozrejme, každé okamžite ušetrené euro je dobré, lebo o to viac môže minúť na zariadení interiéru, čo vidí pri návšteve každý, ale aké má kvalitné okná, to nevidí nik.

  Pri oknách sú dôležité všetky údaje – Ug, Uf, Uokna, komplexne ako celok. Dolné indexy pri písmene U hovoria, o aký komponent okna ide: g znamená kvalitu izolačného skla, f znamená kvalitu rámov, z ktorých sa okno poskladá, index okna či w zasa hovorí o celkovej kvalite okna. Rozhodujúci je však súlad týchto parametrov a na to sa zabúda, hoci sa o tomto zákazník môže dozvedieť na všetkých stránkach serióznych výrobcov okien či už plastových, drevených alebo hliníkových… Aj rôzne internetové diskusné fóra o potrebe zosúladenia kvalitatívnych parametrov komponentov, z ktorých sa okná vyrábajú, hovoria vcelku pravdivo. Aké je riešenie?!

  Zoberte tabuľku výpisov prvkov – okien a navštívte obchodné kancelárie výrobcov. Tam sa dozviete možnosti technických riešení vyskladania okien, aké sa dosiahnu tepelnotechnické parametre a z nich vyplývajúce cenové varianty. Len toto je správna cesta k vašim kvalitným oknám. A hlavne myslite na to, že kupujete okná na 25 – 30 rokov…

  Ing. Milan Čertík

  • Táto téma bola upravená pred 5 rokmi, 5 mesiacmi používateľom  domabyt.
Zobrazuje sa príspevok 1 (z 1 celkovo)

Musíte byť prihlásený any ste mohli odpovedať na túto tému

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk