Domov Diskusné Fóra O zateplení O zateplení

Táto téma obsahuje 0 odpovedí, má 1 hlas, a bola naposledy aktualizovaná používateľom  domabyt pred 5 rokmi, 5 mesiacmi.

Zobrazuje sa príspevok 1 (z 1 celkovo)
 • Autor
  Príspevky
 • #962

  domabyt
  Keymaster

  O zateplení

  Diskusií na tému – Čím a Ako zatepliť, je za dvadsať rokov, čo sa táto technológia zlepšenia tepelnotechnickej kvality používa, neúrekom. Mnohé diskusné fóra na túto tému majú v množstve otázok aj odpovedí mnoho pravdy, avšak vo svojej podstate sú vždy oneskorenou reakciou na vývoj v normotvorbe a cene za energie. Prečo? Jednoducho preto, lebo bežný občan vždy reaguje až na „podnet“, a tým býva faktúra za plyn či elektrinu.
  Už veľa rokov vo svojich príspevkoch píšem o tom, že ak sa rozhodnete zatepľovať, postavte sa do pozície „vizionára“. Časy cenovej stability za energie sú už 20 rokov preč. Aj krátkodobé (v súčasnosti) nižšie ceny, na ktoré ste si nastavili svoj rodinný rozpočet, sú veľmi rýchlo pominuteľné. Preto musíte rozmýšľať až 20 rokov dopredu.
  Vývoj ukázal, že ak sme pred 10 rokmi zatepľovali 6 – 8 cm, tak sme si mysleli, že ako kvalitne sme zateplili svoj dom. Dnes sa na konferenciách, kde sa diskutuje o nZEB – domoch s takmer nulovou spotrebou energie, bežne hovorí o 25 cm zateplenia. Takéto domy majú spotrebu tepla na vykurovanie okolo 15 kWh/m2/rok. Jednoduchá matematika hovorí: u domu 10 x 10 m je plocha 100 m2 x 15 kWh (spotreba za kúrenie) = 1500 kWh za rok. Ak zoberieme do úvahy, že z 1 m3 plynu vyrobíme 10 kWh tepelnej energie (toľko udávajú plynári vo svojich prospektoch), tak spotreba plynu za takýto dom bude 150 m3 za rok. Naše dnešné domy majú spotrebu aj 2 000 m3!!!
  Oplatí sa teda byť vizionárom a dom poriadne zatepliť?! Vôbec nie je potrebné o tom diskutovať. Otázka je – Čím zatepliť?
  Všetky zatepľovacie materiály sú rovnocenné, len majú inú cenu. Tá sa odvíja od technológie ich výroby. Polystyrén je najlacnejší. Minerálna vata najdrahšia, lebo roztaviť kameň (z toho sa vyrába), to si vyžaduje veľa tepelnej energie. Toto si však musíte porovnať v stavebninách. Cenníky sú dostupné, voľba, samozrejme, bude závisieť aj od peňazí, ktoré máte k dispozícii. Len neznižujte hrúbku zateplenia – min. 20 cm hrúbky nech je pre vás „štandardom“. V roku 2020 to nariadi zákonodarca. Verte mi!!!
  Ak máte iný názor, ako mám ja, napíšte.

  Ing. Pavel Kleskeň

  • Táto téma bola upravená pred 5 rokmi, 7 mesiacmi používateľom  domabyt.
  • Táto téma bola upravená pred 5 rokmi, 7 mesiacmi používateľom  domabyt.
Zobrazuje sa príspevok 1 (z 1 celkovo)

Musíte byť prihlásený any ste mohli odpovedať na túto tému

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk