Inšpiratívna návšteva

Centrom života domu je a vždy bude kuchyňa. Hoci – naozaj to tak vždy musí byť? Nakukli sme do jedného veľmi pekného interiéru, kde kuchyňa zvýrazňuje komfort obývacej izby a pritom je nádherná aj samostatne.

Trendy dispozičného usporiadania obývačiek v kombinácii s „otvorenou“ kuchyňou označujú všetky, viac či menej fundované články o tvorbe interiéru, ako IN. Je to tak naozaj? Musíme sa bezhranične prispôsobovať diktátu módnych vĺn? Ani nie, je len na nás, ako si svoj obytný priestor vytvoríme.
 
V prípade tohto prízemného rodinného domu sa na centrálnu časť domu pozreli majitelia inak, ako hovoria „trendy“. Do obývačky kuchyňa nepatrí, hoci musí byť jej súčasťou. V obývačke sa musí vytvoriť priestor na spoločenskú komunikáciu členov rodiny, zároveň sa však musí vytvoriť priestor a aj príjemná atmosféra pri návštevách. Práca v kuchyni, pachy z varenia nesmú rušiť. Debaty a rozhovory či relax nesmie rušiť audiotechnika. Nehľadajte preto v tejto obývačke televízor. Všetci veľmi dobre poznáme, aký „kvalitný“ je rozhovor, keď v pozadí návštevy bežia obrázky z veľkoplošnej obrazovky a je jedno, či je to telenovela alebo cestopisný seriál či priamy športový prenos. Rozhovory sú za tohto stavu „len“ doplnkom programu z televíznej obrazovky. Toto však nie je z pohľadu obyvateľov tohto domu funkcia obývacej izby.

Obývačka v štýle minimalizmu
Jej koncepcia bola preto riešená cez celú šírku domu a smerom do tichého zázemia záhrady sa obývačka otvára cez veľký presklený HS portál svetlu zo slnka svietiaceho z juhozápadnej strany. Letnému prehrievaniu tieni časť strechy domu a zásuvná markíza na priamo k obývačke pripojenej terase cez  bezbariérový vstup.
V lete je na tienenej terase príjemné posedenie a v zime sa na nej dá sedieť tiež, len musíte mať teplé oblečenie. V zimných mesiacoch môže slniečko „vstúpiť“ do domu cez už spomínaný HS portál, ktorého izolačné trojsklo tepelne izoluje a presklená plocha na celú šírku obývačky nevytvára tepelné straty. Svetla je teda v obývačke dostatok a tomuto efektu bola prispôsobená aj farebnosť podlahy, nábytku a sedačiek. Čerešňová farba podlahoviny a na nízkom nábytku v štýle minimalizmu vo farebnej kombinácii s jemnou vanilkovou a béžovou kožou na sedačkách, vytvárajú okamžitý pocit tepla. Mliečne sklo v pravouhlých hliníkových rámoch a kovové antikorózne (nerezové) nožičky sedačiek a originálnych svietidiel zasa naznačujú, že v domácnosti sa nebránia industriálnym výdobytkom tretieho tisícročia, hoci veľkoplošná obrazovka „chýba“ – či skôr nie?

Vstup do obývačky
Zaujímavo je riešený „spoj“ vstupnej časti domu zo vstupného zádveria do obývacej časti domu. V tomto priestore je naznačená, akoby vstupná hala, ktorá sa otvára do obývacej izby a vytvára aj stup do kuchyne. Z tejto vstupnej haly sa tiež pokračuje do priestorov izieb. Pokojovú časť domu na prvý pohľad „zakrýva“ teleso výtvarne výborne navrhnutého teplovzdušného kozubu. Svetlo sa do tohto komunikačného uzla doslova „vpúšťa“ zo strechy domu veľmi zaujímavým svetlovodom. Jeho rozmery boli niekoľkokrát overované v prípravnej fáze projektu, keď sa svetelnotechnickými štúdiami hľadala optimálna veľkosť.
Svetlovod musí dostatočne osvetliť celú plochu „haly“. Kruhové okno vo farbe dreva ako má podlaha sa na streche prekrylo trojuholníkovým svetlíkom, čím sa zasa eliminuje strata tepla. Intenzita svetla prichádzajúceho zo svetlovodu pomáha zvýrazniť efekt celoplošnej sklenenej steny oddeľujúcej kuchyňu s jedálenským stolom od obývačkového priestoru. Sklo teda delí a svojou čistotou usporiadania zasa aj spája všetky tri priestory do funkčného celku centrálnej časti rodinného domu.

Kuchyňa súčasť interiéru
Dispozičné, štýlové a farebné riešenie kuchyne ladí s farebnosťou obytného priestoru. Pri dispozícii sa veľmi precízne hľadalo usporiadanie nábytku tvoriaceho kuchynské zostavy. Ideálne je vytvorený reťazec pre prácu v kuchyni. Veľká chladnička s mrazničkou – skladovanie, nasleduje umývanie v keramickom dreze s dostatkom svetla, pracovné plochy na prípravu a varenie sú veľké a presne radené za sebou. Ostrovček v kuchyni je potom určený na prípravu servírovania uvareného jedla.
Čo stojí za pozornosť, je malý kúsok kuchynskej linky s kávovarom, mixérom a mikrovlnkou blízko jedálenského stola. Ranná káva sa teda nepije „postojačky“, ale je si možné k nej pohodlne sadnúť. Toto riešenie budeme závidieť asi všetci. Áno, aj kuchyni sa ponúklo toľko plochy, koľko potrebuje pre komfortnú prácu a aj užívanie.

Inšpirácia
Ako vidíte z ilustračných fotografií, ak chceme pekný interiér, nemusíme hľadať architektov zvučných mien. Najprv my sami musíme mať predstavu, čo od svojho bývania očakávame a potom aj naše kuchynské či interiérové štúdiá pomôžu. Tak tomu bolo aj v tomto prípade. V štúdiu sa doladili detaily predstavy pani domácej a myslím si, že k maximálnej spokojnosti.

Ing. Pavel Kleskeň
Snímky: Rasťo Polák – Erpol

Novinky

Zázračná mini sexi skrinka s maxi zvukom vo výbornej kvalite

Málokto má rád konštantné ticho. Preto sa radi obklopujeme zvukmi, ktoré nás sprevádzajú, povzbudzujú, informujú. Spoločníkom v každej situácii vám môže byť mini sexi skrinka, ktorá sa rozmermi a hmotnosťou len 160 g vojde aj do väčšieho vrecka – vďaka reproduktoru so systémom vylepšenej akustiky vám však ponúkne maxi zvuk vo výbornej kvalite! Orava RP-130 poslúži ako klasické prenosné rádio, ale aj ako mini reproduktorový systém, vhodný na pripojenie k mp3 prehrávaču, počítaču či mobilu. V mp3 formáte prehráva hudbu v audio kvalite porovnateľnej s CD nosičmi. Nechýba mu ani slot pre mikroSD a SD kartu, USB vstup a AUX vstup. Hudbu aj hovorené slovo kvalitne zreprodukuje nahlas pre všetkých aj v intimite s použitím slúchadiel. Prehľadne a jednoducho ho môžete ovládať cez tlačidlá. Li-ion batériu zas ľahko nabijete cez USB konektor pripojením na počítač alebo vhodný USB napájací AC adaptér. Každý z troch farebných  variantov môže byť váš za 14 eur.
www.orava.eu

Orava PO-35: macher na gastro potešenia pre mlsné jazýčky

Milujete dobroty na grile, ale aj pizzu, omelety na rôzne spôsoby a koláče – sladké či slané? Multifunkčný rozkladací elektrický gril Orava PO-35 dokáže viac, než len grilovať – všetky tieto gastro potešenia pre vás pripraví ako ten najlepší šéfkuchár. Dve nepriľnavé platne machra na grilovanie a pečenie dokážu pracovať spojené pre pečenie, ale aj samostatne pri grilovaní. Ak ho používate so spojenými platňami, pečie zhora aj zdola a expresne pripraví chrumkavú pizzu, vykúzli rozvoniavajúce omelety od výmyslu sveta, hemendex, ba dokonca sladké a slané koláče – quiche lorraine, špenátovo-syrový koláč, sladké tortičky, jablčný koláč či podplamenníky. Pri grilovaní ho zas stačí rozložiť a na obe platne s priemerom 28,5 cm naukladať mäso či zeleninu tak, aby sa vône nepomiešali a grilované dobroty si zachovali svoju jedinečnú chuť. Orava PO-35 funguje v okruhu každej elektrickej zásuvky, má príkon 1 800 W a čas prípravy jedla na ňom nastavíte otočením časovača. Predáva Orava za 49 eur.
www.orava.eu

Whirlpool zákazníkom vráti peniaze

Počas celého októbra a novembra bude Whirlpool svojim zákazníkom posielať peniaze. Takzvaná „cash back“ akcia sa vzťahuje na vybrané novinky, predovšetkým spredu a zhora plnené práčky, sušičky a chladničky. Spätný bonus až do výšky 70 € získajú zákazníci po zaregistrovaní svojho nového spotrebiča priamo na účet. Akcia platí u všetkých certifikovaných predajcov Whirlpool na celom Slovensku a v Česku. Zoznam vybraných modelov, ako aj ďalšie užitočné informácie nájdete na stránke cashback
www.whirlpool.sk

Unikátna násypka pre vrecká s korením Season!

Vrecko s korením zastrihnite, vložte do neho násypku a priamo z vrecka jedlo dochucujte jemne mletou paprikou, drveným majoránom alebo celým korením.
Pohodlne a bez nechceného „prekorenenia“. Po použití násypku uzavrite a vrecko zaveste do otočného stojanu, na lištu alebo vráťte do zásuvky. Vďaka uzáveru korenie vo vreckách nevlhne, nezvetrá a nevysypáva sa. Pri každej násypke môžete zvoliť otvory pre jemne mleté, hrubšie alebo celé korenie. Vynájdené a patentované v Tescome.

Vyčistite byt pekne od podlahy s prípravkom Savo Na podlahy bez chlóru

Omrvinky z jedla či nečistoty od domácich miláčikov sú živnou pôdou pre baktérie. Podlaha je miesto, ktoré sa v domácnosti upratuje najčastejšie. Práve preto potrebuje každý majiteľ bytu spoľahlivého pomocníka, ktorý mu zaručí dezinfekciu a čistotu.
Savo Na podlahy bez chlóru spoľahlivo dezinfikuje, rýchlo a účinne odstraňuje mastnotu a zaschnutú špinu, na pozore pred ním sa musia mať baktérie, prach aj alergény. A to všetko bez výrazného chlórového zápachu. Poradí si s rôznymi materiálmi podláh a iných veľkých umývateľných povrchov. Dôkladne vyčistí a dezinfikuje kachličky, dlaždice, plast, linoleum a laminát. Povrch bude krásne lesklý a voňavý. Môže sa použiť aj na dvere a kľučky, kde sa nachádza široké spektrum baktérii. Rýchlo a ľahko sa zbavíte aj zápachu vášho domáceho miláčika. Môžete si vybrať z príjemnej levanduľovej, osviežujúcej eukalyptovej alebo kvetinovej vône jarná sviežosť. Váš domov bude vďaka prípravku Savo voňať čistotou! V praktickom a atraktívnom balení Savo Na podlahy bez chlóru zaobstaráte za nezáväznú odporúčanú spotrebiteľskú cenu 2,85 eur. Viac informácií na
www.savo.eu

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk