Inšpiratívna návšteva

Centrom života domu je a vždy bude kuchyňa. Hoci – naozaj to tak vždy musí byť? Nakukli sme do jedného veľmi pekného interiéru, kde kuchyňa zvýrazňuje komfort obývacej izby a pritom je nádherná aj samostatne.

Trendy dispozičného usporiadania obývačiek v kombinácii s „otvorenou“ kuchyňou označujú všetky, viac či menej fundované články o tvorbe interiéru, ako IN. Je to tak naozaj? Musíme sa bezhranične prispôsobovať diktátu módnych vĺn? Ani nie, je len na nás, ako si svoj obytný priestor vytvoríme.
 
V prípade tohto prízemného rodinného domu sa na centrálnu časť domu pozreli majitelia inak, ako hovoria „trendy“. Do obývačky kuchyňa nepatrí, hoci musí byť jej súčasťou. V obývačke sa musí vytvoriť priestor na spoločenskú komunikáciu členov rodiny, zároveň sa však musí vytvoriť priestor a aj príjemná atmosféra pri návštevách. Práca v kuchyni, pachy z varenia nesmú rušiť. Debaty a rozhovory či relax nesmie rušiť audiotechnika. Nehľadajte preto v tejto obývačke televízor. Všetci veľmi dobre poznáme, aký „kvalitný“ je rozhovor, keď v pozadí návštevy bežia obrázky z veľkoplošnej obrazovky a je jedno, či je to telenovela alebo cestopisný seriál či priamy športový prenos. Rozhovory sú za tohto stavu „len“ doplnkom programu z televíznej obrazovky. Toto však nie je z pohľadu obyvateľov tohto domu funkcia obývacej izby.

Obývačka v štýle minimalizmu
Jej koncepcia bola preto riešená cez celú šírku domu a smerom do tichého zázemia záhrady sa obývačka otvára cez veľký presklený HS portál svetlu zo slnka svietiaceho z juhozápadnej strany. Letnému prehrievaniu tieni časť strechy domu a zásuvná markíza na priamo k obývačke pripojenej terase cez  bezbariérový vstup.
V lete je na tienenej terase príjemné posedenie a v zime sa na nej dá sedieť tiež, len musíte mať teplé oblečenie. V zimných mesiacoch môže slniečko „vstúpiť“ do domu cez už spomínaný HS portál, ktorého izolačné trojsklo tepelne izoluje a presklená plocha na celú šírku obývačky nevytvára tepelné straty. Svetla je teda v obývačke dostatok a tomuto efektu bola prispôsobená aj farebnosť podlahy, nábytku a sedačiek. Čerešňová farba podlahoviny a na nízkom nábytku v štýle minimalizmu vo farebnej kombinácii s jemnou vanilkovou a béžovou kožou na sedačkách, vytvárajú okamžitý pocit tepla. Mliečne sklo v pravouhlých hliníkových rámoch a kovové antikorózne (nerezové) nožičky sedačiek a originálnych svietidiel zasa naznačujú, že v domácnosti sa nebránia industriálnym výdobytkom tretieho tisícročia, hoci veľkoplošná obrazovka „chýba“ – či skôr nie?

Vstup do obývačky
Zaujímavo je riešený „spoj“ vstupnej časti domu zo vstupného zádveria do obývacej časti domu. V tomto priestore je naznačená, akoby vstupná hala, ktorá sa otvára do obývacej izby a vytvára aj stup do kuchyne. Z tejto vstupnej haly sa tiež pokračuje do priestorov izieb. Pokojovú časť domu na prvý pohľad „zakrýva“ teleso výtvarne výborne navrhnutého teplovzdušného kozubu. Svetlo sa do tohto komunikačného uzla doslova „vpúšťa“ zo strechy domu veľmi zaujímavým svetlovodom. Jeho rozmery boli niekoľkokrát overované v prípravnej fáze projektu, keď sa svetelnotechnickými štúdiami hľadala optimálna veľkosť.
Svetlovod musí dostatočne osvetliť celú plochu „haly“. Kruhové okno vo farbe dreva ako má podlaha sa na streche prekrylo trojuholníkovým svetlíkom, čím sa zasa eliminuje strata tepla. Intenzita svetla prichádzajúceho zo svetlovodu pomáha zvýrazniť efekt celoplošnej sklenenej steny oddeľujúcej kuchyňu s jedálenským stolom od obývačkového priestoru. Sklo teda delí a svojou čistotou usporiadania zasa aj spája všetky tri priestory do funkčného celku centrálnej časti rodinného domu.

Kuchyňa súčasť interiéru
Dispozičné, štýlové a farebné riešenie kuchyne ladí s farebnosťou obytného priestoru. Pri dispozícii sa veľmi precízne hľadalo usporiadanie nábytku tvoriaceho kuchynské zostavy. Ideálne je vytvorený reťazec pre prácu v kuchyni. Veľká chladnička s mrazničkou – skladovanie, nasleduje umývanie v keramickom dreze s dostatkom svetla, pracovné plochy na prípravu a varenie sú veľké a presne radené za sebou. Ostrovček v kuchyni je potom určený na prípravu servírovania uvareného jedla.
Čo stojí za pozornosť, je malý kúsok kuchynskej linky s kávovarom, mixérom a mikrovlnkou blízko jedálenského stola. Ranná káva sa teda nepije „postojačky“, ale je si možné k nej pohodlne sadnúť. Toto riešenie budeme závidieť asi všetci. Áno, aj kuchyni sa ponúklo toľko plochy, koľko potrebuje pre komfortnú prácu a aj užívanie.

Inšpirácia
Ako vidíte z ilustračných fotografií, ak chceme pekný interiér, nemusíme hľadať architektov zvučných mien. Najprv my sami musíme mať predstavu, čo od svojho bývania očakávame a potom aj naše kuchynské či interiérové štúdiá pomôžu. Tak tomu bolo aj v tomto prípade. V štúdiu sa doladili detaily predstavy pani domácej a myslím si, že k maximálnej spokojnosti.

Ing. Pavel Kleskeň
Snímky: Rasťo Polák – Erpol

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk