Inšpirovaná Japonskom

Originálne riešený záhradný pavilón na oddych či posedenie s priateľmi, záhrada na relax, šport, to všetko sa dá nájsť v novorealizovanej záhrade, ktorú vám na fotografických snímkach predstavujeme.

Záhrada je relatívne široká a aj dostatočne dlhá, aby sa v nej vytvorili rôzne zóny pre aktivity jednotlivých členov rodiny a v kombinácii s rastlinami sa v nej postupom času, tak ako bude zeleň mohutnieť a rásť, vytvoril dostatok romantických zákutí.

Prvá tretina záhrady je koncipovaná ako spojenie malej vonkajšej terasy, ktorá často slúži aj ako priestor pre technické zázemie domu a súčasne poskytuje miesto na relax so zeleňou na miernom, na juh sa skláňajúcom svahu od domu. Tento jemne zvlnený svah vytvoril niekoľko funkčných plôch záhrady. Tvarovanie vlnenia záhrady sa síce muselo máličko strojovo upraviť, to si však nik z návštevníkov neuvedomí. Realizácia akoby vznikla „prírodným“ spôsobom, s potôčikom, ktorý tečie za plotom, na konci záhrady.

Na relax je predurčená plocha v centrálnej časti záhrady, kde sú postavené dva objekty. Pri oplotení stojí murovaný grilovací kozub a v centrálnej pozícii záhrady stojí záhradný pavilón štvorcového tvaru. Priestor grilu a posedenia pod pavilónom vyplynul z praktických skúseností viacerých grilovačiek, keď sediacich a debatujúcich hostí, v blízkosti grilu, rušil dym aj nepríjemný zápach vznikajúci pri grilovaní na otvorenom rošte. Oddelením jednotlivých zón sa získal priestor na dokonalý relax a pokoj aj pri „záhradných párty akciách“.

Konštrukcia altánku – už sme ho pomenovali pavilónom, nakoľko z nášho pohľadu spĺňa toto hodnotenie – svojím konštrukčným riešením je dokonalým technickým dielom od belgickej spol. Renson. V jej výrobnom programe sú tieto pavilóny označované ako Terace Coverings (angl.) a ide o typ ALGARVE. Tento typ má strechu pavilónu tvorenú naklápacími, avšak v uzavretej polohe vodotesnými lamelami, a tak aj malú letnú búrku môžu hostia prečkať v suchu. Konštrukcia je hliníková a je možné ju farebne upraviť eloxážou takmer v každej farbe, pretože eloxáž to umožňuje. V našom prípade nemajú majitelia ešte vyriešené tienenie bočných stien. Neponáhľajú sa však, chcú si overiť, aké riešenia si klimatické podmienky – vietor a hlavne prevádzka – vyžiadajú. Možno sa zakryjú len tri strany (S, V, Z) a juh sa nechá otvorený celkom či zatienený čiastočne. Mikroklímu tohto pavilónu môže vylepšovať a zvlhčovať malá centrálna fontána. Tohtoročné takmer 40-stupňové teploty už overili jej prospešnosť. Sedenie zas zabezpečuje nábytok z umelého ratanu, a tak je jeho údržba jednoduchá a ani v zime ho nie je potrebné odkladať a schovávať. Odložia sa len vankúše, ktoré sa pri použití pavilónu v zime jednoducho vynesú z domu. Ani zimné posedenie nebude problém. Lamely sa zavrú a malé sneženie nespôsobí problém.

Južné pohľady z pavilónu odkrývajú pohľad na ďalšie funkčné časti záhrady. Po malom predelení zeleňou sa v záhrade nachádza basketbalová plocha a cca 20 m dlhý bazén s protiprúdom pre plávanie. Prekrytie bazénu je zámerne nízke, hoci miesta aj plochy by pre vysokú bazénovú halu bolo dostatok. Síce si takto skrátili obdobie intenzívneho využívania bazénu, lebo pre jeho prevádzku sa musí prekrytie odsunúť, avšak majitelia si uvedomili, že postavením vysokej, lesklej konštrukcie „bazénovej haly“ by záhrada stratila prírodný ráz a stala by sa súborom technických stavieb. Toto nebol cieľ, koniec záhrady by mal dokonale splynúť – akoby „vrásť“ do prírodnej vlny brehu potôčika, ktorý tečie konča pozemku a na druhom brehu potôčika sa terénna vlna zdvíha do výšky.

Pred bazénom je plocha basketbalovej, jedno-košovej „arény“, kde si štvorica či dvojica súperov môže zmerať svoje sily v street baskete. Povrch plochy je vyložený platňami z recyklovanej veľmi pevnej gumy, a tak sa aj prípadné pády súperov obídu bez nepríjemných škrabancov či odretí kože. Na opačnej strane – oproti koču – je „schovaná“ záhradná sprcha, kde sa môžu po zápase hráči opláchnuť pred vstupom, napríklad do bazénu. Aj táto hygienická drobnosť bola naplánovaná dopredu, aby sa prípojky vody a kanalizácie vybudovali v čase stavebných prác.

Veľmi sympatická je koncepcia výsadby zelene v tejto vzdušnej záhrade. Dnešný všeobecne rozšírený trend „orámovávania“ pozemkov živými plotmi či stromoradiami vzrastlých tují po obvode plotov si majiteľka nepripúšťala „ani vo sne“. Pozorný čitateľ na záberoch určite zaregistroval, že koncepcia zelene je jemne inšpirovaná japonskou tvorbou záhrad. V nich každý strom, krík má dostatok priestoru na plné rozvinutie svojej štruktúry a farebnosti. Netlačia sa „do seba“ a ich krása sa nechá vyzdvihovať čistou prírodnou farebnosťou povrchu vyššie strihaných trávnikov či bielych štrkových plôch. Stromy a kríky sú sadené ako solitéry, ktoré po 5 – 6 rokoch doplnia zatiaľ prázdne pohľady do častí tvoriacich budúce zákutia záhrady. Veru, aj na toto treba pri koncipovaní záhrad pri našich domoch pamätať. Stromy, kríky či iné rastlinstvo po určitom čase zmohutnie a z našej roztomilej záhrady bude džungla. V prípade tejto záhrady to tak nebude. Vynikne v nej každý krík, každý strom a aj položený kameň bude mať v zeleni svoj priestor, nik ho nezatieni, nezakryje.

Inšpiratívnosť tejto záhrady je v jej vzdušnosti. Aj malý vánok je v nej cítiť. Záhrada je preto akoby súčasť celkovej krajiny v prostredí, v ktorom stojí niekoľko rodinných domov. Jej koncepcia a aj prevažujúce druhy zelene sa prispôsobujú charakteristikám našej prirodzenej krajinotvorby.

Ing. Pavel Kleskeň

Snímky: Rasťo Polák

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk