Investícia do okien sa oplatí

Koniec zimy je v dohľadne a stavebníkov „pália dlane“. No ako vybrať kvalitné okno s dostatočnými izolačnými parametrami, s dlhou životnosťou a komfortným ovládaním, zároveň vybrať spoľahlivého dodávateľa, ktorý svoje sľuby aj naplní?

Neexistuje žiadna iná konštrukcia na dome,
ktorá má rýchlejšiu návratnosť investície v prípade voľby energeticky úspornejšieho variantu, ako je to v prípade moderných, energeticky úsporných okien. Moderný trend v oblasti okenných konštrukcií v súčasnosti zahŕňa: izolačné 3-sklá, rámy s hrúbkou nad 80 mm, tri tesnenia medzi rámom a krídlom, reálne bezpečnostné kovanie. Klientmi najviac žiadané zostávajú naďalej plastové profily, hlavne z dôvodu pomeru „cena vs výkon“.

Aj napriek veľkému vývojovému skoku, akým prešli okná a vstupné dvere, sa v praxi nezriedka stretávame s pomerne striedmym prístupom investorov a staviteľov k moderným, energeticky úsporným oknám. Často sa stáva, že investor príde s požiadavkou na okná do novostavby a požaduje okná najnižších radov so zreteľom na najnižšiu cenu. Pri pohľade na projekt domu, spĺňajúci parametre nízkoenergetickej stavby, príde veľmi nelogický výber rámu s dvoma tesneniami, so stavebnou hĺbkou okolo 70 mm a s izolačným 2-sklom.

Ak porovnáme bežné okno na trhu z profilu hrúbky 70 až 80 mm s hliníkovým dištančným rámikom v 2-skle Ug = 1,0W/ (m2.K) s najpredávanejším energeticky úsporným profilom bluEvolution 92 RS v predajniach siete Ekoprofil, ktorý má stavebnú hĺbku 92 mm, tri tesnenia, izolačné 3-sklo so súčiniteľom prechodu tepla Ug = 0,5W/(m2.K), dištančný rámik zasklenia Swisspacer (tzv. teplý rámik), zistíme, že to bežné okno je síce o cca 30 % lacnejšie, ale má až o cca 70 % horšie izolačné vlastnosti.
Z uvedeného vyplýva, že výplne stavebných otvorov majú bezpochyby najrýchlejšiu návratnosť vstupnej investície. Nehovoriac o tom, že okná vyšších
tried mávajú štandardne bezpečnostné kovania, ktoré reálne minimalizujú šancu lupičovi vniknúť
do vášho domu.
Často sa podceňuje aj samotné vykonanie montáže. Použiť či nepoužiť tesniace pásky? Alebo stačí použiť len stále žiadanú lacnejšiu montáž na PUR penu?

Logické je, že k energeticky úsporným oknám je adekvátna montáž na komprimačné pásky alebo kombinácia PUR peny s tesniacimi fóliami. Keďže za kvalitou našich výrobkov aj za vykonaním montáže si stojíme, poskytujeme našim zákazníkom jediné reálne overenie kvality namontovaných okien pomocou termokamery a vyhodnotenie termosnímok. Táto kontrola je výhradne klientom našej spoločnosti vykonávaná bezplatne, okrem nákladov na dopravu.
Pri voľbe dodávateľa je nutné zohľadniť aj trvanie záruky a čo všetko je zo záruk vylúčené. Žiaľ, nezriedka dodávatelia zo záruk vylučujú všetko, čo sa môže pokaziť. Dnes už nie je problém vyhľadať si referencie, dokonca aj informácie o finančnej stabilite firmy. Zvoľte si stabilného výrobcu, najlepšie s celoslovenskou pôsobnosťou a zázemím. Rada na záver: Dnešná investícia do okien sa odzrkadlí v budúcnosti vo vašej peňaženke!
 
Ing. Beata Patríková
vedúca strediska Ekoprofil Nitra

Európska novinka:
„Invisible Weld zone“

IWZ – neviditeľný zvar okna je najinovatívnejšou technológiou na výrobu plastových okien. Vďaka unikátnemu systému predfrézovania zváraných plôch sa okno stáva dokonalým v každom detaile. Žiadny zo spojov na okne nie je po zvarení frézovaný ani začisťovaný. Nedochádza tak ku vzniku rušivých detailov na okne, vďaka čomu je okno harmonické a mimoriadne elegantné. Rozdiel v estetike, viditeľný aj z väčšej vzdialenosti, nie je jedinou výhodou. Čistenie okna, najmä ťažko dostupných miest po otvorení a v kútoch, sa stalo celkom jednoduchým. Pevnostné parametre tohto inovatívneho zvaru vôbec neutrpeli a prekračujú stanovené limity.
Najnovší patentovaný systém zvárania okien
Inovatívna technológia výroby okien
4-krát dokonalejší zvar
Unikátny systém predfrézovania zváraných plôch
Jednoduché čistenie, u iných okien, nedostupných miest
Totožná pevnosť ako pri štandardnom zvarovaní

www.ekoprofil.sk

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk