Jesenná starostlivosť o trávnik a záhradu

Behom vegetačného obdobia čelí trávnik rôznym typom záťaží a stresov. Postupne dochádza k zhutňovaniu jeho povrchu, inými slovami: voda a živiny sa k trávnym korienkom dostávajú čoraz horšie. Tento jav je markantný obzvlášť po takej suchej a teplej sezóne, akú sme zažili tento rok. Najlepšie to napraví jesenná vertikutácia. Po nej je možné trávu dosiať, ak je to potrebné.

Ako trávnik správne zazimovať
Aby mohol takto obnovený trávnik úspešne a bezpečne prečkať tuhú zimu, je žiaduce v mesiacoch október až november aplikovať jesenné hnojivo, ktoré svojím vysokým obsahom draslíka ochráni trávnik pred pôvodcami hubových chorôb a možným vymrznutím. Takto starostlivo ošetrený trávnik sa nám do nadchádzajúcej jarnej sezóny prebudí ucelený a posilnený mladými silnými prírastkami.

Čo sa týka kosenia, platí jedno základné pravidlo: Kosíme do tej doby, dokiaľ trávnik rastie.
A trávnik rastie, pokiaľ sa teploty stabilne držia aspoň do 5 °C. Pokiaľ by na vysoký trávnik napadol sneh, mohla by sa tvoriť pleseň. To znamená výrazné oslabenie a pomalší vývoj trávnika v novej sezóne. Rastúce trávne steblá je lepšie skracovať aj v jesenných mesiacoch.

Jesenná starostlivosť o záhradu
Starostlivosť o záhradu je celoročná záležitosť, a tak ani na jeseň nie je čas zaháľať. Ovocné stromy po zbere posledného ovocia i okrasné stromy a kríky je potrebné prestrihať a prerezať. Vetvy môžeme vďaka štiepkovaču alebo drviču použiť napríklad na vylepšenie kompostu. Ďalej je dobré spraviť jesennú aplikáciu ošetrujúcich postrekov napríklad proti plesniam alebo kučeravosti.

Zem využitú počas jarných a letných mesiacov na pestovanie zeleniny je dobré nielen zbaviť zvyškov výpestkov, ale tiež porýľovať a pohnojiť, aby bola na jar pripravená. Rovnako tak je dobré postarať sa o trávnik – pohrabať spadané lístie, ktoré opäť obohatí náš kompost, pokosiť, zvertikutovať ho a pohnojiť.

Nezabudnite ani na záhradné náradie a nábytok. Náradie a stroje očistite a ošetrite. Nastáva ideálny čas na servis po ich sezóne. Nábytok zbavte prachu a špiny, povrch najmä drevených kusov ošetrite špeciálnymi prípravkami a uložte ich na suché miesto, kde môžu bez poškodenia prečkať zimu.

Starostlivosť a prípravu na zimu si zaslúži aj bazén. Nezabudnite na odstránenie všetkých nečistôt a vyčistenie filtrácie. Samozrejmosťou je, že časť vody vypustite a pridáte bazénovú chémiu pre zimné obdobie a zakrytie bazénu. Špeciálnu pozornosť je potrebné venovať bazénovému príslušenstvu, ako sú napríklad solárne ohrevy. Tu sa oplatí využiť profesionálnych služieb a nechať si bazén so zložitejším vybavením zazimovať odborníkmi.

DaB
Snímky: Mountfield

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk