Kúpeľňa – koruna nášho bývania

Obklad a dlažba sú v novovytváranej kúpeľni a WC dôležité. Dispozícia rozmiestnenia zariaďovacích predmetov, ako je vaňa, umývadlá, tvar a veľkosť sprchovacieho kútu či boxu alebo aj samotnej misy WC a bidetu, je však oveľa dôležitejšia!

Pri novostavbe či rekonštrukcii kúpeľne sa jej budúci majitelia veľmi, ba až príliš sústredia na výber toho, aké obkladačky si „dajú“ do tohto priestoru. Ich správny výber je veľkým rozhodnutím, keďže sa na „ne“ budete pozerať mnoho nasledujúcich rokov.
Estetický vzhľad a dlhá životnosť sú atribúty, ktoré očakávame od obkladu a dlažby. Zabúdame však, že obdobne je to u zariaďovacích predmetov. Veľmi málo však hovoríme o tých zariadeniach, ktoré sú pod obkladom, dlažbou a zabezpečujú funkciu zariaďovacích predmetov. Je síce pravda, kúpeľňa je nenahraditeľná a bude to váš sprievodca skoro na celý život. Avšak – kúpeľňa je v prvom rade vážny technický a stavebne zložitý priestor.

Dispozícia je základom úvah, ako a čím zariadiť
Sen o veľkej a svetlej kúpeľni, pohodlnom veľkom WC, atď… sa vždy nepodarí naplniť ani pri stavbe nového domu, lebo aj v prípade novostavieb sa musia veľmi precízne zvažovať funkčné dispozičné priority budúceho príbytku, a tak sa viac „riešia“ dispozície obytných izieb a kuchyne než kúpeľne a WC.

Reálne rozmery kúpeľne či WC a zabudovanie technických inštalácií do tohto priestoru  dávajú našej fantázii určité obmedzenia a im sa potom musia prispôsobiť riešenia dispozícií a vybavení kúpeľní. Najviac ovplyvňujú dispozíciu týchto priestorov veľkosti sprchy, vane či uvažovaných rozmerov sanitárnej keramiky. Druhým momentom je zásadné rozhodnutie, či v priestore kúpeľne bude WC a bidet alebo nie.
Toto sú rozhodujúce východiská, ktoré ovplyvnia aj stavebnú časť realizácie. Patria sem množstvá rúr a elektrických káblov. Sekať a búrať, keď už sú steny poomietané, je asi najväčšie plytvanie prácou a peniazmi. Obdobne je to aj pri hydroizoláciách, ktoré musia byť jednoliate a celoplošné. Pri dodatočných úpravách sa už nainštalované zariadenia či rozvody, ale aj jednoliatosť hydroizolácie môže nezvratne poškodiť. Preto si dostatočne včas všetko rozmyslite a rozhodnite sa, či chcete sprchu alebo vaňu. Obe možnosti majú svoje prednosti i nedostatky. Ich inštalácia je veľmi rozdielna a zaberá najväčšiu plochu z kúpeľne.

Sprchový kút je priestorovo menej náročný, ale v ponuke kúpeľňových štúdií sú dnes aj vane, ktoré nezaberú oveľa väčší priestor. Otázny je však relax či pohodlie v týchto vaničkách. Od vane očakávame komfort, relax, a tak jej veľkosť je dôležitá. Sprchový kút síce neponúka komfort „vylihovania“ vo vani, avšak… V staršom veku určite oceníte pohodlný vstup do sprchovacieho kúta, ale hlavne výstup, keď máte mokré nohy. Viete, ako sa zle vychádza z mokrej vane? V prípade sprchového kúta oceníte mierne prehĺbenú vaničku, 2 – 3 madlá na stene a aj sklopná sedačka sa zíde. Toto je naša ukážka uvažovania o vybavení kúpeľne do budúcnosti.
Podobne je to v prípade samotného telesa WC. Aj tu uvažujte, že sa raz niečo môže stať, a tak pridajte „pár“ cm pred a vedľa WC – madlá vám pomôžu bezpečne a pohodlne si sadnúť aj vstať. U WC je dôležité aj to, aby sa dvere otvárali na chodbu! Pozor na náhlu nevoľnosť.

Práčka je jeden z najzložitejších „otáznikov“ dizajnového stvárnenia kúpeľní. Kam ju umiestniť? Vytvoriť samostatnú niku, položiť vedľa umývadla, prisunúť k vani?! Práčka aj sušička sa musia pripojiť k vode a ku kanalizácii. Bez elektriny nebudú fungovať a používať predlžovačky v priestore, kde je voda, je veľmi, veľmi nebezpečné! Porekadlo „Dvakrát meraj, až potom rež“, pri práčke a dnes aj sušičke platí dvojnásobne. Pri rozhodovaní, kam ich dať, je potrebné zvážiť ich tvar a veľkosť a tiež intenzívnosť prania. Nesmie sa zabudnúť na prívod kanalizácie, vody, elektriny… na všetko toto musíme myslieť skôr, než položíme prvú dlaždicu obkladu či dlažby.
Funkčné požiadavky na sanitárnu keramiku
Pri rozhodovaní sa, ako a čím zariadite kúpeľňu, sa musí zvoliť aj adekvátna veľkosť a tvar sanitárnej keramiky či zariaďovacích predmetov vo vzťahu k priestorovým – dispozičným možnostiam kúpeľne a priestorom WC.

Najviac miesta potrebujete pred umývadlom. Pri umývaní tváre sa musíte ohnúť a ak si nedáte pri plánovaní pozor, bude vám zavadzať stena či vaňa. Samotné umývadlá sú od šírky 40 cm až po 1 meter. Nemáte dostatok priestoru? Práve vtedy je praktický široký okraj umývadla. Získate tak dostatočné odkladacie plochy. Ak je miesta dostatok, neváhajte – umiestnite dvojité umývadlo. To je komfort rannej hygieny, o akom sa vám ani nesnívalo… Dve umývadlá sú pohodlné pri rannom „zhone“, avšak, ak chýba priestor, tak…
Využite aj priestor samostatného WC, do ktorého umiestnite tiež väčšie umývadlo. Alebo použite kombináciu rohového umývadla – deti to ocenia. Majú „svoje“ a radi to budú používať. Oplatí sa takto uvažovať. Vyhnete sa tak poradovníku pri rannom umývaní zubov či hygiene. Rodina, ráno sa vždy ponáhľajúca do práce a školy, má pri dostatku týchto doplnkov šancu vytvoriť si „systém“ na zlepšenie komfortu rannej hygieny.

O veľkosti vane a sprchovom kúte sme už písali. Ich umiestnenie si vyžaduje tiež časť z komunikačného priestoru, ktorý v kúpeľni musí byť. Ak máte situáciu, že v kúpeľni je aj WC, tak plochy komunikácií musia byť ešte väčšie. Pri plánovaní sa osvedčuje „model“ zo štvorčekovaného papiera, kde si zakreslíte predstavu a tú vám potom v kúpeľňovom štúdiu prekreslia v určitej mierke do vizualizácie na obrazovke počítača.

Kúpeľňu teda treba premyslieť aj z funkčného hľadiska s výhľadom o 10 či viac rokov. Ak ju podriadite funkcii, aj tak sa však dá – ak ju naozaj vhodne dispozične využijeme – zariadiť tak, aby lahodila oku, poslúžila svojmu účelu a „ranným hosťom“ dopriala pohodlie.
Dizajn zariaďovacích predmetov
Tento fenomén je najdiskutovanejšou témou medzi ženou a mužom, keď „zariaďujú“. Vkus každého z nás je rozdielny, a tak „spory“, čo by sa páčilo mne a čo by chcela moja polovička, sú pri každej jednej kúpeľni. O to viac, že dizajnových riešení je neúrekom. Vane, umývadlá, závesné WC, stojaté WC, hranaté, oblé… Čo výrobca, to iný dizajn. Tieto predmety sú vo veľkej pozornosti samotných výrobcov, ktorí prizývajú k návrhom aj renomovaných umelcov, takže škála riešení je naozaj bohatá a zložitosť výberu ešte väčšia. Našťastie výrobcovia ponúkajú riešenia v ucelených setoch, a tak vane, WC a umývadlá sa dajú kúpiť v jednom štýle a dizajne. Ak si potom citlivo vyberiete aj batérie a ostatné doplnky, vznikne pekná, plnofunkčná kúpeľňa.

Až teraz vyberajte obklad a dlažbu
Tvar a dizajn zariaďovacích predmetov by ste si mali ujasniť ako prvé a potom môžete začať hľadať „ten pravý“ obklad a dlažbu. Módne trendy aj v tomto prípade ovplyvňujú váš výber. Dnes sú trendom podlhovasté, lesklé obklady na neviditeľnú škáru. Pred dvoma či troma rokmi“ „fičali“ veľkoplošné, veľkorozmerové tvary matných odtieňov…
Moderna, retro? To ste si už vybrali – cez zariaďovacie predmety štýlu teda musíte priradiť farebnosť a veľkosť obkladu a dlažieb. Všetko ovplyvní veľkosť priestoru a svetlo. Čím väčší priestor, tým je škála možností väčšia. Platí však – ak ide o malý priestor, obklad by nemal mať tmavý odtieň a rovnako tak aj dlažba.
Vzdušnosť a pocit zväčšenia priestoru dodá aj väčšie zrkadlo (nebojte sa, táto informácia je overená) a lesklé obklady. Aj v tomto riešení vám vie pomôcť dizajnér kúpeľňového štúdia. V počítači sa dá vypracovať viacero verzií riešenia a potom doma, v pokoji si vyberiete to riešenie, ktoré bude vyhovovať obom partnerom.

Svetlo v kúpeľni – prirodzené alebo umelé
Debaty na tému, ktoré je lepšie, sú ako mlátenie slamy. Prázdne a k ničomu nevedúce. Dispozičné umiestnenie kúpeľne predsa jednoznačne definuje, ktorý typ máme použiť. Ak dokážeme orientovať kúpeľňu na niektorú z obvodových stien, denné prirodzené svetlo je samo­zrejmosť, ale! Od suseda dáme „mliečne sklo“. Dôvod je jasný – nechceme, aby nás videl.
Denné svetlo je rozptýlené a ak chceme vidieť svoje telo či tvár dostatočne ostro, nesmieme mu svojou postavou brániť, aby nám ponúkla možnosť vidieť sa v zrkadle. Takže, aj denné svetlo musí byť v prvom rade funkčné, teda osvietiť zrkadlá a nevytvárať tiene. Ani vo vani či v sprchovacom kúte, z dôvodu bezpečného pohybu.
Je síce pekné inšpirovať sa reklamnými fotografiami s veľkým celostenovým presvetlením. Áno, dá sa vyriešiť. Smerujte okná do záhrady. Tam vás nik neuvidí, ale ak máte aj tak pocit hanby – dajte na okná žalúzie. Keď kúpeľňu používate, zatiahnete ich, ak v kúpeľni nik nie je, môžete ich vytiahnuť.
Pozor na tepelné straty cez zimu. Veľké okná majú vlastnosť tzv. tepelného spadu. Z plochy zasklenia „sála“ chlad a v kúpeľni máme všetci radi teplo. Pod takéto okno musíte určite inštalovať výkonný radiátor.

Prvá zásada teda je, že osvetlenie sa musí prispôsobiť prevádzke kúpeľne a aj času. Kedy kúpeľňu používame najčastejšie? Večer, a to už je tma, ráno okolo 6 00 hod., keď z nás väčšina vstáva, sa slniečko ešte len prebúdza a v kúpeľni je šero, v zime je určite tma. Prevádzka teda hovorí – musíte vyriešiť súhru denného a umelého. Nakombinujte prirodzené svetlo, ktoré osvetľuje miestnosť, a malé zdroje umelého osvetlenia použite na prisvietenie kozmetického zrkadla, vstupu do sprchovacieho kúta, ale aj na vytvorenie svetelných scén. Svetlom viete aj bežnú kúpeľňu premeniť na luxusný wellness.

Tvar svietidla, ktoré dodá atmosféru
Celé prostredie kúpeľne „dýcha“ dizajnom. Výberu svietidiel teda venujte pozornosť. Určite hranaté tvary batérií, vane a umývadiel nekombinujte s oblúkovými romantickými svietidlami v tvare tulipánu na dlhých ramenách. Podlhovasté stropné svietidlá skvele pôsobia v užších miestnostiach, tie okrúhle naopak vyniknú vo štvorcových kúpeľniach.
Obdobne riešte osvetlenie zrkadiel. Muži vedia, o čom je dokonalé holenie – silné svetlo a perfektná žiletka. Platí teda, že pri správne nakombinovaných tvaroch osvetlenia budete sami prekvapení, ako sa zmenil dizajn, ale aj scenéria celého priestoru kúpeľne. Luxus však nemusí byť len v kúpeľni. Nezabudnite ani na WC, aj tam je komfort potrebný.

O dizajne funkčných prvkov
Batéria – sprchovacia, vaňová, umývadlová… Najdôležitejší funkčný prvok kúpeľní, ktorý musí najmenej 20 rokov zniesť milión pootočení a bezpečne uzatvoriť teplú či studenú vodu. Nesmie kvapkať a, ak sa tak stane, jeho „srdce“ – uzatváracia kartuša (ventil) sa musí dať jednoducho vymeniť. Prečo sa stratí ich funkčnosť? Jednoducho zostarnú a aj rozpustené prvky tvoriace tvrdosť vody poškodzujú vnútorný povrch týchto ventilov.
Tak ako sa mnohými uzatvoreniami opotrebovávajú závity, tak zostarnú aj tesniace „gumičky“ a ventil prestane byť tesný. Vymeniť ho nebude možné, lebo výrobcovia určite 20 rokov nedodávajú náhradné diely a neostáva nič iné, len vymeniť celé zariadenie, teda batériu či sifón na odvod použitej vody.
Tvarovo tiež nezoženiete totožný kus. Výrobcov batérií je veľa, a tak aj výrobkov a ich dizajnov sú tisíce. Je to vítané – obmena je prínosom aj pre nás, keďže sa aj touto obmenou oživuje vzhľad našej kúpeľne. Tvarom a materiálovému riešeniu sa venujú aj renomovaní výtvarníci, a tak sa v našich kúpeľniach môžu objaviť ozaj originálne kusy. Zaplatíme síce aj 1000 eur, ale mať taký originál, to niekedy teší našu dušu aj 10 či 20 rokov.

Ako teda, podľa súčasných trendov, vyzerá skutočne moderná kúpeľňa?
V prvom rade musí byť pohodlná, funkčne zariadená a, samozrejme, dostatočne priestranná. Pri dostatku priestoru môže vaša kúpeľňa pripomínať súkromné relaxačné centrum. V tejto „verzii“ platí jedno nepísané pravidlo: WC a bidet riešte samostatne. „Relax z vírivky“ a romantického osvetlenia nemusia „ničiť“ tieto prepotrebné a funkčné zariadenia. Triezvym uvažovaním a konzultáciami v kúpeľňových štúdiách získate prehľad „z čoho“ a „ako“. Až potom pustite uzdu „fantázii“…
MiRaBo
Snímky: SIKO KÚPEĽNE, Ravak, Kludi a archív redakcie

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk