Kúzlo laku na interiérových dverách

Izbové dvere. Krásne, dvere praktické, dvere zdravotne neškodné. Nie, to nie je výpočet jednotlivých typov dverí, ale reč je o čiastkových vlastnostiach lakovaných dverí. Poďme sa teda pozrieť na výhody, ktoré budeme mať, ak si zvolíme lakované dvere.

Lak na dverách je ďalší variant ich povrchovej úpravy. V žiadnom prípade nemáme na mysli variant drevených dverí, na ktoré si kúpime v predajni lak na drevo a natrieme si ich… Takto snáď dnes už nikto neuvažuje a v prípade interiérových dverí nepostupuje.

Zaujímajú nás, samozrejme, lakované izbové dvere, ktoré sú vyrábané profesionálne a laky na ich povrchu spĺňajú všetky zdravotné a technologické nariadenia pre dlhodobú kvalitu užívania dverí a zárubní. Laky sa používajú na povrchy interiérových dverí, otočných aj posuvných, musia byť ekologicky šetrné a vodou riediteľné. Pri nákupe lakovaných dverí sa určite zaujímajte o chemické zloženie povrchového laku, a to predovšetkým z pohľadu ekologickosti.

„Z pohľadu kvality spracovania je nanášanie laku, samo­zrejme, na každom výrobcovi. SOLODOOR na svoje dvere nanáša farbu trojvrstvým lakovaním. Starostlivo je lakovaná nielen plocha dverného krídla, ale aj jeho hrany. Cieľom je zalakovať dverné krídlo tak, aby dovnútra dverovkou nevnikla vlhkosť a vnútorná drevená konštrukcia tak nemala možnosť nasať nežiaducu vodu. Preto sú napríklad naše lakované dvere RAINBOW vhodné aj do kúpeľne,“ uvádza pán Martin Dozrál, generálny riaditeľ spoločnosti SOLODOOR, popredného českého výrobcu interiérových dverí a obložkových zárubní.

Lakované dvere sú výnimočné aj tým, že umožňujú širokú ponuku farieb. Na druhej strane je potrebné mať dobrú predstavivosť, aby sme vedeli, ako daná farba na dverách pristane nášmu interiéru. Mnohí výrobcovia dverí a zárubní majú na svojich stránkach on-line aplikácie, kde si môžeme vyskúšať rôzne dvere v rôznych interiéroch tzv. nanečisto.

„Rôzne kombinácie farieb alebo druhov presklenia na interié­rových dverách si môžete vyskúšať aj na našich stránkach www.solodoor.sk v on-line konfigurátore dverí. Táto on-line aplikácia zjednodušuje výber dverí, ale spolu s kalkulátorom umožňuje aj orientačné stanovenie ceny dverí a zárubní, ktoré ste si vybrali,“ dodáva Martin Dozrál.

www.solodoor.sk

Najkomplexnejší tehlový systém na hrubú stavbu a jeho výhody

Spoločnosť HELUZ cihlářský průmysl v.o.s., najväčší český výrobca tehelných produktov, dodáva na trh komplexný systém na hrubú stavbu: tehly, stropy, komíny aj keramické preklady, vhodné na výstavbu energeticky úsporných rodinných aj bytových domov…

Budova postavená zo stavebných komponentov jedného výrobcu dosahuje lepšie tepelnoizolačné parametre. Vďaka komplexnosti stavebného systému je zaistená eliminácia tepelných mostov a jednoduchá realizácia detailov na stavbe. Predchádza sa chybám a následným poruchám, ktorých odstránenie býva zložité a finančne náročné.

Najlepšie tehly na trhu
Najvýraznejší posun pri obvodových murivách v posledných rokoch nastal najmä pri zlepšovaní tepelnotechnických vlastností tehál.
Napríklad tehly HELUZ Family 2in1 obsahujú tepelný izolant, ktorým sú patentovaným spôsobom plnené. V dutinách tohto radu tehál sa nachádza guľôčkový polystyrén, ktorý zlepšil tepelnoizolačné parametre tehly o 40 %, no zároveň zostáva paropriepustný, takže sa v murive nedrží vlhkosť.

Čo sa týka vlastností v porovnaní s dodatočnou tepelnou izoláciou, sú váhy jednoznačne naklonené v prospech tehál s integrovanou tepelnou izoláciou. Tehly HELUZ Family 2in1 so šírkou 500 mm dosahujú vynikajúce hodnoty súčiniteľa prechodu tepla U = 0,11 W/m2K, čo sa vyrovná polystyrénovej izolácii s hrúbkou 36 cm. Obvodové murivo z týchto tehál sa už nezatepľuje, stačí naň aplikovať vhodnú omietku. V porovnaní s murivom s kontaktným zateplením nemá problémy so šírením  vlhkosti v konštru­kcii domu ani s usadzovaním plesní a rias, je mechanicky odolnejšie, trvanlivejšie i ekonomicky výhodnejšie.

Veľká variabilita stropnej konštrukcie
Pri stavbe domu stavebníci oceňujú veľkú variabilitu a možnosť ručnej montáže, ktorá je realizovateľná pri skladanom strope z nosníkov a vložiek HELUZ MIAKO. Druhým systémom sú keramobetónové panely HELUZ pre strop s okamžitou únosnosťou a rýchlou pokládkou pomocou žeriavu.

Stropné systémy HELUZ sú kompatibilné s murovacím systémom a nie je potrebné komplikovane riešiť konštrukčné detaily. Vyznačujú sa vysokou požiarnou odolnosťou, dobrou nepriezvučnosťou a vďaka výbornej akumulácii tepla a schopnosti plynulo prijímať a uvoľňovať vlhkosť prispievajú k väčšiemu komfortu bývania.

Kvalitný tehlový komín
Komínové systémy HELUZ obsahujú všetky prvky a príslušenstvo potrebné pre správne fungovanie komína.

Vďaka unikátnym tehlovým tvarovkám sú komínové systémy HELUZ vhodné pre tehlové stavby aj pre stavby z iných materiálov. Samotná realizácia je v porovnaní s komínmi iných výrobcov kvôli praktickým rozmerom a nižšej hmotnosti tvaroviek rýchlejšia a jednoduchšia. Ponuka komínov HELUZ je taká široká, že je možné navrhnúť a zostaviť komín na mieru pre každú stavbu. Aj pre nízkoenergetické a pasívne domy, ktoré majú špecifické požiadavky.

Žalúziové a roletové preklady HELUZ
Na riešenie prekladov nad otvormi v obvodovom murive ponúka HELUZ unikátne riešenie. Tým je nosný žalúziový a roletový preklad, ktorého súčasťou je tepelná izolácia a schránka na osadenie vonkajších tieniacich systémov. Použitie tohto prekladu ušetrí čas pri výstavbe, keďže
ide o kompletný výrobok, ktorý sa len osadí na murivo ostenia otvoru.
Výhodou žalúziových a roletových prekladov HELUZ je aj to, že vonkajšie tieniace systémy je možné nainštalovať až po úplnom dokončení stavby, kedykoľvek v priebehu jej užívania. Kvalitná tieniaca technika namontovaná do prekladu dokáže v lete účinne zabrániť prehrievaniu miestností, v zime znížiť tepelné straty budovy a lepšie zabezpečiť stavbu proti násilnému vniknutiu.

Slovo na záver
Komplexnosť systému je pri stavbe dôležitá z viacerých hľadísk. Komplexný stavebný systém umožňuje rýchlu, jednoduchú a v konečnom dôsledku aj lacnejšiu výstavbu. Napokon, použitím stavebných komponentov jedného výrobcu sa jednoducho docielia lepšie vlastnosti
celej stavby.

infolinka: 0800 106 206
www.heluz.sk

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk