Loď umenia na Dunaji

Galéria moderného umenia Danubiana patrí podľa niektorých medzi päť najlepších múzeí sveta. Patrí tiež k miestam, ktoré okrem diel slovenských a svetových umelcov nadchne aj svojou architektúrou.

18_DANUBIANA_PLNE_ROZLISENI 14_DANUBIANA_PLNE_ROZLISENI 13_DANUBIANA_PLNE_ROZLISENI

Budova v tvare lode doslova pláva uprostred Dunaja, iba dvadsať kilometrov južne od Bratislavy. Pri stavbe galérie použil architekt Ján Kukuľa tie najmodernejšie technológie vrátane estetických skiel vo fasáde od spoločnosti Guardian Glass.

17_DANUBIANA_PLNE_ROZLISENI

O tom, že múzeum bude v tvare lode, bol jeho zakladateľ a riaditeľ Vincent Polakovič, obdivovateľ Vincenta van Gogha, presvedčený od začiatku. Jeho víziu naplnil čerstvý absolvent architektúry z roku 1997 Ján Kukuľa a už v roku 2000 múzeum otvorilo svoje brány verejnosti. Stavba využíva geotermálny potenciál vody, ktorá je všade naokolo. Pomocou tepelných čerpadiel sa objekt v lete spodnou vodou chladí a v zime vykuruje. Vodu rozvádza systém kapilárnych rohoží fixovaných do stropných podhľadov. S okolím je galéria prepojená cez veľkoplošné sklá.

Aby celý architektonický a technický komplex mohol bezproblémovo fungovať, využili sa ultračíre protislnečné sklá SunGuard® firmy Guardian. Sklá zaisťujú atraktívny vzhľad galérie a priaznivú klímu v interiéri, do ktorého prepúšťajú iba približne 35 percent slnečného tepla. Ultračíre sklá zaisťujú žiaduce farebne neskreslené prostredie vo vnútri galérie. Zároveň návštevníkom umožňujú bezprostredný kontakt s okolitým svetom a imponujúci výhľad na vodnú plochu Dunaja. Inštalované sklá sú navrhnuté tiež s prihliadnutím na ochranu vystavovaných diel a zbierky múzea.

Ďalšie projekty, na ktorých sa podieľal Guardian Glass, nájdete na stránkach https://www.guardian-inspiration.com/en

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk