Montáž vonkajších žalúzií krok za krokom

Bratislava 1$. februára 2019 – Najväčší český výrobca tienenia CLIMAX pre vás pripravil sprievodcu montážou vonkajších žalúzií krok za krokom. Fotoreportáž nie je návodom, ako si sám inštalovať tienenie, ale ukážkou, s čím všetkým je potrebné počítať. Do montáže sa nikdy sami nepúšťajte a vždy ju zverte do rúk skúseným odborníkom. Len tí vám zaručia kvalitný výsledok a radosť z nového tienenia.

Spôsob montáže vonkajších žalúzií závisí na tom, v akej situácii sa nachádzate. Plánujete projekt nového domu, chcete vymeniť okná, alebo sa sťahujete do hotovej novostavby? Existujú dva základné spôsoby montáže žalúzií: podomietkové alebo predokenné. Pri dostavaných domoch musíte počítať s viditeľnými schránkami nad oknami, pri rekonštrukcii a pri novostavbách je ideálne zahrnúť tienenie už do projektu a „schovať“ ho pod fasádu. Pred rekonštrukciou sú už obyčajne hotové preklady, preto je potrebné zistiť, či je v pláne zateplenie, a prípadne ho upraviť pre podomietkové prvky. V oboch prípadoch sa ich využitím najmenej naruší vzhľad domu. Podomietkové prevedenie vám odporučí každý architekt a pre lepšiu predstavu ukážeme jeho jednotlivé kroky.

1-zaciatok-pred-montazou-schranky

Vonkajšie žalúzie sa inštalujú pred zateplením domu. Pred samotnou realizáciou si pozvite „na obhliadku“ odborníkov z montážnej firmy. Prvým krokom býva inštalácia podomietkových schránok, do ktorých sa schová motor aj zvinuté lamely. „Podomietkové schránky vonkajších žalúzií sa inštalujú pred alebo v priebehu zateplenia domu a fasády. Konkrétne technické riešenie je ale potrebné vždy a včas konzultovať s odborníkom,“ radí Filip Šimara, obchodný riaditeľ českého výrobcu tienenia CLIMAX.

Osadenie podomietkovej schránky

Pre výrobu podmietkových schránok je najvhodnejší purenit (zdravotne neškodný materiál na polyuretánovej báze z tvrdej peny). CLIMAX vyrába schránky vždy na mieru. Na purenit nemá – na rozdiel od hliníka – vplyv rozdiel teplôt, nemení svoj rozmer vlhkosťou ani teplom. Navyše môže byť omietnutý priamo a nemusí byť prelepený ďalšou vrstvou zateplenia.

Vo fáze hrubej stavby technici namontujú do hornej časti rámu okna profil. Ku konzolám sa priskrutkuje schránka a otvorom sa pretiahnu káble na elektrinu. Dĺžka kábla musí dosiahnuť minimálne do polovice šírky purenitového boxu, aby k nemu bolo možné pripojiť žalúzie.

2-vyvrtanie-dier-k-umiestneniu-konzol 3-upevnenie-schranky-na-konzolu

Potom sa schránka omietne, napr. polystyrénom, minerálnou omietkou alebo tkaninou známou ako „perlinka“.

7-priprava-na-zaomietanie-schranok 8-priprava-na-zaomietanie-schranok

Montáž vonkajších žalúzií

Pred začiatkom výroby žalúzií, ktorú zabezpečuje CLIMAX u všetkých výrobkov vždy na mieru, k vám prídu odborníci na zameranie. Až potom sa zadajú presné údaje do výroby.

  1. Vymeranie a kontrola

Pred montážou technici skontrolujú rovnosť okna. Špalety musia byť v uhle 90 stupňov, teda kolmo k rámu, a vymeranie musí byť na 100 % presné.

Potom ešte raz podľa objednávky premerajú, či všetko sedí. Pokiaľ áno, zložia zo žalúzie ochranné balenie, krytky a lišty.

  1. Montáž vodiacich líšt k rámu

V ďalšom kroku si označia, kde budú vŕtať vodiace lišty. Tie môžu byť zapustené do fasády, pričom nenarušia vzhľad okien, čiastočne zapustené alebo priznané. Vodiace lišty sa skladajú z dvoch častí: Prvá časť sa priskrutkuje do rámu a jej druhá sa na ňu „nacvakne“.

12-montaz-vodiacich-list_prva-cast 13-montaz-vodiacich-list_druha-cast

  1. Samotná montáž žalúzií

Po upevnení vodiacich líšt do okna technici namontujú žalúzie. Nakoniec skontrolujú ich chod, či sa navíjajú a nič nedrhne.

14-chystanie-k-upevneniu-zaluzie 16-kontrola-chodu-zaluzie

Profesionálnu montáž odporúčame nielen z funkčného, ale aj z praktického hľadiska. Jej nekvalitné prevedenie totiž môže žalúzie zbytočne poškodiť. Len preškolení odborníci produkty dokonale poznajú, dokážu vám bezpečne poradiť a vy sa tak vyhnete nepríjemným opravám aj nákladom navyše,“ doplňuje Filip Šimara.

18-vonkajsia-zaluzia_detail 17-vonkajsia-zaluzia_final

Viac informácií a inšpirácie nájdete na www.servisclimax.sk

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk