Neveríte? Na strope môžem mať aj niečo iné ako omietku alebo sadrokartón

Pri rekonštrukcii bytu alebo výstavbe domu sa sústreďujeme hlavne na výber podlahy, dlažby, parkiet a stropu sa nevenuje výnimočná pozornosť. Rozhodnutie býva väčšinou jasné – biela omietka prípadne sadrokartón a viac sa o „túto plochu“ nezaujímame.

Ale nemusí to tak byť! Strop nám ponúka priestor, kde môžeme vylepšiť akustiku, skryť rôzne vedenia a káble, ku ktorým sa jednoducho dostaneme, a zároveň oživíme priestor moderným dizajnom, aký náš sused určite mať nebude. Na výber máme viacero ekologických prírodných materiálov, ktoré sú určené do interiérov budov a neobsahujú žiaden formaldehyd alebo iné zdraviu škodlivé látky.

Máte radi drevo?
Jeden z výrobkov vychádzajúcich z čisto prírodných surovín sú drevovláknité dosky Heradesign®. Tieto akustické a dizajnové dosky sú vyrábané z drevenej vlny s rôznou šírkou vlákna a spojené magnezitom. Základná farba je béžová (Natur) a biela podobná RAL 9010, ale samozrejme k dispozícii je takmer neobmedzená farebná škála z najpoužívanejších farebných vzorkovníkov ako RAL, NCS alebo StoColor.

Akustické riešenia pohltivých materiálov znižujú vplyv väčšiny rušivých zdrojov hluku, čo vám sadrokartón alebo omietka nezabezpečí, keďže naopak, zvuk odrážajú naspäť do miestnosti. Rozhodujúce pre vnímanie priestoru ako príjemného a pozitívneho prostredia je nielen to, čo počujeme, ale predovšetkým to, ako sa cítime. Málokedy si uvedomujeme, že akustika je jeden z najdôležitejších prvkov podstatne ovplyvňujúcich pocity a nálady ľudí.

Ďalšou výhodou týchto prírodných  materiálov je životnosť viac ako 80 rokov, navyše tieto dosky z drevenej vlny spájané magnezitom sú recyklovateľné. Heradesign môžeme použiť do obývačky, kuchyne, podkrovia na strop alebo stenu a k dispozícií máme viacero konštrukčných riešení. Tento ekologický materiál je najviac obľúbený v severských krajinách ako Švédsko a Fínsko, ale pomaly sa stáva populárnejším aj v strednej Európe.

Páči sa mi biela, ale chcel by som riešiť aj akustiku a rozoberateľnosť
V tom prípade vhodným materiálom pre vás budú minerálne podhľady. Áno, hlavne akustická pohltivosť a rozoberateľnosť sú najväčšími prednosťami týchto systémov. Nesmieme ale zabudnúť ani na dizajn,
ktorý v mnohých prípadoch pri výbere rozhoduje. Minerálne podhľadové dosky AMF Thermatex sa vyrábajú mokrou technológiou (wet-felt) z biologicky odbúrateľnej minerálnej vlny, ílu, perlitu a škrobu, tzn. z čistých prírodných surovín bez použitia formaldehydu, a sú taktiež recyklovateľné.
Na rozdiel od „tvrdých“ sadrokartónov tieto minerálne dosky pri veľmi podobnej finálnej povrchovej úprave s mikroperforáciou dokážu absorbovať zvuk/hluk, a tým zvýšiť pohodu v miestnosti.

V minulosti si mohol investor vyberať medzi hladkými materiálmi s nízkou pohltivosťou a perforovanými materiálmi s vyššou pohltivosťou. V súčasnosti máme k dispozícii materiály AMF Thermatex Acoustic Range, ktoré spájajú vysoké hodnoty zvukovej izolácie s výbornými hodnotami zvukovej pohltivosti, a to i v toľko žiadanom hladkom povrchu.
K dispozícii je množstvo systémov a zhotovení hrán. Spomenieme obľúbený systém C/SF, ktorý nám vďaka montáži zospodu zníži svetlú výšku o minimum a zároveň zakryje profily. Použité sú akustické dosky Acoustic SF 600 x 600 mm s hladkým bielym povrchom. Tu máme možnosť pomocou technológie Varioline si nechať vytlačiť na akustickú dosku ľubovoľný motív, fotku, prípadne si vybrať z motívov imitácie dreva.

Panelové formáty, napr. 1800 x 300 mm môžeme riešiť v chodbe alebo kúpeľni. Najväčšou výhodou systému F je jeho samonosnosť až do šírky 2500 mm (to znamená, že sa nemusíte kotviť do stropu, postačia vám okrajové profily). Navyše na dlhšej hrane dosky môžeme použiť elegantnú skrytú rozoberateľnú hranu AW.
Pokiaľ uvažujeme o podhľade v garáži, odporúčame použiť najjednoduchší a zároveň najpoužívanejší
systém C s viditeľnou konštrukciou. K dispozícií je na výber veľké množstvo povrchov a okrem ostrej SK hrany je dostupná aj polozapustená hrana VT.

Máte už strop hotový a nechce sa vám pustiť do veľkej rekonštrukcie?
A napriek tomu si chcete vylepšiť akustiku? Aj pre vás sme našli riešenie, ako si akusticky aj dizajnovo
dotvoriť interiér. Vhodným riešením na steny sú stenové obklady AMF Line, tzv. akustické obrazy vo vyhotovení Modern s ušľachtilým hliníkovým rámom a prípadne grafickou potlačou.

Ďalšia možnosť sa nám ponúka podvesením podhľadových bezrámových ostrovčekov TOPIQ Element. Dodávajú sa s povrchovou úpravou lícovej strany a hrán, ktorá pozostáva z nakašírovanej netkanej akustickej textílie a nástreku farby. Vďaka tomu vykazujú tieto podhľadové prvky vynikajúce hodnoty zvukovej pohltivosti. Celkovú ľahkosť plávajúceho ostrovčeka podčiarkuje možnosť voľby neštandardných tvarov v hladkom vyhotovení v spojení s vysokou akustickou účinnosťou.

Akékoľvek riešenie si vyberieme, najdôležitejší bude konečný dojem a aby celkové prostredie bolo príjemné, pozitívne a pohodlné. Vyberme si teda  produkty, ktoré umožnia tieto požiadavky splniť.
Podhľadové systémy Knauf AMF kúpite v každých dobrých stavebninách. Viac informácií nájdete na
www.amf-sk.sk pripadne www.heradesign.com.

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk