Novinky

Baumit vyhlasovateľom súťaže Hľadáme nové tváre módnej scény 2015
Bratislavské módne dni odštartovali 20. októbra 2015 svoju jesennú časť. V priestoroch bratislavskej Refinery Gallery sa počas troch dní predstavilo viac ako 40 módnych dizajnérov a značiek. Hneď prvý deň privítali aj siedmich finalistov súťaže Hľadáme nové tváre módnej scény, ktorej vyhlasovateľom pre rok 2015 s témou DesignLife bola spoločnosť Baumit.
Inovovaná kolekcia produktového radu DesignLife je odpoveďou na požiadavky na intenzívne, metalické alebo výnimočné efekty na fasáde. Baumit Lasur, Metallic a Glitter prinášajú na fasádu nové nezvyčajné efekty. Zaujímavý lazúrový efekt, kovový lesk a žiarivé trblietanie v kombinácii s jedinečnými možnosťami kreatívnej modelovateľnej omietky Baumit CreativTop v 6 rôznych zrnitostiach, s nespočetnými možnosťami stvárnenia otvárajú nové dimenzie dekoratívneho stvárnenia a dávajú priestor pre výnimočnú individualitu, jedinečnosť a fantáziu.
Cieľom súťaže bolo zviditeľniť mladých módnych tvorcov a pomôcť im „otvoriť“ brány do sveta módneho biznisu. Spomedzi siedmich finalistov súťaže vybrala porota mladú, iba 19-ročnú študentku Strednej umeleckej školy v Trenčíne – Sofiu Turekovú. Víťazka súťaže získala okrem prestížneho titulu aj množstvo hodnotných cien. Za Baumit – vyhlasovateľa súťaže, odovzdal Sofii cenu marketingový riaditeľ spoločnosti Tomáš Sepp. Víťazka si bude môcť otestovať svoju kreativitu pri stvárňovaní kreatívnych techník s výrobkami CreativTop z kolekcie DesignLife, či už na stenách ateliéru alebo na látkach pre svoje modely. Veríme, že budú inšpiráciou pre ďalšie Sofiine umelecké smerovanie.
www.baumit.sk

Sporenie v číslach – až 50 % nás sporí pre prípad núdze
Slovensko je na treťom mieste rebríčka stredoeurópskych krajín vo využívaní bankových sporiacich produktov. Sporíme hlavne pre prípad núdze, na kúpu nábytku, dovolenky, vybavenie domácnosti či rekonštrukciu bytu
alebo domu. Ukázal to kvantitatívny reprezentatívny prieskum, ktorý
realizovala agentúra GfK na vzorke
1 200 respondentov v máji 2015. Využila osobné dopytovanie respondentov vo veku 18 – 65 rokov.
Najčastejšími dôvodmi sporenia Slovákov sú možné nepredvídateľné udalosti. Aj to vyplýva z prieskumu, ktorý pripravila agentúra GfK pre
Prvú stavebnú sporiteľňu, a. s. Až
50 % sporiteľov si odkladá financie pre prípad núdze. Jednou z možností pre odkladanie si peňazí do budúcnosti je aj stavebné sporenie. Výška mesačne sporenej sumy rok čo rok stúpa. Do 30 eur si mesačne odloží 12 % Slovákov, viac ako 100 eur si odkladá až 31 % ľudí. Z nich je dokonca jedno percento, ktorí si mesačne ušetria viac ako 500 eur. Nasporené prostriedky spolu s úrokmi a štátnou prémiou klient najčastejšie používa na kúpu, modernizáciu, výstavbu domu či bytu. Sú to zároveň najčastejšie účely sporenia podľa prieskumu zrealizovaného pre PSS, a. s.
Pokiaľ ide o regióny, vedú v sporení obyvatelia Bratislavy s priemerom nasporenej sumy 4 308 eur, hneď za nimi sú obyvatelia východného Slovenska so 4 064 eur. Sú to priemerné hodnoty, lebo najväčšia časť Bratislavčanov má nasporených od 700 do 1 700 eur.

Inžinierske siete najvyššej kvality značky Leier 
Spoločnosť Leier Baustoffe SK poskytuje celý rad prvkov inžinierskych sietí najvyššej kvality, a to so širokými možnosťami využitia. Zaraďujú sa sem skruže, kónusy, šachtové dná a betónové rúry. Všetky výrobky z tohto produktového radu sú skúšané podľa príslušných európskych noriem, pričom ide o podpovrchové prvky pre vedenie médií bez pretlaku. Leier prvky majú za cieľ zmodernizovať a zrýchliť výstavbu inžinierskych sietí. Vhodné sú na odvod dažďovej vody, domácich a priemyselne znečistených odpadových vôd, pokiaľ ich chemické zloženie nepoškodzuje povrch betónových rúr alebo materiál gumového tesnenia. V prípade zvýšených chemických vplyvov na materiál sa používajú špeciálne odolné ochranné betóny a systémy tesnenia. Základným materiálom pre prvky je betón, na zhotovenie ktorého používa spoločnosť Leier síranovzdorný cement. Viac na
www.leier.sk

Nedajte v zime zlodejom šancu!

Praktické tipy na zabezpečenie chaty a chalupy
Takmer 23 vykradnutých chát týždenne – taká je bilancia minulého roka podľa policajných štatistík. Práve teraz na jeseň, keď ich ľudia pred zimou v húfoch opúšťajú, začína obdobie „žatvy“ pre zlodejov. Pokiaľ sa teda nechcete k týmto smutným štatistikám pridať, je potrebné svoju chatu či chalupu poriadne zabezpečiť. Zopár praktických tipov prináša Daniel Gregor, špecialista na zabezpečenie zo spoločnosti ASSA ABLOY, ktorá vyrába zámky a bezpečnostné vybavenie do dvier pod značkou FAB.

Investícia sa oplatí
Zabezpečenie chaty so sebou, samozrejme, prináša určité investície. Na druhej strane vám však môže zabezpečiť okrem majetku aj psychickú pohodu a pocit bezpečia, ktorý je snáď ešte dôležitejší. „Môže ísť rádovo o stovky, u náročnejších aj o tisícky eur, ale takéto bezpečnostné prvky vám určitú dobu vydržia,“ tvrdí Daniel Gregor.

Hlavné sú dvere a zámok
Investujte do kvalitných, pevných bezpečnostných dvier, ktoré sú často prvým, na čo sa zlodeji zameriavajú; ideálne je, ak sú aj tým, na čom si vylámu pakľúče. „Ako dvere, tak kovanie a vložka v nich by mali mať zodpovedajúcu certifikáciu a mali by zodpovedať minimálne bezpečnostnej triede 3,“ hovorí Daniel Gregor. Takéto dvere sú nie len odolné proti vyveseniu z pántov, ale ich vložka odolá aj pokusom o odvŕtanie, planžetovanie a bumping. Tretiu triedu bezpečnosti navyše požadujú aj poisťovne. Zárubne by mali byť natoľko pevné, aby nebolo možné ich roztiahnuť a dvere by sa mali otvárať dovnútra, aby zlodej nemal prístup k pántom.

Psychologická vojna
Pevné dvere navyše môžu zlodejov odradiť, pretože usúdia, že by s nimi bolo príliš veľa námahy. Podobne zastrašujúci efekt máva aj vysoký plot, cez ktorý sa zle uteká s ukradnutými vecami.

Poraďte sa so zámočníkom
Ako konkrétne zabezpečiť práve tú vašu chatu, vám najlepšie poradí skúsený a dobrý zámočník. „Odporúčam si celú chatu a prístupové dvere nafotiť, zájsť k certifikovanému zámočníkovi a ten vám podľa fotiek povie, aký zvoliť zámok a kovanie, aby sa riziko vykradnutia znížilo na minimum,“ radí Daniel Gregor z ASSA ABLOY.

Zabezpečte aj okná
Dôkladné zabezpečenie si zaslúžia aj okná, pretože nie je nič ľahšie, ako jedno z nich rozbiť kameňom a následne sa obslúžiť celým obsahom chaty. Možností je niekoľko – napríklad pevné, uzamykateľné okenice alebo mreže, ideálne z vnútornej strany. „Pokiaľ vám vadí pokazený výhľad, existujú aj tzv. nožnicové mreže, ktoré je možné vyťahovať a sťahovať, prípadne bezpečnostné fólie, ktoré zabraňujú vysypaniu rozbitého skla,“ dopĺňa Daniel Gregor.

Nezabudnite na kôlňu
K chatám a chalupám tradične patrí aj kôlňa s najrôznejším náradím. Táto by tiež mala mať pevné dvere zabezpečené kvalitným zámkom. Práve v kôlniach a dielňach totiž zlodej môže objaviť ďalšie náradie, ktorým môže škodiť, nehovoriac o ľahko speňažiteľných strojoch ako motorová píla alebo kosačka. „Odporúčam využiť visacie zámky vyšších radov, ktoré sú bežnými prostriedkami len ťažko prekonateľné,“ tvrdí Daniel Gregor. „Samozrejme je potom dôležitá aj kvalitná a dobre uchytená petlica. Zámky s petlicami sa už predávajú ako komplet a dobrý zámočník vám rád poradí ako na to.“

Elektronika je váš priateľ
Od dôb závor a petlíc technika predsa len pokročila. Na svoju chatu či chalupu môžete nainštalovať aj elektronické poplašné zariadenie, ktoré v prípade narušenia spustí alarm, pošle vám SMS správu alebo priamo upozorní bezpečnostnú službu, pokiaľ je napojenie na pult centrálnej ochrany.

Terminátor medzi zámkami
Zabúdať na bezpečnosť sa nevypláca. Cylindrická vložka FAB1000U4, vyrábaná spoločnosťou ASSA ABLOY pod značkou FAB, je kus kovu, ktorý je rovnako nenápadný ako nezničiteľný. Je certifikovaná v najvyššej, štvrtej bezpečnostnej triede a odoláva prakticky všetkým trikom dnešných vykrádačov bytov – pri pokuse o vyvŕtanie si maximálne zničia vrták a s vložkou sa nič nestane aj napriek zbytočným pokusom o otvorenie háčikom alebo pakľúčom.
Tým, čo nie sú ľahostajní, sa naozaj nízka investícia do zámku niekoľkonásobne vráti vo forme zmarených pokusov o vykradnutie bytu. Samozrejmosťou je bezpečnostná karta obmedzujúca kopírovanie kľúčov. V kombinácii so správnym kovaním a pevnými dverami dokáže z bytu urobiť v podstate nedobytnú pevnosť. Vložka má povrchovú úpravu matný nikel a dodáva sa s piatimi kľúčmi. Cena od 33,82 eur.

Záhradná technika pod zámkom! 
Tiež si ukladáte sekačku, pílu alebo gril do záhradného domčeka alebo do kôlne? Potom ich rozhodne nezabudnite poriadne zabezpečiť! Masívny visiaci zámok YALE od spoločnosti ASSA ABLOY odolá všetkým zlodejským technikám. Je vyrobený z pevnej mosadze a povrch má navyše upravený tak, že mu neprekáža ani dážď či sneh.

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk