Podkrovné priestory

Pre podkrovné  priestory sú typické znížené stropy či rôzne šikminy, ktoré kopírujú tvar strechy. A vy sa neubránite otázkam: Ktoré schody najlepšie doladia váš interiér? Akú podobu bude mať zábradlie? Môžu dvere kopírovať šikminy vášho stropu? Kam umiestniť nábytok, aby ste neboli obmedzení v pohybe pri jeho používaní? … Pozrite sa na niekoľko štýlových  riešení!

1. Prepojte podlažia domu štýlovým schodiskom
Schody sú spojovacím prvkom medzi jednotlivými podlažiami domu. Avšak skôr, než sa rozhodnete, ktoré schodisko doplní váš interiér, mali by ste si rozmyslieť, akú funkciu bude plniť. Práve tento faktor často rozhoduje ako o type schodiska, tak aj o jeho rozmeroch. „Vzhľadom na to, že podkrovné priestory nepoužívate tak často, môže do nich viesť aj rozmerovo malé schodisko, ktoré v interiéri pôsobí príjemne útulným dojmom,“ hovorí pán Petr Paksi, výkonný riaditeľ spoločnosti J.A.P. Slovakia. Ideálnym riešením sú schody točité, ktoré vám ušetria veľa miesta a navyše v dobre zvolenom dizajne vytvoria neopozeraný estetický výraz interiéru.

2. Nebojte sa oprieť o trendy antikorózne zábradlie
Hoci primárnym poslaním zábradlia je zabezpečiť bezpečnosť a spoľahlivú oporu pri pohybe po schodisku, môže sa zábradlie stať aj dizajnovým prvkom v interiéri, ktorý podčiarkne celkový vzhľad schodiska. Praktickú aj dizajnovú stránku spĺňa zábradlie z antikoru (nerezu), ktoré vás bude tešiť nielen vysoko módnym vzhľadom a odolnosťou, ale aj takmer bezstarostnou údržbou. „Variabilné antikorózne (nerezové) zábradlie je jednoduchým a rýchlym riešením s prvotriednym dizajnom. Hodí sa ako na rôzne tvary, tak aj na všetky typy schodísk – betónové i montované. Je teda vhodné ako na schodisko, ktoré vedie napríklad do podkrovných priestorov, tak aj na balustrády, francúzske okná alebo balkóny,“ hovorí pán Petr Paksi a dodáva: „Dôležitým faktom je aj to, že vyhovuje bezpečnostným požiadavkám stanoveným vyhláškou aj európskej stavebnej norme pre zábradlie.“

3. Schody sťahujte!
Nemáte v interiéri dostatok miesta na to, aby ste ho doplnili fixným schodiskom? Nevadí! Problém jednoducho vyriešite skladnými pôjdovými schodmi. Tie sú perfektným riešením v prípade, že podkrovné priestory nevyužívate každý deň, ale potrebujete, aby boli dobre dostupné. „Pri ich výbere si dajte záležať, aby vám neskôr slúžili naozaj tak, ako majú. Základom je pevná a stabilná konštrukcia pre pohodlný a bezpečný výstup. Preto je dobré vyberať schody v celkovom vyhotovení, u ktorých bude samozrejmosťou aj ich dlhá životnosť. Kovové schody navyše nepodliehajú deformáciám, ktoré by mohli spôsobiť teplotné alebo vlhkostné výkyvy na pôjde,“ radí Petr Paksi z J.A.P. Slovakia. Pôjdové schody môžete umiestniť dokonca aj do pasívnych a nízkoenergetických stavieb.

4. Skopírujte dverami šikmé stropy
Nie vždy sa vám pošťastí, že máte v podkrovných priestoroch dostatočný priestor pre štandardné umiestnenie zárubní a dverného krídla. Väčšinou sa nakoniec musíte uspokojiť s nejakou alternatívou, čo je dosť často zrezanie dverného krídla podľa tvaru stropu, teda do šikminy. Toto riešenie však už môže byť aj vysoko dizajnová záležitosť, a to vďaka skrytým zárubniam a dverám Master. „Pre tento typ dverí totiž nepredstavujú problém dokonca ani šikminy podkrovných priestorov, ktoré dvere MASTER svojím tvarom jednoducho skopírujú,“ hovorí pán Petr Paksi, výkonný riaditeľ spoločnosti J.A.P. Slovakia, ktorá je výrobcom uceleného radu dverí a zárubní. Aj v pôjdových priestoroch si teda môžete umiestniť dvere bez nadpražia, ktoré opticky zväčšujú priestor. „Vďaka tomu, že dvere možno zabudovať do zárubne bez nadpražia, môžu zaberať skutočne celý priestor od podlahy až k stropu, čo z nich robí neprehliadnuteľný interiérový prvok, a to aj v priestoroch so štandardne vysokým či zníženým stropom,“ dodáva pán Petr Paksi.

5. Ozdobte interiér nábytkom
V podkrovných miestnostiach sú najčastejšie umiestnené spálne, detské izby či kúpeľňa. Ide totiž o miestnosti, kde netrávite väčšinu svojho času, a preto vás toľko neobmedzuje zošikmený strop. Ten ale nelimituje iba váš pohyb po izbe, ale je dosť často dôvodom toho, že v izbe nie sú dekoratívne prvky, ktoré by vytvorili príjemnú a útulnú atmosféru. Avšak vďaka technológii Overface je tento problém už minulosťou. „Technológia digitálnej potlače Overface umožňuje potlačiť nábytkové plochy akýmkoľvek grafickým motívom alebo fotografiou, takže sa stanú dekoratívnym prvkom interiéru,“ vysvetľuje pán Martin Dusík, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti Trachea, a.s., najväčšieho českého výrobcu nábytkových dvierok.

Teraz už vás pri zariaďovaní podkrovných priestorov nič neprekvapí. S radosťou ich premeňte na štýlové a moderné bývanie…

Príspevok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťami
J.A.P. Slovakia, www.jap.sk a Trachea, www.trachea-dvierka.sk

Vnemy tvoria atmosféru

Vytvárate si jedinečný interiér? Túžite po dokonalosti, osobitosti a jedinečnosti? Vďaka sedačkám
D. M. Gugliermetta vaša kreativita nepocíti okovy obmedzenia.

Umelecké cítenie, fantázia snúbiaca sa s kreativitou a tvorivosťou pána D. M. Gugliermetta, autora dizajnu týchto krásnych sedačiek, sa nezaprie. Je to práca jedinečná, zvláštna, originálna a nevšedná, je pritom inšpirovaná životom. Jeho vkus a vnímanie je pretavené do každého jedného kusu sedačky, ozvláštňujúcej osobitosť interiéru, a ponúka jedinečné pohľady a vnímanie interiéru.
Realizácia každého kusu je originál. Sériová výroba v stovkách kusov sa nerealizuje. Tvar, materiál, ručné spracovanie a originalita sú zamerané aj na hľadanie hĺbky pôžitkov pri sedení v týchto „sedačkách“ – výtvarných dielach. Vnemy z pohľadu na ne, musia tvoriť atmosféru a tieto originálne „kúsky“ vám túto atmosféru doprajú.

Dizajnér, ale aj producent (talianska spoločnosť G-Experience), je plne stotožnený s myšlienkou, že nie je potrebné potešiť len oko, ale aj telo, ktorému tieto sedačky doprajú skutočný oddych a relax.
Základ sedačiek je tvorený tvarovanou polyuretánovou penou, ktorá je veľmi príjemná a tvarovo stála. Následná povrchová úprava poťahov, s využívaním materiálov z odevného priemyslu s ich jemnou štruktúrou, vytvorí jedinečné pocity. Látkové poťahy sú upravené tak, že ich neznehodnotí ani náhodne vyliate víno či iný nápoj. Poťahy sú snímateľné, a tak ich vyčistenie je bezproblémové.
Farebná škála ponúkaných modelov je nadštandardne široká a neexistuje žiadne obmedzenie pri kombinácii farebných riešení. V harmónii a v súznení s estetikou vyhotovení jednotlivých tvarových riešení bude používanie sedačiek každodenným pôžitkom. Riešenia a tvarovanie je také originálne, že v súčasnosti nemá konkurenciu.

Spoločnosť PatterRoom je výhradným dovozcom týchto originálnych sedačiek a v tomto krásnom jarnom období roka sa vám predstavuje aj „sedačkami – kartami“. Originálne kusy je možné vidieť aj vyskúšať
v reálnej podobe na výstavnej ploche na Kováčskej ulici v Košiciach.

info@exkluzivnesedacky.sk
Róbert Palonder:
0907 022 898
Lucia Knappova:
0949 408 392

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk