Pohoda a komfort

„Niektorí na vykurovanie zháňajú drevo. Iní kvôli vysokým účtom škrtia spotrebu energie. Ja šetriť nemusím, a pritom mám doma teplo aj dostatok teplej vody“ – hovorí Juraj Kučera z obce Majcichov pri Trnave. Komfort bez obáv z obrovských účtov si v novostavbe užíva s manželkou Silviou a dvomi deťmi, Olíviou a Jakubom. A to vďaka tepelnému čerpadlu.

Úsporný ekologický zdroj tepla v kombinácii s podlahovým vykurovaním.

Taká bola predstava mladej rodiny Kučerovcov ešte v čase, keď si plánovala postaviť dom. Pohodu vďaka bezstarostnému vykurovaniu si všimli na návšteve u svojho známeho. Zistili, že vykuruje tepelným čerpadlom a neváhali. Už vo fáze projektovania domu sa rozhodli pre takéto vykurovanie. Väčšej vstupnej investície sa nezľakli – spoľahli sa na jej návratnosť.

Pohoda vďaka tepelnému čerpadlu

Kučerovci odštartovali stavbu domu v roku 2011. Na novostavbu z tehly použili tepelnú izoláciu z kamennej vlny. Zatepliť si dali aj strechu. Firma GEOTHERM, ktorá má s montážou tepelných čerpadiel bohaté skúsenosti, im po prepočítaní tepelných strát domu navrhla systém vykurovania šitý na mieru. Montáž tepelného čerpadla značky Vaillant mala dve fázy. Najskôr sa realizovala inštalácia kolektorov v záhrade. „Prebehla počas stavby domu, čo bolo veľmi praktické. Na stavenisko prišiel bager a  do hĺbky 1,20 metra sme vložili plošné zemné kolektory,“ povedal Patrik Pocisk, marketingový manažér spoločnosti GEOTHERM Slovakia s.r.o.

Ekologické riešenie

Nasledovala inštalácia jednotky do malej miestnosti na prízemí domu. „Išlo o tepelné čerpadlo značky Vaillant s názvom geoTHERM plus VWS 82/3, systém zem/voda s plošným zemným kolektorom. Má vstavaný nerezový 175 l zásobník na ohrev teplej vody,“ vysvetlil Patrik Pocisk. Je to vysoko ekologické a hospodárne riešenie vykurovania aj prípravy teplej vody. „Jeho prínosy sú najmä vo veľmi  nízkych prevádzkových nákladoch a v bezúdržbovej a spoľahlivej prevádzke bez emisii. Tepelné čerpadlo systému zem/voda získava tepelnú energiu pomocou výmeny tepla medzi zemou a nemrznúcou zmesou, ktorá cirkuluje v potrubí plošného kolektora,“ objasnil P. Pocisk.

Ovládanie z pohodlia obývačky

Rodina s pomocou čerpadla vykuruje dom už dva roky. „Nastavili sme si teplotu na 23 stupňov Celzia. Inak sa o vykurovanie vôbec nestaráme. Je to naozaj komfort, aj pokiaľ ide o ohrev teplej vody,“ hovorí Silvia Kučerová. Základná regulácia celého systému je zabudovaná v jednotke tepelného čerpadla. Na nastavenie slúži aj diaľkové ovládanie VR 90, ktoré má rodina na stene v obývačke. Servisní technici kontrolujú čerpadlo diaľkovo pomocou komunikačnej jednotky vrnetDIALOG. Servisnú prehliadku robia raz ročne. Na kompresor tepelného čerpadla dostala rodina záruku až 10 rokov, na ostatné časti 5 rokov.

Snímky: GEOTHERM Slovakia

 

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk