Popustite uzdu fantázii. Pošlite deti k babičke a vymaľujte im izbu!

Kto má deti, pozná to. Na stenách detskej izby objavíte fľaky, škvrny či nebodaj rôzne obrazce nakreslené ceruzkou či pastelkou. Chcete izbu vymaľovať, možno aj zmeniť farbu na modernejšiu alebo jednoducho na takú, akú má dieťa práve rado. Najvhodnejší čas na maľovku detskej izby je práve vtedy, keď ratolesti nie sú doma a užívajú si napríklad starostlivosť starých rodičov alebo sa bavia v tábore. Pri dobrej príprave a s kvalitnými materiálom stihnete zmeniť ich svet kľudne aj cez víkend. Nechajte si poradiť od odborníka ohľadom výberu farieb a tiež si prečítajte postrehy, na čo si treba dať pri maľovaní pozor.

Aké vybrať farby?

Zabudnite na stereotypné predstavy o detskej izbe – že dievčatá musia mať romantickú ružovú „pre princezné“ a chlapci potrebujú chladnú modrú. Aktuálny trend prináša jednoduchosť – biely základ či jemne tmavé odtiene ako sivá, sivomodrá alebo sivozelená pôsobia s vhodne skombinovaným farebným nábytkom a doplnkami optimisticky, štýlovo a útulne. Tmavšie odtiene deťom navodia pocit bezpečia a bude sa im aj lepšie spať. Navyše, tlmenejšie farby sú in! Hodia sa tiež
k výrazným farbám ako žltá, ružová, mandarinkovo oranžová, svietivé farby, fialová, ale i pastelové farby.

primalex

Ak si vyberiete pastelové odtiene, voľte teplé a akoby zašlé – budú pôsobiť prirodzenejšie. Inšpirujte sa offwhite paletou, ktorá môže byť jemne béžová, jemne ružová, zelenkavá (mentolová) a modrosivá,“ radí Matúš Medveď, brand manažér firmy Primalex a dodáva: „Aktuálnym trendom je tiež kombinácia žltej s tyrkysovou, pretože pôsobí veselo a optimisticky.“

Aký použiť produkt?

primalex essence25

Doprajte detskej izbe druhý dych práve farbou inšpirovanou Severom – taká je kolekcia farieb Primalex Essence, najkvalitnejšej interiérovej farby novej generácie. Vybrať si môžete zo 42 trendových odtieňov alebo si môžete vytvoriť vlastnú farbu z až 10 000 odtieňov. Kreativite sa medze skutočne nekladú! Výsledné odtiene prestupujú celým farebným spektrom, každý z nich je však jemný a útulný. Navyše sa vyznačujú výbornou krycou schopnosťou, ľahkou aplikáciou a odolnosťou.

Čím možno stenu detskej izby oživiť?

primalex_detsky-pokoj-(5)_1549967767

Maľovanie je hra. Dávno neplatí, že pri maľovke natriete celú izbu jednou farbou a hotovo. Na stenách môžete farbami vytvárať farebné plochy rôznych geometrických tvarov alebo vytvoriť obrázky či siluety. „Inšpiráciou vám môže byť aktuálny trend – optické oddelenie spacej časti od hracej. Alebo môžete izbu vymaľovať čisto bielou farbou a na stenách potom vytvoriť farebné plochy, ktoré budú lemovať nábytok, napríklad písací stôl,“ objasňuje odborník spoločnosti Primalex. Na bielom podklade tiež výborne vyniknú farebné bodky a iné obrazce. Popustite uzdu svojej fantázii!

Aké zariadenie s vybranou farbou skombinovať?

primalex_detsky-pokoj-(2)_1549967766

Dnešné detské izby sú sofistikované, nie naivne detské, ako tomu bolo kedysi. Používa sa v nich viac dizajnového nábytku, ktorý je rozmerovo menší a farebnejší. „Hitom je interaktivita a preto je možné do detských izieb umiestňovať aj hojdačky, lezecké steny, siete na šplhanie zavesené na strope, rebríky a podobne,“ hovorí Matúš Medveď. Pre deti by totiž detská izba nemala slúžiť len na učenie sa a robenie si úloh, ale najmä na zabavenie sa a relaxáciu.

Hravosť už nepredstavujú len detské hračky a veselé farby, ale je v tom niečo viac – kvalitný dizajn, vkus a originalita, ktoré pomáhajú utvárať osobnosť detí.

TIP: Nezabúdajte vetrať. V priebehu aj po maľovaní sa hlavne v lete odporúča vetrať, farba tak rýchlejšie zaschne. No aj v zime môžete bez obáv maľovať, vďaka suchému vzduchu vo vykurovacej sezóne vám náter bude tiež dobre zasychať.

4 kroky na čo nezabudnúť pred maľovaním:

1.krok:

Ak nechcete sťahovať nábytok, presuňte ho do stredu miestnosti a prekryte ho špeciálnou zakrývacou fóliou. Pozornosť venujte aj zásuvkám, vypínačom, podlahovým lištám a iným doplnkom – oblepte ich krycou lepiacou páskou.

2.krok:

Vyskúšajte stav a kvalitu podkladu, mal by byť suchý, bez prachu a uvoľnených častíc. Vyskúšajte namočiť valček, prejsť ním párkrát po stene – ak sa vám náter nalepí na valček, zoškrabte ho. Stenu navlhčite mokrou maliarskou štetkou alebo hubkou a potom všetky vrstvy oškrabte maliarskou škrabkou.

3.krok:

Lúpajúca omietka sa prejavuje rôznymi trhlinkami, prasklinami, vypuklými miestami. Opravte ich štukmi alebo tmelmi. Väčšie škvrny odstráňte jarovým alebo mydlovým roztokom.

4.krok:

Napenetrujte stenu – ide o spevnenie rôznorodých podkladov, zjednotenie nasiakavosti a zvýšenie priľnavosti náterov, takže nová farba vám bude lepšie kryť. Primalex ponúka tri druhy penetrácií – univerzálnu, hĺbkovú a fungicídnu. Univerzálnu môžete použiť na väčšinu podkladov, avšak hĺbková preniká viac do hĺbky povrchu a využíva sa predovšetkým pri problematických podkladoch. Fungicídna penetrácia je určená pre steny, kde sa vyskytuje pleseň.

Ak nezanedbáte správnu a dôkladnú prípravu pred samotným maľovaním, môžete sa tešiť na perfektný výsledok ako od profesionálov.

primalex

***

O značke Primalex

Základom sortimentu značky Primalex sú maliarske nátery, ktoré si získali obľubu jednoduchou aplikáciou, veľkým výberom druhov, a predovšetkým trvale stabilnou kvalitou, ktorá je okrem vlastného laboratória kontrolovaná organizáciou ITC Zlín. Primalex je jednou z mála značiek, ktorá certifikovala systémy ISO 9001, ISO 14001 a OHSAS 18001 spoločne, a získala tak Zlatý certifikát pre integrovaný systém riadenia. Obdržala tiež medzinárodne uznávané certifikáty IQNet. Primalex dodáva na trh kompletné spektrum náterových hmôt zahrňujúce vnútorné maliarske nátery, fasádne farby, omietky, farby na kov a drevo, zatepľovací systém a prostriedky na úpravu podkladu. Disponuje sieťou viac než 400 Tónovacích centier pre farbenie náterových hmôt. Tá je najširšou v rámci Českej a Slovenskej republiky s ideálnou dostupnosťou pre spotrebiteľa vo všetkých regiónoch. Spotrebiteľom sú na najmodernejších strojoch na počkanie pripravené vysoko kvalitné zafarbené interiérové, fasádne nátery a zatepľovacie systémy, omietky a farby na kov a drevo.

O skupine PPG

Víziou spoločnosti PPG je aj naďalej zostať popredným svetovým výrobcom náterových hmôt a ďalších špeciálnych produktov, ktoré zákazníkom pomáhajú chrániť a skrášľovať ich vlastné výrobky aj okolie. Vďaka inováciám, úsiliu o udržateľný rozvoj a kompetencii v oblasti farieb pomáha PPG svojim zákazníkom
v priemysle, doprave, výrobe spotrebného tovaru a na trhu autopríslušenstva vylepšovať viac povrchov rôznymi spôsoby ako ktorákoľvek iná spoločnosť. Spoločnosť PPG bola založená v roku 1883, jej centrála má sídlo v Pittsburghu a pôsobí v takmer 70 krajinách po celom svete. Akcie spoločnosti PPG sú obchodované na New York Stock Exchange (symbol: PPG).

Podrobnejšie informácie získate na http://www.primalex.sk/

 

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk