Pre našich prváčikov a školopovinné deti

Začiatok školského roka priniesol školákom opäť žiacke povinnosti a – nejednému rodičovi aj nepredvídané starosti. Čo s prváčikom, ktorý doteraz nemal kľúč od bytu – dať mu ho alebo hľadať iné riešenia?! A ako zariadiť izbu dieťaťu, ktoré trpí na alergiu? V zhone iných starostí ste pozabudli, že okrem tašky a učebných pomôcok treba vášmu školákovi aj praktický stolík na robenie úloh? Možno vám prídu vhod práve naše tipy…

Máme doma malého alergika!

Slovo „alergia“ sa stáva nepríjemným sprievodcom nášho života. Textílie, ktoré nechýbajú v žiadnej domácnosti, sú veľkým pohlcovačom prachu. Prach je rajom pre roztoče, ktorých výlučky bývajú nepríjemným spúšťačom alergických reakcií. Roztočom sa darí najmä v kobercoch, záclonách, závesoch, vankúšoch a perinách.

(Ne)žiaduce závesy

Na záclonách a závesoch sa okrem prachu a roztočov usadzujú pele, ktoré prenikajú dovnútra pri vetraní. Lepšou alternatívou sú žalúzie. V prípade, že nechcete záclony z detskej izby odstrániť úplne, perte ich aspoň raz za 2 mesiace vyššej teplote, odporúča sa 60 stupňov. Ak si vyberiete žalúzie, nezabúdajte ich pravidelne utierať, aby sa na nich netvorila vrstva prachu.

Koberec verzus iný druh podlahovej krytiny

V prípade, že máte doma alergika, vyberte si radšej iný druh podlahovej krytiny. Podlaha detskej izby musí byť komfortná, príjemne teplá a ľahko umývateľná. Dobrým variantom je mäkké linoleum alebo korok. Oba materiály sú ideálne pre malých lezcov a dobre poslúžia aj pri prvých krôčikoch vášho zlatíčka.

Ako si ustelieš, tak budeš spať

Veľkú pozornosť by mali rodičia venovať aj detskej postieľke. Matrac a posteľná bielizeň sa rýchlo stávajú kráľovstvom roztočov. Ak chcete ochrániť svoju ratolesť, hľadajte matrace pokryté ochrannou vrstvou alebo poťahom. Vankúše a prikrývky by mali byť antialergické alebo z dutého vlákna. Posteľnú bielizeň nezabudnite vymieňať raz za 7 až 10 dní, pričom aj prikrývka a vankúš by sa mali vyprať aspoň raz za tri mesiace.

Čistenie a dezinfekcia hračiek

Hračky sú neodmysliteľnou súčasťou každej detskej izby. Pre malého alergika môžu byť ale zdrojom problémov, pretože v niektorých druhoch hračiek sa hromadí prach a roztoče. Týka sa to najmä plyšových a textilných hračiek. Ak je vám ľúto vyhodiť obľúbené zábavky vášho dieťaťa, stačí sa o ne správne starať. Tie, s ktorými sa vaše dieťa nehrá pravidelne, odložte do uzatvárateľnej nádoby, skrine alebo zásuvky na hračky, aby sa na ne neprášilo. Hračky, s ktorými sa rado hrá, musíte pravidelne prať pri vysokej teplote. Ak má vaše dieťa záľubu v gumených hračkách, umývajte ich v nádobe s vodou s kvalitným čistiacim prípravkom. Na tento účel je dokonalým pomocníkom Savo Na podlahy bez chlóru, ktorý si poradí nielen s prachom a baktériami na podlahe alebo ďalších veľkých plochách vo vašej domácnosti, ale aj na hračkách. Tie nielen dôkladne vyčistí, zbaví ich špiny, prachu a alergénov, ale ich aj vydezinfikuje. Pre dokonalú dezinfekciu vašej domácnosti postupujte podľa návodu na obale.

Preč s alergénmi a baktériami

Aj vy máte vrásky na čele, keď sa vaše dieťa kreatívne vyžíva maľovaním obrázkov a maznaním sa s domácim miláčikom práve na vašom písacom stole, na stolíku v detskej izbe alebo na stole v kuchyni? Vďaka prípravku Savo Viacúčelový sprej bez obsahu chlóru sa zbavíte každej špiny, alergénu a nepríjemného zápachu. Stačí iba nastriekať, nechať chvíľu pôsobiť, zotrieť vlhkou handričkou a vychutnať si čistotu a príjemnú vôňu vášho domova.

Kútik na učenie

Prázdniny sú minulosťou, rozbieha sa nový školský rok. Nezabudli ste v zhone iných povinností pripraviť pre svojho školáka učebný kútik so stolom a stoličkou? Spoločnosť Tempo Kondela nábytok má vo svojej ponuke PC stôl LARISTONE, ktorý môžu využiť nielen deti a študenti, ale aj dospelí. (ŠxHxV: 123x50x76,5 cm.) Na výber máte z viacerých variácií: dub sonoma/biela, slivka/biela, buk, biela/čierna. Nezabudnite, že stôl by mal byť umiestnený pri okne. Slnečné lúče by mali dopadať zľava, aby ste si netienili pri písaní (platí v prípade praváka).

Neotváraj vlkovi!

Pár rád pre rodičov a deti, ktoré už majú vlastné kľúče

Kedy je dieťa natoľko samostatné, aby mohlo mať svoje vlastné kľúče? Je dobré ich nosiť na krku? Čo robiť, keď kľúče stratí? Praktické rady pre rodičov a ich samostatných potomkov sme pre vás pripravili v spolupráci so špecialistom na zámky a bezpečnostné systémy Danielom Gregorom zo spoločnosti Assa Abloy, ktorá vyrába aj tradičné zámky FAB.

1. Kľúče mu dajte, až keď bude
samostatné
Kedy dieťaťu zveriť vlastné kľúče? Diskusií na túto tému je veľké množstvo, ale odborníci sa zhodujú v tom, že nie je taký dôležitý vek ako skôr miera samostatnosti dieťaťa. „Pokiaľ je vaše dieťa nepozorné a stále niečo niekde zabúda, radšej ešte nejaký čas počkajte,“ radí Daniel Gregor. Z praxe sa dá povedať, že u nás sa deti na cestu k samostatnosti a vlastníctvu kľúčov vydávajú niekedy medzi 6. a 10. rokom.

2. Kľúč na krku? Nebezpečné!
Polícia v žiadnom prípade neodporúča nosiť kľúče viditeľne na krku. Nie len, že to láka prípadných zlodejov, ale kľúč často dieťaťu prekáža a musí si ho odkladať. Tým hrozí, že ho niekde stratí alebo zabudne. Tiež pri športových alebo voľnočasových aktivitách hrozí, že sa mu môže obmotať okolo krku. „Ideálne je odkladať si kľúče do nejakého špeciálneho vrecka vo vaku alebo v taške,“ radí Daniel Gregor z ASSA ABLOY.
„Taktiež doma je dobré si zvyknúť dávať kľúč na rovnaké miesto, aby ste ho stále nehľadali.“

3. Čo, keď dieťa kľúč stratí
Dieťaťu už vopred vysvetlite, že pokiaľ kľúče stratí, musí vám to neodkladne povedať. Žiadne dorábanie kľúčov tajne zo súrodencovej kópie. Spoločne potom hľadajte tam, kde všade dieťa bolo, skúmajte, čo robilo a kde mohli kľúče zostať. Pokiaľ bude hľadanie neúspešné, nezostáva iná možnosť, ako pristúpiť k výmene cylindrickej vložky. Pravdepodobnosť zneužitia strateného kľúča je totiž veľká. „Alebo je praktické si zaobstarať špeciálny zámok 2 v 1, ktorý obsahuje dve sady kľúčov. V prípade straty kľúča je možné systém jednoducho naprogramovať na druhú sadu,“ radí Daniel Gregor.

4. Nedarí sa odomknúť – čo teraz?
Deťom sa samozrejme môže stať, že sa im kľúč v zámku zasekne alebo im nejde odomknúť. Poučte ich, že v žiadnom prípade nemajú prosiť o pomoc náhodného okoloidúceho. Nech vám radšej zavolajú alebo nech skúsia zazvoniť u spoľahlivých susedov. Dospelý si so zámkom určite poradí lepšie ako dieťa, niekedy stačí naozaj len dvere lepšie pritiahnuť.

5. Som sám doma a niekto zvoní
S vlastným kľúčom ruka v ruke prichádzajú situácie, že deti bývajú dlhší čas samy doma. Že nesmú otvárať nikomu cudziemu, to od rodičov určite vedia. Kto je za dverami môžu zistiť napríklad pomocou „kukátka“. „Dnes sú už k dispozícii aj s digitálnou LCD obrazovkou, na ktorej môžete dianie pred dverami, pohodlne sledovať, navyše je vhodné aj pre menšie deti, ktoré na bežné „kukátko“ nedočiahnu,“ doplňuje špecialista z ASSA ABLOY. Pripravte deti aj na to, že osoba za dverami môže na ne naliehať a žiadať o umožnenie vstupu do bytu za účelom odovzdania balíka, opravy alebo zistenia stavu vodomera. Stále platí – neotvárať, povedať, že nemáte čas a ďalej s osobou nekomunikovať. V žiadnom prípade by deti nemali hovoriť o tom, že sú samy doma. O všetkom majú potom informovať rodičov.

6. Naši sa stále hnevajú, že nechávam kľúč zvnútra
Pozná to väčšina rodičov – dieťa príde domov, zamkne a kľúč nechá otočený v zámku. Zvlášť tie staršie si navyše dajú na uši slúchadlá, takže sa im nedozvoníte, nech sa akokoľvek snažíte. Aj pre tieto situácie majú moderné uzamykacie systémy riešenie – ide o tzv. zámok s prechodovou spojkou. „Sú ňou vybavené vložky radu FAB 2000 a táto konštrukcia umožňuje zámok otvoriť, aj keď je z druhej strany dvier zasunutý a pootočený kľúč,“ uzatvára Daniel Gregor.

 

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk