Predstavuje sa drevostavba penziónu Lysá hora, vyrobená na modernej CNC technológii

Moderná výroba zrubov a dreveníc neuberie z tradičného charakteru slovenských dreveníc, ktorých krása a umenie prechádza z generácie na generáciu. Tak ako drevenice našich starých otcov aj moderné zruby sú pri správnom vyhotovení garanciou dlhej životnosti.

Hlavná prednosť výrobného postupu drevostaby na CNC technológiách je predovšetkým jednoduchšie, rýchlejšie a lacnejšie zostavenie konštrukcie a dodržanie presného tvaru použitých prvkov z ktorých sa drevostavba postaví. Rýchlo, jednoducho a racionálne sa realizujú hranené zruby technológiou lepených lamelových prvkov na presných a výkonných CNC strojných zariadeniach. Použité hranené profily sú zložené z určitého počtu lamiel a vďaka riadnemu zlepeniu nemôže dochádzať k vzájomnému pohybu. Drevo je vysoko tvarovo stále a eliminuje sa vznik trhlín. Drevenica vyrobená na CNC technológii je stavebnica. Jednotlivé očíslované prvky idú priamo na stavbu. S výkresom v ruke si s montážou vie poradiť aj miestna partia šikovných chlapov. Obvodové steny sú vyrobené z lepených TRIO hranolov profilovaním opracovaných na rozmer 195/196 mm s trojnásobným spojom pero + drážka pre spojenie hranolov v stene. Nosné priečky sú vyrobené z KVH 135/196 mm a deliace priečky z KVH 115/196 s dvojnásobným spojom P+D. Priečne spoje stien sú spojené krížovým preplátovaním s presahom 250 mm.

Drevo samo o sebe má výborné tepelno-izolačné vlastnosti. V prípade zvýšených nárokov na nízku spotrebu energie je možné realizovať drevenice s vnútorným zaizolovaním, a tak dosiahnuť úroveň úsporných až nízko energetických stavieb.

Spôsob výroby a výstavby zrubovej stavby, pozitívne vlastnosti dreva, ako je prirodzené „dýchanie“ celej stavby, eliminácia elektromagnetického smogu, regulácia vlhkosti v interiéri, vôňa dreva…, to všetko sú špecifiká, ktoré robia túto stavbu efektívnou, ekonomickou a ekologickou.

Úsporný dom Poľany

Súčasný trend architektúry nízkoenergetických stavieb či pasívnych domov z dôvodu dosiahnutia maximálneho úžitku tepelnej energie vedie k „jednoduchým“ tvarom budov.

Chceme vás pozvať do vzorového domu spoločnosti R.J.R..

Vzorový dom Poľany má pôdorysnú plochu 72,2 m2, pričom úžitková plocha obidvoch podlaží je 111,6 m2. Pôdorysné usporiadanie dvojpodlažného domu vyhovuje 4 – 5 člennej domácnosti. Usporiadanie izieb je tradičné, prízemie tvorí dennú a poschodie nočnú časť domu. Denná časť pozostáva zo spoločenskej miestnosti s kuchynskou časťou s jedálňou. Súčasťou dennej časti je kúpeľňa s WC. Druhé podlažie vzorového domu je tvorené 3 izbami.

Interiér spoločenskej miestnosti je realizovaný v duchu typickej hrazdenej stavby, čo dáva stavbe osobitný nádych. Konštrukcia drevostavby je zrealizovaná ako sendvičová. Nosná konštrukcia pozostáva z KWH profilov. Základná hrúbka nosnej sendvičovej steny 140 mm je vyplnená čadičovou izoláciou tej istej hrúbky. V interiérovej časti nasleduje parotesná zábrana, inštalačná predstena hrúbky 60 mm, vyplnená čadičovou izoláciou a uzavretá sadrovláknitou doskou Fermacell hrúbky 12,5 mm. Z exteriérovej časti je nosná konštrukcia uzavretá OSB doskou a zatepľovacím systémom hrúbky minimálne 100 mm z čadičovej izolácie. Strešná konštrukcia je zrealizovaná z drevenej priehradovej konštrukcie. Hrúbka tepelnej izolácie v strešnom plášti je 300 mm.

Vzorová stavba spoločnosti R.J.R. svojou architektúrou zapadá na vidiek ako rodinný dom alebo do rekreačných oblastí ako rekreačný dom.

R.J.R., s.r.o.

Stakčínska 141

069 01 Snina

Realizačný projektant:

Ing. Pavol Staroščák

+421 918 630 577

rjr@rjr.sk

www.rjr.sk

 

Nemusíte minúť majetok, aby ste urobili dieru do sveta

Či zatepľujete novostavbu alebo rekonštruujete starší dom, tepelnoizolačný systém Baumit open je ideálnym riešením. Základnou súčasťou systému Baumit open sú fasádne izolačné platne openTherm s pravidelným rastrom otvorov, ktoré umožňujú masívny a rýchly odvod vodnej pary z konštrukcie.

Všetky vrstvy systému – lepiaca hmota openContact, izolačná doska openTherm a fasádna omietka openTop či samočistiaca NanoporTop tvoria jeden harmonický a priepustný celok.

Systém Baumit open má rovnakú priepustnosť vodných pár ako tehlové murivo, čo vytvára z fasády homogénnu konštrukciu s vynikajúcimi stavebno-fyzikálnymi parametrami.

Zvýšená paropriepustnosť všetkých vrstiev systému Baumit open umožňuje až o 50 % rýchlejšie vysušenie novostavieb, ktoré sú zaťažené stavebnou vlhkosťou. Baumit open výrazne znižuje riziko kondenzácie vodnej pary v konštrukcii, čo má zásadný vplyv na hygienu prostredia a optimálnu vnútornú klímu zateplenej budovy. Máloktorá iná skladba tepelnoizolačného systému dokáže ochrániť fasádu tak efektívne a ohľaduplne ako tepelnoizolačný systém Baumit open. Tento jedinečný systém celkom prirodzeným spôsobom a s využitím zá­kladných fyzikálnych princípov spĺňa predstavy o zdravom bývaní, dlhoročnej spoľahlivosti a ekonomickej výhodnosti.

Jedinečný paropriepustný tepelnoizolačný systém Baumit open získate teraz za super cenu!

• Izolačné platne Baumit openTherm teraz za cenu bežného polystyrénu!

• Baumit open dýcha 4 x viac ako bežný tepelnoizolačný systém.

• Akcia platí od 1.9. do 31.10.2015.

www.baumit.sk, www.akciaopen.sk

 

THERMO|SOLAR si zaregistroval zariadenia OZE na dotácie

Slovenský výrobca slnečných kolektorov THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., už zaregistroval svoje zariadenia v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre (SIEA), ktorá bude vydávať pre občanov poukážky na obstaranie zariadení na výrobu energií z obnoviteľných zdrojov. Zaregistrovaných je 11 typov slnečných kolektorov a THERMO|SOLAR ich bude dodávať priamo alebo prostredníctvom siete akreditovaných inštalatérov domácnostiam. Firma dodáva nielen slnečné kolektory, ale aj fotovoltické (FV) panely na výrobu elektrickej energie, tepelné čerpadlá a kombinácie rôznych systémov – informuje riaditeľ THERMO|SOLARU Alfréd Gottas.

„V praxi to bude vyzerať tak, že zákazník sa s nami spojí (mailom, telefonicky, osobne), my mu poradíme, aký systém – napríklad slnečné kolektory a súvisiace zariadenia na ohrev teplej vody, je pre jeho podmienky najvýhodnejší. Následne zákazník požiada o vystavenie poukážky na podporu u SIEA a keď ju získa, uzavrie zmluvu o realizácii s nami alebo niektorým z našich regionálnych partnerov. Platnosť poukážky je jeden mesiac, ale keď je zaregistrovaná prostredníctvom zhotoviteľa u SIEA, môže si vybrať ľubovoľný voľný termín na dodávku celého systému na kľúč v nasledujúcich niekoľkých mesiacoch. V prípade solárneho systému a slnečných kolektorov z akciovej ponuky THERMO|SOLARU môžu domácnosti dostať dotáciu až vo výške 1750 eur zo systému pre rodinu so 4-5 osobami v cene menej ako 4000 EUR za kompletnú realizáciu na kľúč.

Vždy však platí pravidlo, že podpora nesmie presiahnuť výšku 50 % sumy uvedenej na faktúre od zhotoviteľa,“ vysvetľuje A. Gottas.

www.thermosolar.sk

 

Kvalita má meno!

Keď sa snažia ostatné firmy ušetriť na materiáloch, BRUVO Slovakia sa jednoznačne rozhodlo pre kvalitu a bezpečnosť. Pri použití ochrany RC2 upevneného na štyroch stranách rámu zlodeji nemajú žiadnu šancu. Urobili sme test a dali príležitosť zlodejovi, aby sa pomocou kladiva, páčidla a skrutkovača pokúsil o vlámanie. Zlodeji skúšajú maximálne 3 minúty, dlhším časom sa zvyšuje riziko dolapenia. Zlodej sa u nás snažil viac ako 15 minút, potom sa vzdal. A… okno bolo stále funkčné.

Okná v tejto kvalite ponúka firma BRUVO Slovakia na slovenskom trhu už viac ako rok.

Tento test môžete vidieť na

www.bruvo.sk

 

POSVIEŤTE SI NA ZÁBRADLIE

Osvetlenie schodiska je dôležité najmä z pohľadu bezpečnosti. Zatiaľ sme sa až doteraz zameriavali na alternatívu stropného svetla alebo svetlá zabudované do steny či priamo do plochy schodu. Novinkou na trhu je osvetlenie, ktoré je zabudované v spodnej strane madla zábradlia od J.A.P. Slovakia. „LED diódové svetlo prechádza po celej dĺžke madla antikorózneho (nerezového) zábradlia. To je špeciálne upravené – spodná strana madla je na mieru vyprofilovaná na vloženie svetelného pásiku,“ informuje o novinke pán Petr Paksi, výkonný riaditeľ spoločnosti J.A.P. Slovakia, ktorá je tradičným českým výrobcom antikorózneho zábradlia, a dodáva: „Osvetlenie zabudované v zábradlí je dostatočne silné pre pohodlný pohyb po schodisku, navyše vyniknú všetky použité materiály. Pokiaľ zvolíte inú, ako bielu alebo žltú farbu svetla, vykúzlite si doma neopakovateľnú atmosféru.“

www.zabradlie-jap.sk

 

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk