Prvé krôčiky

Zjari nás v záhrade čaká vždy veľa povinností. Jednou z tých najdôležitejších je starostlivosť o trávnik, ktorá mu zaistí regeneráciu po zime a silu do nasledujúcich mesiacov.

V prvom rade by sme vlastne nemali robiť nič. Respektíve počkať, kým tráva začne rásť, až potom pristúpime ku koseniu. V závislosti od počasia, teda podľa toho, ako veľmi tráva rastie, môžeme kosenie zopakovať aj druhýkrát. Potom by mala prísť k slovu vertikutácia.

Vertikutácia zbaví trávnik buriny a machu. Tieto nežiaduce prvky sa v trávniku rady držia a vytvárajú ideálne prostredie pre tvorbu plesní. Vertikutácia patrí k najdôležitejším jarným úkonom v záhrade, ktoré pomôžu k zdravému a silnému trávniku.
Najčastejšie sa stretneme s vertikutátormi,
ktoré majú odnímateľné valce – 1) s nožmi a 2) s pružinkami. Zvislo umiestnené nože ľahko a šetrne narezávajú trávnu mačinu do hĺbky cca 2 – 4 mm a odstraňujú nežiaducu trávnu plsť. Pružinky potom dokonale vyčešú všetky nečistoty. Trávnik tak oveľa lepšie dýcha a prijíma živiny.
Po vertikutácii prichádza ideálny čas na dosiatie a hnojenie. Hnojiť je možné aj v období medzi prvými dvoma koseniami.

Kedy a ako správne kosiť. Mulčovanie
Kosiť treba vždy, keď rastie trávnik. A trávnik začína rásť za podmienok, keď sa vonkajšia teplota stabilne pohybuje medzi 5 až 10 °C. Aj frekvencia kosenia je závislá od ročného obdobia a od počasia, prípadne od toho, ako veľmi trávnik rastie. Možno teda predpokladať, že v niektorých mesiacoch sa bude kosiť menej ako raz týždenne a v hlavnom vegetačnom období aj dvakrát týždenne. Platí jedno základné pravidlo, že trávnik by sa nemal skracovať nikdy viac ako o jednu tretinu dĺžky. Keby sa toto pravidlo ignorovalo, zbytočne by sa trávnik oslaboval.
Raz za čas, obzvlášť potom v letných mesiacoch s minimom zrážok, je vhodné mulčovať. Pri mulčovaní nie je pokosená tráva zbieraná do zberného koša, ale je rotujúcim nožom rozomletá vo vnútri podvozku (skeletu – šasi) kosačky. Trávna drvina potom padá rovno do pažite, kde sa postupne rozkladá a pôsobí ako prírodné hnojivo. K mulčovaniu potrebujeme mulčovaciu záslepku, ktorá zabráni odhodu pokosenej trávy. Nie všetky modely sú touto súčasťou vybavené.

K dokonalému trávniku pomôže aj dokonalá kosačka
Do veľkej skupiny rotačných kosačiek patria elektrické a benzínové stroje. Výhodou modelov poháňaných elektromotorom je tichý chod, nízka hmotnosť, minimálne prevádzkové náklady a nároky na údržbu. Na trhu môžeme nájsť aj niekoľko technologických „zaujímavostí“, vzniknuvších predovšetkým na základe ekologicko-ekonomického akcentu, ktorý je pre súčasnosť všeobecne príznačný. Za všetky menujme vkusný stroj Blue Power 37 E, ktorého kolektorový elektromotor dokáže ušetriť až 50 % elektrickej energie. Táto kosačka má príkon 650 W, ale jej výkon zodpovedá 1 400 W. K ďalším prednostiam patria výborné výsledky pri kosení, zbere a mulčovaní, ktoré dosahuje zásluhou zdvojeného noža.

Pre veľké záhrady
„Rotačné kosačky poháňané benzínovým motorom využijeme na stredných až veľkých plochách, pričom je jasné, že na dosiahnutie maximálneho pohodlia pri práci budeme voliť modely s pojazdom,“ komentuje odborník na kosiacu techniku zo spoločnosti Mountfield Jan Melena.

Vo výbave týchto strojov by nemal chýbať variátor alebo viacrýchlostná automatická prevodovka, ktorá umožňuje zmenu rýchlosti jazdy, a výkonný motor, ktorému nevadia ani rozličné výmole alebo kopce, ale ani tráva vlhká od rannej rosy alebo dažďa. Čo sa pohonných jednotiek týka, špičku predstavujú agregáty Briggs & Stratton, ktoré sa vyznačujú jednoduchým a spoľahlivým štartovaním a mimoriadnou životnosťou. Najvyspelejšie modely disponujú systémom 4v1 – tzn. zvládnu zber, mulčovanie a zadné aj bočné odhadzovanie trávy.

Typická je dnes snaha producentov kosačiek o čo najväčšiu efektivitu strojov v kombinácii s maximálnym pracovným komfortom používateľa. Ako jeden z vrcholov tohto snaženia môže byť chápaný model SP 535 BW EL 4S, ktorý je možné naštartovať pomocou tlačidla ako v automobile. Tento spôsob spustenia stroja zaisťuje patentovaný systém InStart.

S výberom sa neponáhľajte
Kosačka patrí medzi najexponovanejšie stroje v sezóne, preto by sme mali voliť kvalitu (ak nechcete kosačku meniť každý rok). Jedným zo základných predpokladov pre dobrú kúpu je návšteva niekoľkých rôznych predajcov, ktorí budú ochotní a schopní poskytnúť relevantnú radu a odporúčania. Zamerajte sa na tých predajcov, ktorí u nás patria k najväčším a sú na trhu najdlhšie. Tí by totiž mali mať najviac skúseností a mali by vedieť poskytnúť na svoj tovar nadštandardné (až 7-ročné) záruky a garancie. Je tu tiež predpoklad solídneho servisného zázemia s vypracovaným programom úkonov a bonusov. Nezabúdajte, že servis je vlastne neviditeľnou, avšak zásadnou súčasťou nového stroja, ktorý kupujete.

DaB
Snímky: Mountfield

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk