Radikálna premena kuchyne …

Nábytkové dvierka s digitálnou grafikou vydržia!
Slovo odborníka…

„Kuchyňa je miesto, kde prebieha čulý pohyb všetkých členov rodiny a dvierka sú teda trvalo testované. V prvom rade – používame tu najrôznejšie spotrebiče, ostré nástroje, mení sa tu často teplota… Na toto všetko pri výrobe nábytkových dvierok mysleli. Špeciálna MDF doska, ktorá tvorí srdce dvierok, je ošetrená špeciálnymi disperznými lepidlami, ktoré sa aktivujú teplom a zaručujú, že povrchový fóliovaný materiál dokonalo priľne a dvierka budú slúžiť spoľahlivo mnoho rokov. Samo­zrejmosťou je stálosť lepidla voči najrôznejším tepelným faktorom, ktorých, najmä v kuchyni, nájdeme hneď niekoľko. Naše dvierka sú trvalo testované a výsledkom je rezistencia až 80 stupňov Celzia. Pokiaľ sa zameriame na digitálnu grafiku Overface, v tomto prípade vyspelé výrobné postupy a techniky aplikácie zaručujú stálosť farieb. Tento postup spôsobuje vysokú povrchovú pevnosť a dokonalú ochranu celým dvierkam.“
Martin Dusík, vedúci oddelenia spoločnosti Trachea, s.r.o.

Celosklenený obklad Grafosklo

Nové dvierka z dielne Trachea už sú v korpuse, doslova ako doma a prichádza čas na montáž celoskleneného obkladu Grafosklo!

TIP: Celosklenený obklad je nielen dizajnovou, ale tiež praktickou záležitosťou – odpadá čistenie zanesených škár klasického obkladu.

V hlavnej úlohe špeciálne polymérové lepidlo

Potom nanášame lepidlo pomocou pištole (v tejto forme ho zakúpime priamo v obchode) na stenu vo vzdialenostiach bodov približne 20 x 20 cm. „V tejto fáze je potrebné mať Grafosklo pripravené v kuchyni a spolu s ním aj ďalšieho pomocníka, ktorý s vami obklad zodvihne a na stenu nasadí. Od nanesenia lepidla máte asi 15 – 20 minút, v priebehu ktorých je treba Grafosklo za linku nalepiť,“ upozorňuje ďalej pán Petr Paksi.

Otvor na pánty a diery na skrutky

Na každých nových kuchynských dvierkach je potrebné v prvom rade dobre vymerať miesta vyhĺbením otvorov pre pánty. Ich veľkosť sa pohybuje (podľa typu pántov) od 10 do 14 mm. Umiestnenie pántov býva obvykle 10 cm od horného aj spodného okraja a 5 mm z bočnej strany dvierok. Priesečník týchto rozmerov je potrebné označiť a vyhĺbiť okolo neho kruhový otvor v priemere 35 mm. Do pripravenej – vyvŕtanej priehlbinky sa nasadí pánt a cez každý otvor pre skrutku sa ceruzkou označí bod na vŕtanie. Potom sa pánt odoberie a v mieste bodu sa vytvoria diery pre ľahšie skrutkovanie. Nakoniec dôjde opäť k nasadeniu pántu do otvoru a pomocou dvoch skrutiek sa pripevní. Takto je potrebné si pripraviť všetky dvierka.

TIP: Aby ste si meranie a vŕtanie otvorov pre skrutky zjednodušili, môžete zásuvku zasunúť, na čelo naniesť prúžok obojstrannej lepiacej pásky a pevne pritisnúť. Zásuvku následne vysunúť a na vytlačených miestach navŕtate diery na skrutky.

Než sa pustíte do montáže celoskleneného obkladu

Samotnú montáž nového celoskleneného obkladu začneme odskrutkovaním zásuviek či elektrických vypínačov, pokiaľ sú na stene za zostavou umiestnené. „Grafosklo sa za zostavu montuje veľmi jednoducho. Je možné ho pohodlne nalepiť i na už staré dlaždičky, ak sú v odpovedajúcom technickom stave. Pred nanesením špeciálneho lepidla s vysokou priľnavosťou k rôznym stavebným materiálom je obklad dobré odmastiť jarovou vodou či technickým liehom,“ pripomína pán Petr Paksi.

TIP: Pre bezproblémové napasovanie Grafoskla – celoskleneného obkladu – za kuchynskú zostavu je vhodné odsunúť sporák a položenie vodovodnej batérie do vodorovnej polohy (pokiaľ je batéria pripojená k drezu).

Nalepiť – pritlačiť

Na celosklenený obklad je potrebné vyvíjať súvislý tlak v rozmedzí 15 minút, aby Grafosklo na lepidlo a stenu pod ním dobre prisadlo. Vždy je potrebné pripraviť si pod sklenený obklad podpery, ktorými si poistíte bezproblémové priľnutie obkladu. Vytvrdenie lepidla trvá 24 hodín, potom je kuchynská zostava pripravená na používanie.
TIP: Je potrebné dobre si rozmyslieť polohu vypínačov, elektrických zásuviek! Do Grafo­skla treba tieto otvory urobiť v priebehu výroby. Žiadne dodatočné vyrezávanie do skla nie je absolútne možné! Na základe presných rozmerov budú v celosklenenom obklade zodpovedajúce otvory, ktoré umožnia pohodlné namontovanie týchto elektrických vývodov.

Kalené sklo vydrží – nemusíte sa báť!
Slovo odborníka…

„Vo vzťahu ku Grafosklu hovoríme celú dobu o veľkej sklenenej ploche. A mnohým napadne otázka bezpečnosti. Tu však musím podotknúť, že obavy rozhodne nie sú na mieste. Grafosklo tvorí špeciálne kalené, extra pevné – mechanicky i tepelne – odolné sklo, ktoré sa využíva aj na hokejových štadiónoch ako mantinely, kde je vystavené extrémnym podmienkam. Navyše vnútorné bezpečnostné fólie, pokiaľ by došlo ku skutočnému cielenému nárazu do rohu skla, ho udržia pohromade. A do tretice – črepy kaleného skla nie sú nikdy ostré.“
Petr Paksi, výkonný riaditeľ J.A.P. spol. s r.o.

Radovať sa z výsledku
Výsledný efekt premeny linky s Grafosklom a nábytkovými dvierkami s digitálnou grafikou Overface majiteľom doslova vyrazil dych. Asi nikto by nečakal, akou dizajnovou a vlastne aj praktickou záležitosťou celosklenený obklad môže byť. Zmena bola rýchla, naozaj bez búrania, a pritom nad očakávanie výnimočná. Zladenie Grafoskla s kuchynskými dvierkami je potom už len „čerešničkou na torte“. Motív ladne prechádza cez dvierka a celosklenený obklad, vďaka tomu všetko pôsobí dojmom jednoliateho celku.

Nadchla aj vás táto premena? Zapojte svoju fantáziu a doprajte svojmu domovu premenu presne podľa svojho vkusu.

Článok je pripravený v spolupráci so
spoločnosťami J.A.P. Slovakia (www.grafosklo.sk) a Trachea, s.r.o. (www.trachea-dvierka.sk).
Zdroj snímok: Trachea a J.A.P. Slovakia.

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk