Radikálna premena kuchyne …

Ako si dve absolútne interiérové novinky – dizajnové sklo Grafosklo a nábytkové dvierka s digitálnou grafikou Overface, poradia so starou kuchynskou linkou. Presvedčte sa sami… A šlo to aj bez búrania!

Na začiatku premeny stála nespokojnosť majiteľov panelákového bytu so starou kuchynskou zostavou. Tá už prestala vyhovovať, najmä z hľadiska dizajnu. Aj preto sa rozhodli úplne ju odstrániť a nahradiť novým „kúskom“.
… Ale!

Rekonštrukcia tejto úzkej panelákovej kuchyne nakoniec nebola až taká radikálna. Majitelia si totiž zvolili „múdrejšie“ a úspornejšie riešenie, a to výmenu iba čelných nábytkových dvierok a keramického obkladu, ktorý bude nahradený celoskleneným obkladom.
Poďte s nami – krok po kroku – sledovať túto výnimočnú premenu.

Vyzliecť až do korpusu!

„Pokiaľ ste s dispozičným riešením kuchyne linky spokojní a jej korpus je v poriadku, nie je dôvod, prečo linku nepremeniť iba dvierkami. Nie korpus, ale  nábytkové dvierka sú tým prvým, čo si na prvý pohľad na celej kuchynskej linke všimnete. Ak máte po revízii linky – najlepšie od stolára – potvrdené, že je všetko v poriadku, môžete sa pustiť do práce,“ uvádza pán Martin Dusík, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti Trachea, najväčšieho výrobcu nábytkových dvierok a dekoračných panelov na českom trhu, a pokračuje: “Odstrojovať linku odporúčam odstrojiť v poradí od hora dolu, z korpusu nevyberáme len dvierka, ale aj pánty. Praktické je využiť elektrický skrutkovač.“

V tejto fáze sa rozhodne vyplatí neponáhľať sa, aby sme zbytočne neponičili pôvodný korpus. Holá linka je následne pripravená na osadenie úplne novými dvierkami.

Buďte štylistom svojej kuchyne

V ďalšej fáze nás čaká nasadenie kuchynských dvierok. Tomuto kroku, samozrejme, predchádza výber z množstva farebných vyhotovení fóliovaných dvierok alebo z dvierok s povrchovým frézovaním. Majitelia si však pre svoju kuchyňu zvolili veľmi netradičné dvierka – a to s grafikou Overface na povrchu.
Čo je to digitálna grafika Overface?
Slovo odborníka…

„Ide o technológiu, ktorá dokáže preniesť do povrchu hladkých nábytkových plôch vybraný motív, dekor alebo fotografiu – v dokonalej ostrosti a farebnosti. Potenciálni záujemcovia – rovnako ako majitelia tejto kuchyne – nie sú obmedzení iba výberom zo štandardnej ponuky motívov Trachea. Môžu si vybrať aj nejaký vlastný motív alebo fotografie, napríklad z dovolenky. V tomto konkrétnom prípade si jej majitelia vybrali na kuchynské dvierka príjemný motív kvetinovej aplikácie v zaujímavých farebných odtieňoch.“
Martin Dusík, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti Trachea, s.r.o.

Dekor na druhú? Alebo – keď motív z kuchynských dvierok prenesieme aj na celosklenený obklad! Zmena nastáva aj v prípade obkladu steny medzi hornými a dolnými dvierkami kuchynskej zostavy. Nepoužijeme klasické keramické obklady, ale celosklenenú dosku z Grafoskla.
Prečo práve celosklenený obklad a čo znamená pojem Grafosklo?
Slovo odborníka…

„Ide o dizajnové sklo – systém dvoch alebo jedného skla, vždy so špeciálnou bezpečnostnou fóliou a vnútorným motívom – digitálna tlač alebo textílie. Do skla je teda skutočne zatavený vybraný motív, dekor, fotka alebo textílie či dokonca prírodniny – herbárové kvetiny, plátky dyhy, kov a podobne.“
Petr Paksi, výkonný riaditeľ spoločnosti
J.A.P. spol. s r.o.

Do Grafoskla si majitelia kuchynskej linky nechali zataviť rovnakú grafiku, ktorá je použitá na kuchynských dvierkach; presnejšie povedané – obklad za kuchynskou zostavou zachytáva tú časť motívu, ktorá vychádza do priestoru medzi hornými a dolnými skrinkami. Ladenie celej zostavy s obkladom tak bude úplne dokonalé.

Otvor na pánty a diery na skrutky

Na každých nových kuchynských dvierkach je potrebné v prvom rade dobre vymerať miesta vyhĺbením otvorov pre pánty. Ich veľkosť sa pohybuje (podľa typu pántov) od 10 do 14 mm. Umiestnenie pántov býva obvykle 10 cm od horného aj spodného okraja a 5 mm z bočnej strany dvierok. Priesečník týchto rozmerov je potrebné označiť a vyhĺbiť okolo neho kruhový otvor v priemere 35 mm. Do pripravenej – vyvŕtanej priehlbinky sa nasadí pánt a cez každý otvor pre skrutku sa ceruzkou označí bod na vŕtanie. Potom sa pánt odoberie a v mieste bodu sa vytvoria diery pre ľahšie skrutkovanie. Nakoniec dôjde opäť k nasadeniu pántu do otvoru a pomocou dvoch skrutiek sa pripevní. Takto je potrebné si pripraviť všetky dvierka.

TIP: Aby ste si meranie a vŕtanie otvorov pre skrutky zjednodušili, môžete zásuvku zasunúť, na čelo naniesť prúžok obojstrannej lepiacej pásky a pevne pritisnúť. Zásuvku následne vysunúť a na vytlačených miestach navŕtate diery na skrutky.

Pripravte korpus a nasaďte dvierka

Akonáhle máte na kuchynských dvierkach namontované pánty, je čas nasadiť ich na korpus kuchynskej zostavy. Nový pánt a jeho podložky by mali, vo väčšine prípadov, skryť staré otvory po skrutkách. Pokiaľ ich nie je možné zatmeliť dvojzložkovým tmelom, ktorý vytvrdne, je možnosť ho vybrúsiť po desiatich minútach. Potom je možné vytvoriť otvory nové. Protikus, krížový kotviaci pliešok, nasadíte alebo prichytíte skrutkami do pántu, ktorý je už upevnený v dvierkach.

Uvažujete nad kúpou menšieho bytu? Alebo nad rekonštrukciou svojho súčasného bývania? Určite sa preto obzeráte po čo najvýhodnejšom úvere. Okrem nízkeho úroku si možno tiež želáte, aby ste ho nemuseli zabezpečiť nehnuteľnosťou v prospech banky.

Ak spĺňate podmienky na získanie stavebného úveru, máte vyhrané. Zo zákona si totiž môžete nárokovať na úver s nízkym úrokom, ktorý sa nezmení počas celej doby splácania. Pritom, až do 50-tisíc € vám vieme požičať aj bez toho, aby ste poskytnutý úver museli založiť nehnuteľnosťou.

Existuje však možnosť, že ešte nespĺňate podmienky na poskytnutie stavebného úveru. Nevadí. V prípade, že patríte k našim sporiacim klientom, vieme vám prostredníctvom medziúveru aj bez založenia nehnuteľnosti požičať tiež až do 50-tisíc €. Potrebné je však, aby ste mali dostatočný príjem potrebný na splácanie úveru. A manželia nebudú potrebovať ani ručiteľa!

Je možné, že sa zamyslíte aj nad kúpou nového nábytku alebo elektrospotrebičov. V tom prípade máme pre vás pripravený špeciálny úver na zariadenie domácnosti. Môžeme vám poskytnúť až do 7-tisíc € so splatnosťou až 7 rokov. Úver má priaznivú a nemennú úrokovú sadzbu, netreba ho zabezpečovať nehnuteľnosťou a vy nebudete potrebovať bločky ani faktúry.

Viac informácií vám poskytnú
obchodní zástupcovia PSS, a. s.,
kontakty nájdete
na www.pss.sk
alebo volajte na
02/58 55 58 55.

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk