Sekera tisícročné náradie

Sekera je najstaršie ľudské náradie. Myslíte si, že už nie je na „ňom“ čo vylepšovať? Sú špecialisti, čo to dokážu. Predstavíme vám ďalšie profesionálne „sekerkové“ novinky PATRIOT spoločnosti Mounfield – štiepacie, univerzálne, vhodné na sekanie i odsekávanie.

Podľa typu práce zvoľte veľkosť sekery. Vybrať si môžete z modelov S, L, XL.

Všetky modely sekier PATRIOT vynikajú čepeľami z ušľachtilej ocele a sú pevne spojené s násadami. Nikdy sa tak nemôže stať, že vám pri práci odpadne z toporu. Povrch čepelí je navyše potiahnutý špeciálne vyvinutým fluor­plastovým povlakom – xylanom, čo je hi-tech látka s podobnými vlastnosťami, aké má teflon. Ten je však predchodcom, a teda zastaranou verziou moderného xylanu.

Xylan má veľmi nízky koeficient trenia, tzn. že čepeľ prenikne do dreva až o 45 % ľahšie a s ľahkosťou ho rozštiepi. Xylan je tiež dvakrát odolnejší proti extrémnym teplotám a slnečnému žiareniu. Oproti teflonu však chráni čepeľ pred koróziou. Životnosť sekery je tak výrazne dlhšia. Vďaka unikátnemu tvaru čepele nemusíte pri sekaní vynakladať také veľké množstvo sily ako pri práci s obyčajnou sekerou. Navyše čepele sekier PATRIOT majú aj praktickú hlavu na zatĺkanie klincov.

Na kvalitu dbal nemecký výrobca aj pri topore, ktorý je vyrobený zo špeciálneho kompozitného materiálu, ktorý je vystužený sklenými vláknami. Tento špecifický materiál je vysoko odolný voči ohybu, tlaku, starnutiu a klimatickým podmienkam.

Užitočnou vychytávkou, ktorú u obyčajných sekier nenájdeme, je meter vytlačený na samotnej sekere. Môžete si tak odmerať, aké veľké polená chcete sekať.

Model S má v čepeli aj praktické očko, ktorým pohodlne vytiahneme z dreva klinec a nemusíme sa trápiť hľadaním náradia na riešenie tohto problému.

Všetky modely sekier PATRIOT sú dodávané v praktickom bezpečnostnom puzdre, ktoré nielen zabezpečí ostrú čepeľ, ale navyše vďaka nemu môžete sekeru zavesiť.

Sekery PATRIOT patria k špičke vo svojej kategórii. Sú takmer nezničiteľné, majú dokonalú ergonómiu a vyrobené sú z najmodernejších materiálov.

Univerzálna sekera PATRIOT S Profi – najmenší model sa skrýva pod týmto označením. Svoje uplatnenie nájde v každej záhrade pri štiepaní menšieho množstva dreva a vďaka svojej menšej veľkosti sa bude hodiť aj pri stanovaní.

Univerzálna sekera PATRIOT L Profi – bude verne slúžiť pri spracovaní dreva.

Štiepacia sekera PATRIOT XL Profi – je najväčšia z nového radu značky PATRIOT. Pri práci s ňou, aj vďaka tvarovanej rúčke, oceníte, že práca s ňou je jednoduchšia a ľahšia.

 

Ručné benzínové či elektrické píly…

Ako si vybrať?

Žiadnemu rodinnému domu by v dielenskej výbave nemala chýbať malá motorová či elektrická píla. Ich vlastníctvo vám neuveriteľným spôsobom zľahčí prácu s drevom, a tej je pri rodinnom dome vždy dosť. Nebudete veriť, ale aj v mestských rodinných domoch. Už len taký kozub si žiada „svoju“ dĺžku polienok.

Ako teda pri kúpe píly uvažovať…

Pílu by ste si mali vždy kúpiť v obchode, ktorý sa špecializuje na náradie pre dom a záhradu. To je záruka vyššej až najvyššej kvality. Lacné – akciové síce určitý čas poslúžia, avšak nenájdete servis, v ktorom by ich opravili. Aj dĺžka reznej lišty musí byť zladená s výkonom hnacej jednotky. Veľmi zavádzajúci je názor, že čím dlhšia lišta, tým väčší výkon. Omyl. Lišta a otáčky motora musia byť zosúladené, aby rýchlosť reznej reťaze mala správnu silu a záber do dreva.

Ďalším kritériom je vaša remeselná zručnosť a posledným množstvo práce s drevom, na ktoré si trúfate. Občasná práca a menej technických zručností – jednoznačne odporúčame elektrickú pílu.

Elektrické píly

Tieto píly sú ideálne pri občasnej a nenáročnej práci (na domáce použitie – príprava paliva, prerezávanie stromov v záhrade, truhlárske a tesárske účely). Dôležitá je v tomto prípade aj dostupnosť elektrickej zásuvky.

Elektrické píly sú poháňané kolektorovým elektromotorom, ktorých výhodou je tichší chod (oproti benzínovým pílam) a nenáročná údržba (po použití stačí len vypnúť, očistiť a uložiť na svoje miesto).

Motorová píla – je náradie pre „fajnšmekrov“

Benzínová ručná píla je náročné náradie. Vyžaduje si zručnosť obsluhy a aj nejaké znalosti o údržbe benzínových motorov. Preto je to náradie pre „fajnšmekrov“.

Benzínové píly

Ich veľkou výhodou je nezávislosť od elektriny a nezávislosť od kábla. Benzínové píly majú dvojtaktný benzínový motor.

Rozdeľujeme ich do 3 kategórií:

Hobby motorové píly – majú podobné uplatnenie ako elektrické píly, teda občasné použitie (vhodné na rezanie niekoľkých polien, dreva do kozubu…). Sú vhodné na drobné práce okolo domu a chaty.

Farmárske alebo poloprofesionálne motorové píly – sú vhodné na kálanie menších stromov, čistenie lesa po ťažbe, prerezávanie stromov, na pravidelnú prípravu paliva. V tejto kategórii si vyberú aj vlastníci menších lesov. Uplatnenie nájdu aj v komunálnej sfére.

Profesionálne motorové píly – vhodné sú na náročné profesionálne práce s drevom. Ideálne sú v prípade napr. celodennej ťažby dreva, pri rezaní a skracovaní veľkých kmeňov.

Rada na záver

Pri kúpe píly sa vždy zaujímajte o dobu záruky, dostupnosť zmluvného servisu a miesta, kde vám nabrúsia reznú reťaz. Jej ostrosť vám vždy uľahčí prácu. Značkový predajca je garancia dlhodobej služby tohto pomocníka.

Redakcia

Snímky: Mountfield

 

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk