Sledovaním spotreby môžete v domácnosti ušetriť až 11 % nákladov na energiu za teplo!

Vykurovacia sezóna je v plnom prúde. Odborníci zo spoločnosti ista Slovakia vám poradia, ako zosúladením jednoduchých „krokov“ môžete ušetriť náklady spojené s vykurovaním v domácnosti. Štúdia spoločnosti ista Deutschland realizovaná v Nemecku v roku 2015 potvrdzuje, že jednou z možností ako ušetriť náklady je častejšie sledovanie informácií o spotrebe energií. Toto pravidelné sledovanie má pozitívny vplyv na správanie koncového spotrebiteľa. Prinášame vám energetické rady na každý deň v týždni, ktoré vám pomôžu optimalizovať vaše náklady počas vykurovacej sezóny:

komunika_ny system_radio_tlac

Pondelok: znížte teplotu obytného priestoru o jeden stupeň a usporíte až 6 % nákladov na vykurovanie. Toto malé zníženie teploty vám neodoberie z komfortu. Ešte platí aj zásada: Teplotu v miestnostiach udržujte podľa toho, ako sú využívané. Napríklad teplota v spálni má byť nižšia ako teplota v obývacej izbe. Pre kvalitnejší a zdravší spánok sa odporúča teplota okolo 18 stupňov. A to aj v zime!

Utorok: termostatické radiátorové ventily nikdy nezakrývajte
Ak zakryjete termostatickú hlavicu nap. ťažkým závesom, stratí funkčnosť snímať teplotu z miestnosti, ale sníma teplotu z prehriateho priestoru v okolí radiátora a závesu. V prípade, že je táto teplota vyššia, ako teplota nastavená na hlavici, zatvorí prívod tepla do radiátoru, bez ohľadu na teplotu v miestnosti čím si znížite komfort.

Streda: vetrajte správne – intenzívne, krátko a niekoľkokrát denne
Predtým ako otvoríte dokorán okno, pootočte ventil na značku hviezdičky. Vetrajte krátko. Keď cítite, že sa v miestnosti vymenil vzduch, môžete s vetraním skončiť a pootočiť ventil na svoje miesto. Tepelná strata spojená s rýchlym a nárazovým vetraním je menšia, ako pri pomalej výmene vzduchu.

Štvrtok: pozor, radiátor nie je sušiak na oblečenie
Nestavajte pred vykurovacie teleso nábytok a iné mechanické zábrany (ozdobné drevené prekrytia). Nezakrývajte radiátor ani záclonou a nesušte na ňom bielizeň. Nechajte vzduch voľne cirkulovať okolo telesa radiátora.

Piatok: ak nebudete počas víkendu doma, izby iba temperujte!
Nastavenie ideálnej teploty v jednotlivých miestnostiach a temperovanie je jedným z krokov ako ušetriť nemalé finančné prostriedky. Pokiaľ sa v byte nezdržujete, alebo plánujete odísť na víkend, nesťahujte ventily na minimum, ale nechajte celý byt temperovať (18 stupňov). I napriek permanentnému vykurovaniu je temperovanie úspornejšie.

Sobota: starajte sa pravidelne o servis a revitalizáciu vášho vykurovacieho systému
Vykurovacie telesá pravidelne odvzdušňujte. Pri upratovaní si pozorne prezrite radiátor i ventily. Ak sa vám niečo nebude zdať, skonzultujte to so správcom alebo odborníkom. Izolujte alebo vymeňte staré okná a dvere – práve cez ne uniká najviac tepla.

Nedeľa: nájdite si chvíľku času a zaznamenajte si spotrebované energie v domácnosti
Sledovaním spotreby môžete v domácnosti ušetriť až 11 % nákladov na energiu za teplo!Ideálnym riešením pre bytové domy je diaľkový odpočet dát, založený na rádiovej technológii, s integráciou údajov na internetový portál. Údaje z pomerových rozdeľovačov tepla, meračov tepla či vodomerov sú odčítané automaticky bez potreby vstupu do bytov a cez rádiovú sieť prenesené do systému rozpočítavania a na internetový portál. Vlastníci bytov, ako aj správcovia, tak môžu monitorovať svoju dennú spotrebu energií, kedykoľvek z pohodlia domova. V prípade potreby môžu okamžite regulovať svoje spotrebiteľské správanie, a tým znížiť výdaje na domácnosť. Viac informácii o rádiovom systéme novej generácie symphonic® 3 nájdete na https://www.ista.com/sk/produkty-a-sluzby/produkty-a-technologie/radiovy-system/

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Ing. František Orth
obchodný zástupca
0911 721 233
Mgr. Peter Jurovčák
obchodný zástupca
0903 210 551
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808

Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk