Snehové frézy: Úľava od snehu za cenu obyčajnej kosačky

Každý rok je to rovnaké – prvý príval snehu nás vždycky prekvapí. A padá a padá… Ako sa dostanete z domu? Nenechajte sa zaskočiť kalamitou a zadovážte si snehovú frézu hneď. Práve teraz nastal ten správny okamih…

Veď to dobre poznáte – ráno prácne lopatou odhádžete sneh od dverí a brány, večer sa
vrátite – a môžete začať znova. Nečakajte, až sa z vás stanú snežní krtkovia! Ak sa zimná sezóna naozaj vydarí, odhádžete počas zimy až 60 ton snehu.
To sú dva plné železničné vagóny!

Dávno už neplatí, že ide o drahý luxus. Elektrickú snehovú frézu si môžete zadovážiť už za cenu obyčajnej kosačky na trávu. Svoje investície rozhodne nebudete ľutovať. Šikovný stroj urobí prácu za vás a bolesti chrbta sa stanú minulosťou.

Ako vybrať tú správnu?
V prvom rade si musíte ujasniť, ako často a na akú plochu budete snežnú frézu používať. Potrebujete párkrát do roka odhádzať sneh okolo chatky? Alebo potrebujete dennodenne vyčistiť veľké parkovisko pri lyžiarskej zjazdovke? Do úvahy musíte tiež vziať, či sa budete pohybovať na štrku, asfalte či dlažbe. Podľa tohto všetkého si potom vyberiete medzi jednostupňovou a dvojstupňovou, prípadne medzi elektrickou a benzínovou snehovou frézou.

Jednostupňové snehové frézy. Potrebujete odhádzať hlavne čerstvý sneh na menšom priestranstve, z pevných chodníkov a krátkych príjazdových ciest? Malé terasy a chodníčky pokryté čerstvým snehom s prehľadom zvládne fréza jednostupňová. Ako funguje?

Závitnicový systém naberá z povrchu sneh a skrz komín ho odhadzuje v prípade najsilnejších benzínových modelov až do vzdialenosti 12 metrov. Rotácia závitnice zároveň pohybuje strojom vpred, takže sa nemusíte namáhať. Obsluhu zvládne bez problémov a bez námahy i žena. Ak sa však navyše budete pohybovať v dosahu zásuvky s predlžovačkou, vystačíte si so snehovou frézou elektrickou, ktorá je tichšia a jednoduchšie sa s ňou manipuluje.

Dvojstupňové snehové frézy. Potrebujete výkonný stroj na veľké plochy, hlboké záveje, zmrznutý, mokrý alebo utlačený sneh či do terénu? Siahnite po dvojstupňovej fréze, ktorej nevadí ani nespevnený povrch. Výkonná dvojstupňová snehová fréza dokáže odpratať až 1,4 tony snehu za minútu. Práca s ňou je jednoduchá a rýchla, čo ocenia najmä majitelia horských chalúp a penziónov, ale i vyššie položených rodinných domov.

Robustná oceľová závitnica sa pílovými zubami
prereže odhadzovanou vrstvou snehu, medzi pevnými oceľovými listami rozdrví veľké snehové kusy a dopraví ich k vysokootáčkovému ventilátoru. Špeciálne tvarované lopatky potom naberú rozdrvený sneh od závitnice a cez otočný komín ho odhodia až do vzdialenosti
15 metrov. Smer a vzdialenosť odhodenia si
môžete nastaviť.

Dvojstupňové frézy majú obvykle kolesá zabezpečené systémom Auto Turn alebo Free Wheel, ktoré umožňujú jednoduchšiu manipuláciu s frézou pri zatáčaní a cúvaní. Na odhadzovanie snehu v náročných podmienkach sa môžete rozhodnúť pre model frézy s pásmi, ktorý vďaka väčšiemu prítlaku zvláda postupné frézovanie snehu po vrstvách a poradí si aj s hlbokými závejmi. A ak hľadáte ozajstné pohodlie, siahnite po drahšom modele s vyhrievanými rukoväťami s možnosťou nastavovania vzdialenosti odhodenia snehu joystickom.

Kde frézu kúpiť?
Zostáva si vybrať len seriózneho predajcu. Je dobré nakupovať u špecialistov na záhradnú techniku, ktorí majú široké servisné zázemie, pretože jazdiť kvôli prípadným opravám cez celú republiku sa poriadne predraží.
Ďalšou podmienkou je rýchla a dlhodobá dostupnosť náhradných dielov. A požadujte na stroj aspoň 5-ročnú záruku, to je základ. Snehovú frézu totiž nevyberáte na jednu sezónu. A nebudete s ňou jazdiť pre zábavu, ale vo chvíľach nutnosti, takže musí byť spoľahlivá, preto vyberajte starostlivo. Ponúkame vám niekoľko tipov, ako „neprebrať“.

Ako spoznať kvalitnú snehovú frézu na prvý pohľad
 Ak pochádza výrobca z Japonska alebo z USA, máte väčšiu šancu, že pôjde o kvalitný model.
 Bunker frézy musí byť naozaj pevný. Ak naň zatlačíte maximálnou silou zhora oboma rukami, nesmie sa prehnúť. Inak je jasné, že výrobca šetril na materiále. Ak fréza narazí do zľadovateného snehu, dlho nevydrží.
 Kovová závitnica musí byť rovnako ukotvená. Keď zatlačíte na vnútornú bočnú stranu bunkru a závit sa od nej odchýli, hrozí pri záťaži vyosenie, ktoré poškodí prevodovku.
 100%né musia byť aj samotné lopatky závitu – pri stisku rukami sa nesmú pohnúť, nieto ešte prekrížiť. Pokiaľ áno, je takmer isté, že pri kontakte s kusmi ľadu dôjde k poškodeniu stroja.
 Riadiaca páka patrí na hlavný ovládací panel, aby ste sa k nej nemuseli ohýbať, a musí sa pohybovať v čo najkratších dráhach, aby fréza mohla ľahko meniť rýchlosť za jazdy. Riadenie by malo ísť hladko.
 Pokiaľ sa komín nastavuje kľučkou, nemala by sa z jednej krajnej pozície do druhej otočiť viac než trikrát. Častejšie točenie je nepohodlné. Vyskúšajte si preto nastavovanie komínu priamo v predajni.
 Chce to veľké kolieska, pri menšom priemere je pohyb so strojom ťažký. V prípade dvojstupňovej frézy by kolesá mali mať minimálny priemer 33 cm, ale 38 cm je ešte lepšie – uľahčí pohyb na nerovnom povrchu, napríklad na štrku.
 Pokiaľ vyberiete správny model u správneho predajcu, rozhodne nebudete ľutovať. Vaša večná drina skončí, so snehovou frézou odhrniete sneh 20-krát rýchlejšie než lopatou. Pamätajte, šťastie praje pripraveným!
Zdroj: Mountfield

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk