Spať sa musí, záleží však, kde a na čom

Tretinu svojho života musíme prespať, inak by sme neboli schopní existencie. Posteľ a priestor, kde si ju umiestnime, musia teda zohľadniť naše potreby a nie je jedno, ako si spálňu zariadime.

Zásady „hovoria“, že spálňa by mala byť v „pokojnej“ zóne domu či bytu. Dá sa to však vždy dodržať? Obzvlášť v prípade bývania v bytových domoch, kde sú dispozície bytov riešené „komerčne“, a tak sa musia priestory spální riešiť tam, kde sú v dispozícii a projektantom nakreslené. Práve v týchto prípadoch by sme mali zariadeniu spálne venovať zvýšenú pozornosť. Je však len na nás, akú atmosféru dokážeme „vyčarovať“, aby sa spálňa stala miestom pre oddych. Zariadenie spálne je teda vecou osobného štýlu, vkusu… A, samozrejme, reálnych možností.

S pojmom spálňa si automaticky predstavujeme priestor, kde boli okrem veľkej manželskej postele umiestnené dve skrine, v ktorých naša mamina skladovala všetko, čo pre chod domácnosti potrebovala – od posteľnej bielizne až po staré šaty nás, vyrastených „deciek“. Dnešné trendy túto možnosť síce pripúšťajú, avšak už nie ako spálňu – sklad, ale ako spálňu s malou doplnkovou funkciou. Jednak je to dané zväčšujúcou sa veľkosťou dispozície samotnej miestnosti, ale aj zmenou životného štýlu.

Vkus je „náš“ a nik nám ho nesmie zobrať
O tom, ako by mala byť zariadená spálňa a či v nej má byť aj televízor, prípadne stolík s počítačom alebo toaletný stolík preplnený kozmetikou, o tom si rozhoduje každý z nás sám. Nik túto úlohu za nás nevyrieši. Moderna, klasika, etno…?
Je jedno, aký dizajn je v spálni. Cieľom je mať „dobrý“ spánok. Spánok upravuje bioenergetické procesy, uvoľňuje svalové napätie, odstraňuje stres a dopĺňa energiu.

Základnou podmienkou pre zdravý spánok je anatomicky správne podpretie oddychujúceho tela a uvoľnenie medzichrbticových stavcov. Túto funkciu musia v symbióze zabezpečiť rošt, na ktorom je uložený matrac a aj posteľná bielizeň, obal matraca, prikrývky či vankúš… a túto funkciu musíme ešte zvýrazniť priestorom, kde budeme spať.
Platia tu dve zásady. Prvá je, že spálňa sa musí dať dokonale zatieniť, aby sme nevnímali žiadne odlesky svetla z uličného osvetlenia a aj zo svitu mesiaca. Tma zvyšuje kvalitu spánku. Druhá je v orientácii postele. Tu platí zásada, aby hlava v spánku bola orientovaná na S, SV. Potvrdzujú to merania lekárov. V tejto polohe si vraj najlepšie oddýchneme. Južná orientácia hlavy je nevhodná.
Ešte jeden moment, ktorý sa začína v odborných kruhoch rozoberať – elektrosmog. Tento je produkovaný z elektrických vodičov, ktorými si k nočným lampám privádzame el. energiu. Aj tu by sa malo hľadať riešenie jeho eliminácie.

Bez postele nie je spálňa spálňou
Posteľ je najdôležitejším kusom nábytku v spálni. Skladá sa z niekoľkých častí – hlavové čelo, nižšie – nožné čelo, bočnice, na ktorých je pripevnené kovanie či lišta na upevnenie roštu. Tieto časti tvoria, tzv. rám postele. Nie vždy je súčasťou posteľového rámu aj rošt. Priamo na rošt sa ukladá „podložka“ (matrac), na ktorú si líhame. Tvrdá rovná plocha neposkytuje dostatok komfortu, pretože prirodzená poloha chrbtice je mierne zakrivená (dvojité S), a tak „podložku“ – matrac – musíme zmäkčiť podľa individuálnej potreby jednotlivých „spáčov“.

Základom zdravého a pohodlného spánku je kombinácia dobre zvoleného posteľného roštu a dobre tvarovateľného matraca. Matrac je teda najdôležitejšou časťou každého lôžka, pretože jeho pevnosť, tuhosť, podopieranie tela v rôznych polohách počas spánku zaručuje regeneráciu tela i ducha.
Kým posteľ pôsobí esteticky a vytvára príjemné prostredie, matrac musí byť plne funkčný – správne „držať“ telo v rôznych polohách spánku a musí byť ľahko vyvetrateľný. Pri kúpe musíme byť individualisti a zvoliť si matrac „šitý“ na mieru a váhu každého z partnerov.
Vo vybraných predajniach sú matracové štúdia. V nich je možnosť otestovať si vhodný matrac pre svoju postavu a váhu pomocou senzorickej deky, na ktorú si ľahneme a graf v počítači nám po vyhodnotení navrhne optimálnu tvrdosť a zloženie vrstiev matraca. Naša rada je: aj manželská posteľ by mala byť delená, aspoň matracmi. Z toho jednoznačne vyplýva, že jednu „klasickú“ manželskú posteľ je možné vytvoriť kombináciami rôznych roštov a rôzne tvrdých matracov tak, aby si obaja partneri v spánku skutočne oddýchli.

Čísla v spálni
To, ako posteľ z dizajnového hľadiská vyzerá, nemá vplyv na kvalitu spánku a relaxu. Jej vzhľad a tvar však ovplyvňuje našu príjemnú atmosféru počas oddychu. Nie vždy si vieme splniť sen o „posteli – letisku“, pretože samotné kusy nábytku, ktorým je spálňa zariadená, by mali byť v harmonickom veľkostnom pomere. Posteľ je síce veľmi dôležitá, ale nemala by byť obrovská na úkor, napríklad vyššie spomínanej vstavanej skrine. O dôvode potreby zladenia budeme ešte písať.

Štandardná dĺžka postele je 200 cm, pokiaľ nemá posteľ nejaké špeciálne čelá pri hlave i nohách – obyčajne sa potom jej rozmer zväčšuje o ich hrúbku. Pri kúpe je potrebné vždy dávať pozor na to, či je to dĺžka lôžka alebo čistý rozmer celej postele. Ostaňme však pri tom, že 200 cm je dĺžkový rozmer, ktorý je nemenný a musíme ho akceptovať. Dožičiť si viac priestoru je možné výberom správnej šírky postele. Existujú štandardné šírky jednolôžka 80 – 90 cm, jeden a pol lôžka 110 – 120 cm, dvojlôžka 160 – 180 cm. Dnes už nie je problém, dať si posteľ vyrobiť aj na mieru. Počítajte však s tým, že na mieru budete musieť potom dávať vyrábať aj rošt a matrac.

Ak máme posteľ vybratú, zostáva ju „len“ umiestniť do spálne. Realita je taká, že aj v dnes stavaných bytoch veľa možností na výber nemáme, pretože miestnosti sú architektonicky riešené tak, aby sa tam „nejaká“ posteľ zmestila a obvykle sa plánuje aj priestor na šatník. Ak teda máme posteľ širokú 180 cm, vedľa nej potrebujeme dva nočné stolíky, čo je min. 120 cm, a ešte potrebujeme vstavanú skriňu, ktorej šírka je min. 80 cm, a aby sme sa mohli pri skrini pohybovať, potrebujeme ešte 60 cm. Celková šírka izby je teda 440 cm.
Aj pri dĺžke spálne musíme počítať. Posteľ je dlhá 220 cm, pohyb okolo nej si vyžaduje min. 60 cm a ak chceme ešte do spálne umiestniť toaletný stolík, ten tiež vyžaduje asi tak 60 cm. Spolu je to 320 cm. Minimálna spálňa je teda v rozmeroch
440 x 320 cm.

Pri zariaďovaní je dobré sa riadiť niekoľkými pravidlami. Vhodné je umiestniť čelo postele k pevnej stene – väčšina z nás sa vždy rozhodne pre túto alternatívu. Posteľ v priestore, bez „opory“ si zvolí málokto aj vtedy, ak má dosť priestoru, a to aj napriek tomu, že z dizajnového hľadiska toto riešenie ponúka silný estetický efekt.
Posteľ by mala byť umiestnená čím ďalej od vstupu a súčasne by sme nohami nemali k nemu smerovať. Pokiaľ sa to aspoň trochu dá, je potrebné vyhnúť sa umiestneniu postele pod oknami. Nie je tiež dobré, ak je lôžko postele umiestnené príliš nízko – kvôli prúdeniu vzduchu, aby sa lôžko vetralo. V prípade, ak je v miestnosti podlahové kúrenie, je lepšie nebrániť šíreniu tepla. Rám postele by mal byť na nožičkách. Výslovne nízke, hranaté postele sa však v našich končinách, aj napriek dizajnovému efektu, veľmi neujali. Možno aj kvôli vyššiemu vzrastu nášho obyvateľstva (nízka posteľ je dosť nepohodlná), ale aj nepraktickým ostrým rohom, ktoré si vyžadovali priestor pre pohyb okolo takejto postele. Dnes sa tlačia do pozornosti postele, ktoré sú o čosi vyššie, ako určuje štandard. Možno, že je to aj tým, že populácia na svete celkovo starne a z vysokej postele sa ľahšie vstáva.

K posteli, možno akosi zo zvyku, patrí aj nočný stolík. Kedysi tieto „skrinky“ boli nutnou výbavou ku každej manželskej posteli. Ak sa pre nočný stolík rozhodneme, musíme počítať, že zaberie ešte cca 60 cm po stranách, pričom na voľný pohyb okolo postele postačí cca do 50 cm. Nie je to však dogma, že stolíky musia byť dva a už vôbec nemusia byť rovnaké, pretože kým muži sú zberači novín pri posteli, žene postačí obľúbená kniha. A na jednu nočnú lampu a jednu knihu úplne postačí aj stará stolička. Ako nočný stolík môžeme napokon využiť všetko, čo nám svojou odkladacou kapacitou a spôsobom odloženia bude vyhovovať.

Spálňa – privátny priestor?
Áno aj nie! Ústredným „motívom“ každej spálne je určite oddych, regenerácia, a teda posteľ. Avšak aj do tohto priestoru vstupuje „otvorenosť“, a tak sa plocha spální zväčšuje a pridávajú sa „jej“ ďalšie funkcie – napríklad tým, že ju priamo spojíme s kúpeľňou. Originálne, praktické? Možno? Ak však zoberieme do úvahy fakt, že z vane sa odparuje veľké množstvo pary, voda z nášho tela steká, keď z vane vystupujeme, tak je toto riešenie skôr problém. Veľa vlhkosti odstránime vetraním. Spálňa však má mať príjemnú a teplú atmosféru.

Dôležité je aj nočné tienenie okna. Okno by sme mali zatieniť tmavým závesom, ktorý neprepúšťa svetlo. Najlepšie si oddýchneme v „absolútnej“ tme. Výskumy lekárov toto potvrdzujú. Aj spojenie spálne s malým šatníkom spôsobí časom problém. Nedávno postavené byty kalkulujú s týmto trendom a architekti sa snažia o vytvorenie zvláštnej miestnosti na odkladanie vecí, napríklad zalomením pôdorysu niektorej steny či šatníkom – „kumbálkom“. Pri tejto situácii hrozí riziko, že sa z priestoru spálne, vďaka kumbálku, stane odkladací sklad pre celú rodinu. Spálňa v tejto chvíli stráca privátnu funkciu, stáva sa skladom a toto sme predsa vo svojich úvahách nechceli.

Niekam „tie“ veci treba uložiť…
Vymyslieť systém ukladania si musíme sami. V takomto prípade – vďaka za prívod elektriny, ktorú budeme potrebovať na osvetlenie tohto priestoru. Vybavenie – police, odkladacie boxy, háčiky, držiačiky – a celé vnútorné zariadenie si vyberáme sami, podľa typu vecí, ktoré tu budú uložené.
Musíme však veľmi presne počítať – napríklad na šírku vešania zimných kabátov nám nebude stačiť 60 cm. Výhodnejšie je 80 cm. Určite potrebujeme rozdielny typ závesných systémov na oblečenie, iné musia byť regály na odloženie posteľnej bielizne, uterákov… A, samozrejme, potrebné je tento priestor aj zavrieť, takže dôležitým prvkom budú aj dvere. Málokedy sú to klasické interiérové dvere. Priestor určený na ich otváranie a zatváranie sa dá predsa využiť aj lepšie. A tak sú jednoznačnou voľbou zasúvacie dvere. Obyčajne nejaký zásuvný systém zo vstavanej skrine. Výhodné je to aj z estetického hľadiska, pretože dokážete zladiť dvere šatníka so vstavanou skriňou – ak vám na ňu zostane priestor z plochy spálne.
Vstavaná skriňa nie je najlacnejší spôsob, ako riešiť odkladací priestor. Je to však najefektívnejší spôsob, pokiaľ ide o využitie priestoru, ktorý na tento účel vymedzíme. Vnútorné vybavenie „skrine“ si zvolíme podľa individuálnych požiadaviek a tiež môže byť „kompaktný“ s odkladacím „kumbálom“. Preto by priestor šatníka mal byť riešený veľkorysejšie a ideálnym riešením je nepoužívané veci neodkladať – „veď raz sa zídu“, nestať sa vo svojej podstate zberačom „starinárom“.

Hygiena v spálni
O tom, že lôžko našej postele je dôležité pre komfort spánku, sme už hovorili. Kvalitu a tuhosť matraca si vyberáme podľa svojej váhy a poradia nám aj predajcovia. Sústreďme sa na to, v čom je matrac „zabalený“. Tento, na prvý pohľad, „nepodstatný prvok“ matraca dokáže veľmi ovplyvniť kvalitu spánku.

Počas noci sa telo premiestni cca 80-krát a vypotíme až 1 liter potu. Z tohto pohľadu by mala byť hygiena spánku v centre našej pozornosti. V noci teda vypotíme do svojej postele až 1 l potu, ktorý obsahuje rôzne telu nepotrebné látky. Časť týchto škodlivých látok sa vsiakne do posteľnej bielizne, ale časť sa uloží aj do poťahu na samotnom matraci. Naznačuje to potrebu kvalitného odvedenia tejto vlhkosti z obalu matraca nejakým spôsobom odvetrania, prevzdušnenia.
Použité materiály na obliečky a vankúše preto musia mať schopnosť veľmi rýchlo odpariť vlhkosť, lebo poťah matraca musí byť pri spánku suchý, len tak dokáže zabezpečiť stabilnú teplotu pre príjemný spánok. Zároveň sa poťah musí dať ľahko prať, nesmie zmeniť rozmery a musí dlhodobo zostať elastický a príjemný na dotyk.
Tieto veľmi širokospektrálne požiadavky poprední výrobcovia matracov poznajú, a tak je dostatočný výber poťahového „oblečenia“ na matrace. Ich materiálové skladby aj názvy sa líšia podľa výrobcov. Potrebné vlastnosti sa však dajú zovšeobecniť: Prvou je možnosť zvlečenia z telesa matraca. Druhou je možnosť prania – obvykle na 60 °C alebo pre alergikov a astmatikov až 90 °C. Treťou žiadanou vlastnosťou je, aby mal na bokoch ventilačný pásik, ktorý napomáha prevzdušneniu a odvodu vlhkosti z matraca po spánku. Štvrtou potrebnou vlastnosťou je jemnosť a vzhľad povrchovej úpravy poťahu.

Podlahy – teplo, ktoré v spálni očakávame
Pri výbere stavebných materiálov na podlahy by sme mali uprednostniť teplé drevené či laminátové podlahoviny. Ich štruktúra vyvoláva dojem tepla a toto od podlahy očakávame. Bosou nohou sa dotýkame podlahy pri vstávaní a ak je prvý dotyk s „dňom“ chladný, tak nám na dobrej nálade určite nepridá. Ak použijeme dlažbu, bez kobercov sa v spálni určite nezaobídeme. Koberce však vyžadujú intenzívne a časté vysávanie, aby sme spali v čistom prostredí. Riešenia sú aj vo vinilových či korkových podlahách. Vo farebnosti je jedno, či bude vinil svetlej či pastelovej farby. Jeho mäkká štruktúra je príjemná pre bosú nohu a vysávanie je pohodlné, čo platí aj o korkových podlahách.

Nezabúdajme na svetlá v spálni
Ak si pravidelne večer pred spaním vždy potrebujeme prečítať pár riadkov z knihy či časopisu, určite musíme vyriešiť osvetlenie pri posteli. Lampy zavesené priamo na stene na úrovni čela postele síce vyzerajú luxusne (obyčajne je to vždy jedna dizajnová línia s lustrom a ostatnými svietidlami, a to vždy pôsobí honosne), ale, pravdupovediac, je to nepraktická dekorácia. Ak potrebujeme čítať – musíme mať potrebné svetlo nastavené v smere, ktorý nám vyhovuje.
Ak je svietidlo fixné, uhol svietenia nám skôr bude vadiť, ako prirodzene osvetľovať čítanú knihu. A to nepíšeme o tom, ako to svieti partnerovi priamo do očí, ak on/ona už drieme s hlavou na vankúši. Otočí sa k nám chrbtom a okamžite je po „romantike“, to však od spoločného lôžka neočakávame. Ak sa potrebujeme uprostred noci iba pozrieť na hodinky či napiť sa, potrebujeme mať tlmené svetlo po ruke, aby sme ho hneď našli. V tomto smere je preto praktickejšia nočná lampa na nočnom stolíku a jej svetlo si vieme správne nasmerovať aj pri čítaní v posteli.
O elektrosmogu sme už pár riadkov napísali. Riešenie je také, že ku každej zásuvke pri hlave postele „priveďme“ elektrinu samostatným káblom pri hrane steny a podlahy, nie v stene vo výške hlavy v spánku. El. energia takto „neprúdi“ celú noc pri našej hlave a neožarujeme sa permanentným elektrosmogom.

Romantika v spálni musí byť
Či sa to niekomu páči či nie, súčasťou každej spálne sú textílie a látky. Odhliadnuc od vankúšov a paplónov a posteľnej bielizne, ktorá by tiež mala spĺňať určitý hygienický a estetický štandard, do spálne určite patria aj závesy, dekoračné vankúše, prehozy na posteľ a malé koberce po stranách postele, na ktoré sa postavíme medzi tým, ako zídeme z postele a obujeme si papuče. Poviete si, sú to lapače prachu… Možno sú, ale sú to aj tie drobnosti, ktoré z bytu, domu urobia útulný domov. Veď ktorá z miestností bytu by mala byť útulnejšia, príjemnejšia a pohodlnejšia ako izba, ktorá chráni naše tajomstvá a snívame v nej svoje sny.
Výber obliečok, závesov, kobercov, tapiet, vankúšov, prikrývok, kreslá do spálne – všetky tieto „drobnosti“ ponúkajú neobmedzený priestor našej fantázii a hravosti. Pri zaspávaní a prebúdzaní nás nakoniec bude hriať nielen teplá perina a partner, ale aj pohľad na vkusne a s citom zariadenú spálňu.

MiRaBo
Snímky: archív redakcie

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk