Tanec v daždi

Hygiena a kultúra tela je fenomén súčasnosti. Aj preto sa priestorom kúpeľne dáva oveľa viac pozornosti a šancí, aby sa z nich stali „výtvarné a dizajnérske originály“. Pri otázke: „Ako bude vyzerať nová kúpeľňa?“ – sme silne ovplyvňovaní módnymi trendmi.

Tieto sú väčšinou v „réžii“ dizajnérov, ktorých zamestnávajú výrobcovia či predajcovia sanitárnej keramiky, obkladov a dlažieb, ale aj výrobcov funkčných prvkov ako batérie, sprchy či doplnky do kúpeľní a WC.

Kúpeľňa alebo relaxačné centrum?
Ako teda, podľa súčasných trendov, vyzerá skutočne moderná kúpeľňa? V prvom rade musí byť pohodlná, funkčne zariadená a samozrejme dostatočne priestranná. Pri dostatku priestoru môže vaša kúpeľňa pripomínať súkromné relaxačné centrum. V tejto „verzii“ platí jedno nepísané pravidlo: WC a bidet riešte samostatne. Relax z vírivky a romantického osvetlenia nemusia „ničiť“ tieto prepotrebné a funkčné zariadenia. Ak však realita „tlačí“ na priestor, o to viac sa návrhu novej kúpeľne musíte venovať.

Hranice
Sen o veľkej a svetlej kúpeľni, pohodlnom veľkom WC atď. … sa vždy nepodarí naplniť ani pri stavbe nového domu, nakoľko sa aj v prípade novostavieb musia veľmi precízne zvažovať funkčné dispozičné priority  budúceho príbytku. Často sa stáva, že veľkosť plochy kúpeľne je, v konečnom dôsledku, kompromisom. Nedajte sa však znechutiť, ak na kúpeľňu zostane menej priestoru, ako by ste si želali. Všetky poučky a teórie hovoria o tom, ako sa dá opticky zväčšiť (či zmenšiť) priestor správnou voľbou veľkosti použitého obkladu a dlažby, použitia zrkadiel… Má to čosi do seba… Myslíme si však, že toto tvrdenie nie je až taká pravda. Oveľa viac ovplyvňujú tieto priestory veľkosti sprchy, vane či uvažovaných rozmerov sanitárnej keramiky. Reálne rozmery kúpeľne či WC teda dávajú našej fantázii hranice. Žiaľ, tie sa prekročiť nedajú. Vieme ich však rozumne využiť, ak sa vopred rozmýšľa, málo sa sem-tam meria a hľadajú sa inšpirácie. Kúpeľňové štúdiá ich ponúkajú veľmi veľa a pridanou hodnotou je aj to, že si necháte poradiť od špecialistov, ktorí poznajú širokú škálu sortimentu sanitárnej keramiky, atď.

Úvahy a odporúčania
Predovšetkým sa rozhodnite, či chcete sprchu alebo vaňu. Obe majú svoje prednosti i nedostatky, je len na vás, čo uprednostníte. Sprchový kút je priestorovo menej náročný, ale v ponuke kúpeľňových štúdií sú dnes aj vane, ktoré nezaberú oveľa väčší priestor. Otázny je však relax či pohodlie v nich, ktoré od vane očakávame.  Sprchový kút síce neponúka komfort „vylihovania“ vo vani, avšak… V staršom veku ho určite oceníte. Viete, ako sa zle vychádza z mokrej vane? V prípade sprchového kúta oceníte mierne prehĺbenú vaničku, 2 – 3 madlá na stene a aj sedačka sa zíde. Toto je ukážka uvažovania do budúcnosti. Podobne je to v prípade samotného telesa WC, aj tu uvažujte, že sa raz niečo môže stať, a tak pridajte „pár“ cm pred a vedľa WC – madlá vám pomôžu bezpečne a pohodlne si sadnúť aj vstať.

Ďalším trendom v oblasti kúpeľní sú veľmi premyslené a funkčné zariadenia, ktoré zabezpečia jednoduchú a rýchlu údržbu kúpeľne. To sa týka napríklad špeciálnej protišmykovej úpravy dlažby či sprchovej vaničky, ale tiež dostatočného počtu madiel a úchytov. Ani takáto praktická kúpeľňa však nezľavuje z vysokých dizajnových nárokov, pretože aj pre tieto typy kúpeľní sú v ponuke naozaj krásne kusy sedačiek, madiel, pákových batérií či spŕch.

Sanitárna keramika – funkčné požiadavky
Musíte zvoliť aj adekvátnu veľkosť a tvar sanitárnej keramiky či zariaďovacích predmetov k priestorovým možnostiam kúpeľne a priestorom WC.
Najviac miesta potrebujete pred umývadlom, pri umývaní tváre sa musíte ohnúť a ak si nedáte pri plánovaní pozor, bude vám zavadzať stena či práčka. Nehovoriac o tom, že práčka je jeden z najzložitejších „otáznikov“. Kam ju umiestniť. Do kúpeľne? Do kuchyne? Najmä tu je potrebné zvážiť jej tvar a veľkosť a tiež intenzívnosť prania. Samotné umývadlá sú od šírky 40 cm až po meter. Nemáte dostatok priestoru? Práve vtedy je praktický široký okraj umývadla. Získate tak dostatočné odkladacie plochy. Ak je miesta dostatok, neváhajte – umiestnite dvojité umývadlo. To je komfort rannej hygieny, o akom sa vám ani nesnívalo… Dve umývadlá sú pohodlné pri rannom „zhone“, avšak, ak chýba priestor tak … Využite aj priestor druhého WC, do ktorého umiestnite tiež väčšie umývadlo. Oplatí sa to. Vyhnete sa tak poradovníku pri rannom umývaní zubov či hygiene. Navyše, ako rodina ráno sa vždy ponáhľajúca do práce a školy, máte šancu v kúpeľni vytvoriť si „systém“ pre zlepšenie komfortu. Druhé WC, aj prípadné umývadlo, spravidla nemávajú veľkú metráž. Aj tak sa však dá – ak ju naozaj vhodne dispozične využijeme – zariadiť tak, aby lahodila oku, poslúžila svojmu účelu a  „ranným hosťom“ dopriala pohodlie. Keďže ide o malý priestor, obklad by nemal mať tmavý odtieň a rovnako tak aj  dlažba. Vzdušnosť a pocit zväčšenia priestoru dodá aj väčšie zrkadlo (nebojte sa, overené) a lesklé obklady. Optické navýšenie priestoru dosiahnete tiež vhodným osvetlením, najlepšie za pomoci denného svetla, na vetranie stačí min. okno 60×60 cm, lepšia je však výška okna až 90 cm a veľkú pozornosť venujte kvalitnému doplnkovému osvetleniu.
Všetko sa „krúti“ okolo štýlov
Koľko ľudí, toľko názorov na štýly, ktoré sa im páčia. Pokúsime sa ich aspoň trochu zosumarizovať a popísať ich charakteristické znaky. V niečom sa môžeme mýliť či byť nepresní. Pri návrhu vašej kúpeľne sa nemusíte riadiť našim pohľadom a hodnotením, čo ktorý štýl charakterizuje. Inšpirovať sa môžete, rozhodnúť sa musíte sami.

Prírodný interiér
Je čoraz viac populárny. Jedným z trendov dneška je možnosť využiť estetiku a dizajn „prírodných“ prvkov či materiálov, z ktorých sú jednotlivé časti interiéru kúpeľne vyrobené, s výhodami moderných technológií a materiálov u sanitárnej keramiky. V praxi to znamená, že masívne
žulové platne či drevo vôbec nemusia byť tým, čím v podstate sú. Dokonalým spracovaním a rôznymi úpravami povrchov nadobúdajú aj ďalšie výnimočné vlastnosti – žula nie je studená a drevo nemá problém s vlhkosťou. V prírodnom štýle prevládajú, samozrejme, prírodné materiály, väčšinou v čo najprirodzenejšej podobe. Farby prevládajú zemité, jemné – odtiene hnedej, okrovej, zelenej. Žiadne umelé neónové či výrazné farby. Samozrejmosťou je použitie dreva, prevažne v podobe masívu či už na podlahy alebo dvere do kúpeľne či kúpeľňový nábytok. V tomto štýle sa nekladie dôraz na dokonalé rovné línie, skôr naopak. Jemné zaoblenia na umývadlách, vani či myse WC sú charakteristickým znakom.

Minimalistický interiér
Je to veľmi obľúbený štýl čistého pravouhlého„interiéru“, ktorý v súčasnosti preferuje asi väčšina ľudí, ktorí sa rozhodnú pre zariadenie si svojho bývania moderným trendy štýlom. Ide o typ nadčasového interiéru, v ktorom prevláda biela farba a základné geometrické tvary. Využívajú sa jemné pastelové farby, prípadne odtiene šedej, horizontálne kladených veľkorozmerných obkladov či dlažieb, sanitárna keramika je „čistých“ predlžených pravouhlých línií a tomu zodpovedajú aj dizajnové stvárnenia sprchových či umývadlových batérií a ostatných doplnkov v antikorovom farebnom prevedení. Dobre navrhnutý minimalistický interiér môže byť veľmi funkčný a jednoduchý na údržbu, pretože využíva kladenie obkladu a dlažieb na „neviditeľnú“ škáru. Tento štýl ani rokmi nevyjde z módy. V minimalistickom interiéri prevažujú moderné materiály – sklo, kov, lesklé povrchy, ale, samozrejme, nie sú zakázané ani prírodné materiály ako drevo či kameň.

Industriálny interiér
Sú mu blízke aj prvky minimalizmu či vintage štýlu, podľa toho, aký ste typ človeka – industry ako racionalizácia modernej súčasnej technológie alebo romantika manufaktúry. Stáva sa čoraz častejšie obľúbeným a vyžadovaným. Pravdepodobne za to môže momentálna záľuba ľudí v trendovom – veľkopriestorovom bývaní. Industriálny štýl môžeme použiť takmer v každom priestore. K industriálnemu štýlu patria prírodne hrubé – zrebné – povrchy, čiže surové povrchy stavebných materiálov bez ďalšej úpravy, napr. tehlové murivo bez omietky alebo pohľadový betón. Musia sa však impregnovať proti pôsobeniu vlhkosti. Pri tomto štýle je možné vizuálne ponechať – priznať rúry – TZB inštalácie. K tomuto štýlu sa ako materiály, z ktorých budeme kúpeľňu tvoriť, hodia hlavne kovy, prevažne antikoro či patinovaná liatina, tepané rôznofarebné kovy, sklo a drevo kúpeľňového nábytku so surovým vzhľadom, ako by sme ho opracovávali „sekerou“. Obklady „musia“ mať kovový nádych. Ďalším zaujímavým prvkom môžu byť aj PVC obklady, najnovšia podlahovina – vinyl alebo liate podlahy. Sanitárna keramika je hranatého dizajnu aj funkčné prvky pre prívod vody by dizajnom mali pripomínať súdobú „fabriku“. Svietidlá musia byť ozajstný dizajnérsky originál. Nebojte sa, je ich dostatok a nestoja „majland“. Je to štýl moderného človeka žijúceho v treťom tisícročí, ktorý sa nebojí súdobých technológíí určených na bývanie.

Škandinávsky interiér
Vďaka fenoménu IKEA si získava čoraz viac fanúšikov. Je to druh romanticko-vidieckého a pritom minimalistického interiéru, v ktorom prevláda prevažne biela farba. Nazýva sa taktiež severský alebo nordický interiér. Môže mať mnoho podôb. Dokáže byť aj „surový“, ale zároveň teplý a dekoratívny, ak sa použijú farby v plných odtieňoch menšieho (v  nižšej línii) množstva obkladov, ako v kúpeľni praktizujeme my (neobkladať steny až pod strop). Využíva hru materiálových kontrastov. Drevo v ňom však hrá veľmi významnú úlohu. Používa sa prevažne v podobe masívu na podlahách alebo dosiek. Keď k tomu priradíte bielu čistú farbu zaoblených sanitárnych predmetov – romantika sa zrodí z minúty na minútu… Pri návrhu škandinávskeho interiéru sa používa množstvo kúpeľňových nábytkových solitérov. Dôležité sú aj doplnky ako masážne kefky s drevenou rúčkou, kýbliky na špongie či zrkadlá s bielym dreveným rámom. Bez nich by tento štýl strácal svoju útulnosť a domácu atmosféru. Svietidlá majú nostalgický „starý“ vzhľad, avšak? Aj kontrast hranatého dizajnu na antikorových lankách sa dá umiestniť. Ako prakticko-dekoratívne pokrytie podlahy v miestach, kde často stojíte v kúpeľni, sa využívajú rôzne na hrubo pletené koberce či drevené rošty a iné.

Rustikálny interiér
Rustico v taliančine znamená vidiecky a, pravdu povediac, bolo obdobie, keď tento názov bol skôr jemným pomenovaním gýčového štýlu, ktorý imitoval kadečo, len nie vidiek. Myslím si, že aj „vďaka“ tomu ho, doslova, „prevalcoval“ minimalizmus či hight-tech moderna.V posledných rokoch zažívame jeho návrat v sofistikovanejšej forme, ako bol zlatý dub s románskym frézovaním do oblúka. Dnes tento štýl využíva aj historizujúce prvky, ktoré však vychádzajú z konkrétnych geografických tradícií a miestnych materiálnych zdrojov. Obyčajne sú podstatou prírodné materiály – drevo, kameň, terakota, cementové dlažby. Pri tvorbe takéhoto interiéru je ideálne predstaviť si konkrétnu atmosféru. Rustikálnemu interiéru sa nedá odoprieť teplo domova. Je však náročný nielen na dekorácie, ale aj na údržbu Dnes je populárnych niekoľko smerov z rôznych kútov sveta – Provensálsko, Toskánsko, americké country, anglický viktoriánsky vidiek, mediterrano… Veľkosť obkladov a dlažieb sa pohybuje od mozaiky či 10 x 10 cm až po väčšie formáty a ich vzájomnú kombináciu. Zariadiť takýto priestor v našich končinách je veľakrát náročné a vyžaduje si to dosť silnú dávku citu pre estetiku. Dosiahnuť dokonalý výsledok je veľmi náročné. Potrebné je zvážiť svoje reálne schopnosti a ak je to potrebné, využiť služby kúpeľňového architekta alebo dizajnéra, ktorí vám pripravia počítačovú vizualizáciu. Množstvo detailov, dekoratívnych prvkov, dekoračných líšt a vzorov, ktoré sa pri rustikálnom štýle využívajú, je potrebné dokonale zladiť s veľmi úzkou škálou farebnosti obkladov a sanitárnej keramiky. Taktiež batérie, sprchy či tvar vane si vyžadujú cit pre jednotlivé kultúry či poznanie historických a kultúrnych základov jednotlivých regiónov, pretože veľmi ľahko môžete skĺznuť do improvizovaného štýlu dekoračnej kulisy.

Bohémsky interiér
Musí mať majiteľa s duchom bohéma, ktorému jeho kúpeľňa musí pripomínať „svet“. Priestor takejto kúpeľne musí byť jedinečný, takže nie je vhodný pre každého. Tento „interiér“ musí mať svojho „Pána“, ktorý v ňom bude vedieť aj „žiť“. Vyžaduje si veľký, zaujímavo koncipovaný  priestor – čosi, čo sa odkláňa od stereotypu. Obvykle sa takéto kúpeľne kreujú v priamom spojení so spálňou a sú len náznakom sklenenej steny od nej oddelené. Všetko, od tvaru a smeru ukladania obkladu, jeho farebnosti, tvaru misy WC a bidetu, samostatne stojacej vane, stojánkovej batérie pre jej napúšťanie, ale aj kanalizačná rúra či umývadlo, to je dizajnérsky originál, a teda aj cena takejto kúpeľne s preskleným veľkopriestorovým sprchovacím kútom so sprchou, ktorá dokáže „imitovať“ dážď v pralese, je bohémska. Buď sa vám páči, alebo nie. Stáva sa však nezabudnuteľným zážitkom vidieť takýto kúsok.

MiRaBo
Snímky: archív redakcie, Kludi, Geberit, Jika

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk