TZB zariadenia prinášajú komfort pre obydlia

TZB zariadenia prinášajú komfort pre obydlia

Dotácie na technologické zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energií, z ktorých získame energie na prípravu tepla, teplej vody, ale aj el. energie v našich bytoch či rodinných domoch, vyvolali záujem o tento stavebný odbor. Je odborne pomenovaný ako TZB – technické zariadenia budov.

Čo všetko je TZB?
Technickým zariadením v budovách riešime tepelnú energiu na vykurovania, prípravu teplej vody, letné klimatizovanie obytných priestorov, vetranie a dodávku čerstvého vzduchu, klimatizáciu obytných priestorov. Do systémov TZB však patria aj rozvody médií, a to sú studená voda, teplá voda, kanalizácia, elektrická energia či káble internetu alebo aj zabezpečenia domu či jeho automatizácia a riadenie… Toto všetko v určitej úrovni užívateľského komfortu – ovládania, ktoré môže byť v automatickej prevádzke či inej úrovni.
Množstvo technológií a ich ovládanie u nás vyvoláva určité obavy. Všetky sa dajú použiť a zabudovať do akejkoľvek stavby. Aby však splnili očakávania, je potrebné ich správne usporiadanie do funkčných schém, hlavne však nadimenzovanie výkonov. Toto je úlohou koncepcie TZB vo vašom dome.

Vykurovací systém – typický predstaviteľ TZB
„Najznámejším“ odborom TZB je vykurovanie rodinných či bytových domov,  pretože ho potrebujeme 220 dní v roku a v niektorých oblastiach Slovenska až 230 a viac dní v roku.
Teplo získané z vykurovania je zároveň aj tou najvyššou finančnou položkou, ktorú platíme ako prevádzkové náklady nášho bývania. Zaplatíme tak vlastne prevádzkovú spotrebu paliva. Jeho množstvo nás teda stojí nemalé finančné čiastky, a preto čas od času hľadáme riešenia na ich zníženie. Tomuto rozhodnutiu predchádzajú diskusie, ktorých cieľom je nájsť prevádzkovo najlacnejšie riešenie.
O „svojom“ vykurovacom systéme vieme diskutovať a podávať „zaručene“ overené informácie. Ak sa aj s týmto názorom stotožníte, musíte čestne priznať, že sú to informácie skreslené naším osobným poznaním prevádzky toho jedného, konkrétneho systému, ktorý môže byť veľmi ovplyvnený napr. našou neodbornou obsluhou. Toto je neodškriepiteľný fakt. Pritom o voľbe vykurovacieho systému ste nerozhodoval vy – majiteľ, ale projektant – kúrenár. On vám vysvetlil viac či menej zrozumiteľne klady a zápory systému, ktorý vám do domu navrhol, a takto ste získali dojem, že systém ste vybrali osobne!
Neodsudzujeme ani nezatracujeme. V dobrej viere ste predpokladali, že kúrenár je odborník a nemá záujem vás poškodiť. Neviete, či náhodou nelobuje za konkrétnu značku, konkrétny systém vykurovania…

Ako postupovať pri voľbe vykurovacieho systému
Viete a akceptujete, že rozhodnutie o spôsobe vykurovania vášho rodinného domu bude dlhodobo ovplyvňovať výšku vašich prevádzkových nákladov. Napriek tomu ho väčšina investorov necháva na projektantoch. Je to správne? Nie je to správne? Ako teda?
Vyčerpávajúcu a jedinú správnu odpoveď na túto priam hamletovskú otázku od tohto príspevku neočakávajte. Nedočkáte sa jej preto, lebo každý investor a „jeho“ projektant – architekt a kúrenár volí individuálny prístup k riešeniu uvedeného problému, takže tento problém nemá len jedno jediné riešenie.

Pýtate sa, prečo to tak je?
Technológií na stavbu obálky rodinného domu je veľa (obálka ovplyvňuje tepelné straty) a ešte viac je technológií na kúrenie. Každý dom je inak otočený k slnku, každý dom má iné okná, iný tvar a každý dom má iného majiteľa, líšiaceho sa pohľadom na investičné vstupy. Prílišná sporivosť, ale aj „rozšafnosť“ pri riešení systému vykurovania tu nemajú miesto. „Najlepší“ je racionálne rozmýšľajúci majiteľ, lebo ten síce „otočí každý cent dvakrát“, ale keď vidí, že projektant mu ponúka perspektívne riešenia a dá sa očakávať zmysluplný výsledok, tak potrebné eurá investuje.

Ktorý je zásadný faktor pri voľbe vykurovania?
Je to pohľad na voľbu vykurovacieho systému cez stavebnú konštrukciu domu. Tu jednoznačne platí zásada, že pri riešení obálky stavby je potrebné hľadať riešenia, ako dosiahnuť čo najmenšie tepelné straty.
Prvé je teda zníženie tepelných strát domu na maximálnu možnú mieru, a to kvalitným stavebným systémom, oknami, dverami či strechou.
Až potom nasleduje otázka, ako riešiť systém vykurovacích technológií. Spoločne – projektant stavbár, projektant kúrenár a investor musia hľadať vykurovací systém s nízkymi prevádzkovými nákladmi. Úloha je pri nízkych stratách tepla cez obal stavby naozaj ľahšia.

O celom systéme vykurovania vie najviac kúrenár
Vieme, že vykurovací systém by mal mať malú
spotrebu paliva a očakávame maximálny tepelný komfort s minimálnou obsluhou. Ak máme malé tepelné straty, celý vykurovací systém môže byť zostavený ako investične menej nákladný.
Kotol má malý vykurovací výkon. Je lacnejší. Sú také? Áno, výrobcovia kotlov nám takéto zariadenia ponúkajú. Je dobré, že si máme z čoho vyberať. Aj cena tých najefektívnejších – kondenzačných kotlov poklesla.
Racionálne sa však musí navrhnúť aj systém odovzdávania tepla. Radiátory? Podlahovka? Stenové vykurovanie? Toto riešenie musí ponúknuť projektant – kúrenár. Vie, aké straty každej miestnosti potrebuje vykryť a aký vykurovací výkon mu jednotlivé spôsoby odovzdávania tepla ponúkajú. Vie, ako sa dajú systémy odovzdávania tepla regulovať. On navrhne najefektívnejšie riešenie. Predsa len – než sa rozhodnete, ktorý použijete, musíte sa veľa, veľa, veľa pýtať. Univerzálne riešenie neexistuje. Stačí to však?
Niekomu áno, niekto chce však ešte viac znížiť prevádzkové náklady, a tak „ide“ po modernejších technológiách, ako sú tepelné čerpadlá, solárne systémy či ich kombinácie, ktoré sa čoraz častejšie objavujú v technologických schémach projektantov. Výrobcov je dostatok. Pri rozbehu podporného dotačného systému sa zaregistrovalo až 1500 zariadení, takže je z čoho vyberať. Toto je alternatíva, čo by sme dnes mali od projektantov žiadať. O to viac, že „štát“ ich začína podporovať, tieto moderné systémy.

TZB však nie je len vykurovanie
Už sme spomínali, že TZB zariadení v dome je viac. Sú to systémy rozvodov prevádzkových energií, príprava teplej vody, elektrina na chod domácnosti či klimatizovanie. Tu už do riešenia TZB (technického zabezpečenia budovy) pristupujú rôzne technológie, ako solár, fotovoltika, tepelné čerpadlá, rekuperácia vzduchu, ktoré v rôznych technologických schémach môžu vyriešiť požiadavku sebestačnosti v spotrebe energie každého domu.
Projektantovi musíme vysvetliť nielen svoju predstavu, ale aj dostupnosť finančných zdrojov, pretože aj toto musí projektant TZB brať pri svojej práci do úvahy. Zbytočne nám navrhne experimentálnu, prevádzkovo nenáročnú inteligentnú technológiu, ak na ňu nemáme finančné zdroje. Všetky tieto úvahy sa však musia odvíjať „ruka v ruke“ s filozofiou a odpoveďami na otázky: Z čoho? Z akého stavebného systému náš dom postavíme?
Odpovede z „čoho“ nám určia (na veľmi dlhé roky) výšku tepelných strát, ktoré budú cez steny, strechu, okná, dvere aj cez základy unikať. Ich elimináciu síce budeme môcť uskutočniť, avšak existujú určité technologické hranice, za ktoré bez zásahu do stavebnej konštrukcie nebudeme môcť ísť.
Ak budete stavať dom s takmer nulovou spotrebou energie, určite do neho nik nenavrhne radiátorové kúrenie, pretože takýto dom je ekologický – nepotrebuje veľa tepelnej energie, tak prečo by mal produkovať CO2 spaľovaním plynu či uhlia alebo peletiek. Prečo v takomto dome nevyužiť najekologickejšiu energiu, ktorá existuje – teda solárnu „elektrickú“ energiu z vlastnej elektrárne na streche, a túto vlastnú elektrinu premieňať na teplo cez infrapanely.
Riešenie TZB zariadení sa musí projektovať na konkrétne podmienky stavby, teoretizovať nestačí. V našej prílohe sa vám preto pokúsime predstaviť to najlepšie, čo ponúka slovenský trh s TZB, tak, aby ste si utvorili aspoň „nejakú“ predstavu, čo môžete od projektantov, ale aj dodávateľov TZB zariadení požadovať.
Veríme, že sa nám to podarí.

Redakcia

Aquatherm Nitra: Kotol značky Protherm dostal Čestné uznanie

Výmena starého stacionárneho plynového kotla za nový kondenzačný či výber vykurovania do novostavby môžu byť po novom oveľa ľahšie. Nové vykurovacie zariadenia totiž so sebou prinášajú nové výhody a zlepšenia.

Jednou z takýchto noviniek je stacionárny kondenzačný kotol Medveď Condens značky Protherm. Na medzinárodnom veľtrhu Aquatherm Nitra 2016 nedávno získal Čestné uznanie od Slovenskej spoločnosti pre techniku prostredia. A aké sú jeho výhody?

Ľahšie než kedykoľvek predtým
Nový rad kotlov Medveď Condens bol špeciálne vyvinutý s ohľadom na domácnosti, ktoré sa už dlho odhodlávajú vymeniť svoj starý kotol za nový, ale odrádzajú ich všetky komplikácie, ktoré môžu nastať pri jeho výmene. Šikovní vývojári kotol navrhli tak, aby domácnostiam značne uľahčili rozhodnutie. Kotol Medveď Condens vďaka tomu umožňuje veľmi rýchlu a jednoduchú montáž. Je vyrábaný v štyroch výkonových verziách od 18 kW do 48 kW a má vysoký stupeň využitia až 108 %. Využitím kondenzačnej technológie zároveň šetrí náklady na spotrebu energie. Nové kotly tohto typu dokonale spĺňajú prísne predpisy ErP, teda novej smernice o energetickej účinnosti výrobkov, ktorá na Slovensku vstúpila do platnosti ešte v roku 2015. Medveď Condens svojou konštrukciou spĺňa požiadavky na zaradenie do triedy energetickej účinnosti „A“. Svojou robustnosťou a funkčnými vlastnosťami pripomína liatinové kotly.

Rýchlo, jednoducho a komfortne
A aké výhody pocítite už pri inštalácii vykurovacieho zariadenia montážnikmi u vás doma? Kotol Medveď Condens možno rýchlo a pohodlne zapojiť bez nutnosti ďalšieho zložitého prispôsobovania. Je možné využiť doterajšie hydraulické pripojenia a pôvodné príslušenstvo, ako sú čerpadlo či expanzná nádoba. To všetko zrýchli výmenu starého kotla za nový a tiež šetrí náklady a prácu. Montáž sa tak stáva veľmi jednoduchou, bez zbytočných obáv a dodatočných výdavkov. Veľkou výhodou je, že kotol Medveď Condens je vhodný aj do systémov s veľkým objemom vykurovacej vody. Jeho výmenník s veľkým prierezom rúrok je veľmi odolný voči zaneseniu nečistotami zo starších vykurovacích systémov. A pokiaľ ide o odvod spalín, ten možno riešiť taktiež veľmi flexibilne pomocou sady s ohybnou rúrkou alebo vložením plastových rúrok do pôvodného komínového prieduchu.

Prehľadné a intuitívne ovládanie
Ovládanie nového kotla Medveď Condens je veľmi jednoduché a intuitívne, a to aj vďaka prehľadnému podsvietenému displeju. Kotol je možné ovládať aj pomocou izbových komunikačných regulátorov so zbernicou eBus. Nízke náklady sú nielen na montáž kotla Medveď Condens, ale aj na jeho údržbu. Kotol má len minimálne požiadavky na čistenie. Ak sa rozhodnete v domácnosti riešiť okrem vykurovania aj prípravu teplej vody, kotol Medveď Condens môžete skombinovať s externým zásobníkom pomocou prepojovacej sady kotol – zásobník. Viac sa dozviete na

www.protherm.sk

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk