Viete sa rozhodnúť pre dobré interiérové dvere?

Interiérové dvere pokladáme za bežnú súčasť interiéru. Prisudzujeme im „praktickú funkciu“, ktorú automaticky splnia svojím konštrukčným riešením od výrobcov. Vôbec neregistrujeme fakt, že by si „zaslúžili“ naše úvahy už pri projektovaní domu…

Ako postupuje stavba domu, ani vtedy sa nimi nezaoberáme, až sa dom dostane do fázy dokončovacích prác. Vtedy sa začneme zaujímať o „ich“ vlastnosti. Akceptujeme u nich, že najdôležitejšou požiadavkou interiérových dverí by mal byť bezpečný a pohodlný pohyb osôb a vytvorenie súkromia. Stačí to pre ich správny výber? Nie!

O funkcii dverí
Najdôležitejšou funkčnou požiadavkou je bezpečný a pohodlný pohyb osôb, na základe čoho sa odvodzujú aj rozmery dverí. Bežné rozmery šírky sú 60, 70, 80 a 90 cm, štandardná svetlá výška je 197 cm.
Z pohľadu komfortu prevádzky bývania by sme neodporúčali dvere rozmerov 60 a 70 cm. Už len také nasťahovanie nábytku môže byť pri dverách 60 či 70 cm problém. Do obytných miestností sa používajú dvere so šírkou 80 cm a ak to je teda možné, dajme ich do všetkých miestností. Aj na WC – tu vždy dbajme na to, aby sa dali otvoriť smerom von. Je to bezpečné riešenie pre budúcnosť.
Pre hendikepované osoby na vozíčku je najpohodlnejšia šírka dverí 90 cm; ideálne by bolo použitie dverí 120 cm širokých. Minimálna šírka dverí 60 cm je určená do pomocných priestorov napr. do špajze. Dvere určené do kúpeľní by mali dobre odolávať zvýšenej vlhkosti. Môžu byť doplnené o rôzne priehľadné výrezy, ventilačné otvory alebo vetraciu mriežku.
Ďalším prvkom, ktorým by sme sa pri posudzovaní funkcie dverí mali zaoberať, je zámok a kľučka dverí. Pri dverách ide vždy o rozsah vytvorenia súkromia. Uzamknutie z vnútra obytnej miestnosti by mala byť samozrejmosť, ale vždy by mala existovať možnosť otvorenia aj „z chodby“. Ešte jedna funkčná požiadavka – útlm hluku. Norma odporúča, aby dvere mali útlm 32 dB. Dosiahnutie tohto parametra zabezpečujú výrobcovia a my, ako zákazníci, toto v princípe neriešime. Jedine v špeciálnych prípadoch – napr. nahrávacie štúdia v RD.

Pravé či ľavé
Otváranie dverí na niektorú zo strán (pravú či ľavú) nám rieši projekt už v stavebnej časti. Preto sme upozorňovali, že o dverách by ste mali rozmýšľať oveľa skôr ako len vo fáze dokončovania stavby. Zaužívaným zvykom je, že dvere sa otvárajú – do miestnosti. Musíme si však uvedomiť, že týmto otváraním si „odkrojíme“ dosť veľkú časť obytnej plochy. Ak s tým rátame už v projekte, tak nás táto skutočnosť pri výbere nábytku „nezaskočí“. Dnes sú ponúkané aj iné možnosti otvárania, ktoré eliminujú tento problém.

Posuvné a zásuvné dvere
Výhodou posuvných a zásuvných dverí je to, že výrazne šetria priestor.
Posuvné dvere sa posúvajú pred dverným otvorom a ďalej tesne pred stenou. Na ich osadenie je potrebný oceľový vodiaci profil, ktorý sa montuje na strop či na stenu v mieste naddverného prekladu, a podlahová koľajnička, ktorá zabezpečí plynulý pohyb dverí. U tohto typu dverí sa obvykle nepoužíva zárubňa.
Princíp zásuvných dverí spočíva v tom, že do otvoru v stene sa inštaluje stavebné puzdro z kovovej konštrukcie, do ktorého sa dvere pri otváraní zasúvajú. Stavebné puzdro je možné osadiť pri novostavbe alebo aj rekonštrukcii do murovanej aj sadrokartónovej priečky. Dvere môžu byť drevené aj celosklenené. Obklad otvoru – zárubňa je v tomto prípade nutnosť, lebo zakrýva mechanizmus posuvu.
Lamelové a skladacie dvere sú ďalším vhodným riešením, ak potrebujete šetriť priestor. Obvykle sú dvere tohto typu „nesené“ kovaním inštalovaným na zárubni dverí.

Dvere a ich dizajn
Pri stavbe domu vnímame, že medzi miestnosťami máme stavebné otvory, do ktorých budeme „raz“ musieť osadiť – dvere. Stavbári sa opýtajú, aké budú zárubne. Obložkové? Kovové zaliate? Pýtajú sa preto, že podľa typu zárubne je stavebný otvor zväčšený  o niekoľko cm, aby sa zárubňa dala namontovať a dodržala sa čistá priechodná šírka dverí.
Dnes je trend obložkových zárubní, a tak stavebný otvor je vo fáze dokončujúcich prác stále prázdny. Príde však fáza pokladania konečnej podlahy – a?! „Zrazu“ začíname o nich uvažovať. Chceme, aby dvere pôsobili v interiéri esteticky, zároveň však musia tvoriť základ (alebo len súčasť) celkovej koncepcie interiérového dizajnu.
Vieme už, aký štýl nábytku použijeme pri zariaďovaní? V princípe áno, a tak začneme hľadať možnosti a oboznamujeme sa so sortimentom. Zrazu zistíme, že dvere môžu byť plné – hladké, so sklenenou výplňou, vitrážou, s vloženými aplikáciami, kazetovým členením, s kovaním priznaným či skrytým… Dozvieme sa, že dvere sa môžu zasúvať do steny alebo sa dajú odsúvať na niektorú zo stien. Zistíme, že dvere majú rôzne typy zárubní – najčastejšie sú tzv. obložkové. Veľmi moderné je v súčasnosti bezprahové a bezfalcové riešenie dverí a výška až „pod strop“. Ktoré si vybrať? Z akého materiálu s akou povrchovou úpravou?
Jedna z „poučiek“ hovorí – dvere by mali tvoriť spolu s podlahou a nábytkom harmonický celok. Vo všeobecnosti platí, že k výraznej podlahe patria jednoduché dvere. Toto však nemusí byť pravda. Pri výbere je preto nutné hľadieť na celkovú atmosféru miestnosti, ktorú vytvoríme nábytkom. Na tomto základe by sme mali hľadať tvar a dizajn výplne dverného otvoru.
Dvere v celom dome by mali mať rovnaký štýl. Ak je v miestnosti dverí viac, o to viac by mali byť v jednotnom štýle. Dvere by mali byť pekne zladené s farbami stien, nábytku ako aj podlahy a tiež by sa nemali „biť“ s celkovým štýlom nábytku. Farebnosť a štruktúra povrchu dverí musí harmonizovať s nábytkom a ideálne je zladenie s farebnosťou okien.

Materiál na výrobu dverí

Masív
Klasické masívne dvere či už z mäkkého alebo tvrdého dreva sa dnes pre svoju vysokú cenu stali luxusom. Cena je preto taká, pretože sa na ich výrobu musí spotrebovať veľa dreva, než  sa vytriedi „to“ použiteľné. Dostupnejšie sú tie z mäkkého dreva. Dvere z tvrdého dreva ako sériovú výrobu dnes výrobcovia ponúkajú málokedy. Sú však v ponuke remeselníkov špecialistov a sú predstaviteľmi noblesy v interiéroch „na mieru“. Nezameniteľné na nich je to, že disponujú charakteristickou drevenou kresbou. Môžu byť zdobené alebo jednoduché. Sú pevné, trvácne a viacgeneračné. Drevo sa vždy dá farebne upraviť a môže byť lazúrované rôznymi farebnými odtieňmi.

Lakované dvere
Konštrukčným materiálom tvoriacim základ týchto dverí je tzv. voštinová doska. Jej povrch sa upravuje lakovaním. Tento typ dverí je lacný a napriek tomu mierne ustupuje do úzadia. Stále je to však atraktívna voľba (hlavne v panelákoch) najmä v bielom variante. Nástrek je možný v odtieňoch RAL, ale biela či maslová je stále favoritom. Dvere sa dajú ľahko udržiavať a dobre sa kombinujú s inými súčasťami bytu. Patria k modernému dizajnu hlavne v kombinácii so sklom. Tento typ dverí je pre všetkých, ktorí svoj domov zariaďujú moderne, ale účelne.

Fóliované dvere
Výhodou je predovšetkým cena. Aj tu je nosnou časťou voštinová doska. Cena fólií je najnižšia, a keďže sa farebnosť fólií dá upravovať v množstvách kresieb, dekorov a štruktúr, dvere sú pekné aj trvácne. Majú jednotnú farebnosť, vydržia dlhé roky a sú to dvere, ktoré dnes preferuje väčšina ľudí. Ich nevýhoda je, že v prípade detí a domácich zvierat nemusí fólia drsnejšie zaobchádzanie vydržať. Bežnej rodine však za skvelú cenu budú slúžiť dlhé roky. Zároveň je jednoduchá ich renovácia v podobe fólie novej. Medzi ich najväčšie výhody patrí aj rovnaký dekor fólie na zárubni. Takéto dvere spolu so zárubňami pôsobia naozaj pekne a noblesne.

Laminát
Laminátové dvere predstavujú vyšší kvalitatívny štandard a vyššiu povrchovú odolnosť v porovnaní s fóliovanými dverami. Je tu praktickejšia údržba a rozdielnosť vo farebných vyhotoveniach. Vzhľadovo pripomínajú lakované dvere. Matný laminát zasa imituje kovovú štruktúru. Ak sa zvolí kresba štruktúry dreva, pôsobia rovnako „prírodne“, ako by boli z masívneho dreva. Najväčšou výhodou je laminát s hrúbkou 0,2, alebo 0,8 mm, ktorý chráni dvere aj pred pazúrmi domácich zvierat. Tepelným spôsobom nanesený laminát sa ľahko neoddelí od nosnej voštinovej dosky, a teda vydrží aj väčšie namáhanie. Vyššiu cenu kompenzuje vyššia životnosť práve tam, kde sú zvýšené možnosti poškodenia dverí.

Dyha na dverách
Dalo by sa povedať, že dyhované  povrchy dverí sú lacnejšou verziou pre milovníkov prirodzenej drevitej štruktúry. Dyha z masívu hrúbky 0,7 milimetra už spĺňa predstavy aj skutočne najnáročnejších zákazníkov. Voliť si môžete textúru dýh od bežných slovenských drevín až po exotické typy. Odtieň dyhy je pekný, ale nie je jednoliaty, čo prirodzene súvisí so štruktúrou samotného dreva, z ktorého sú dyhy krájané. Dvere nepatria k najlacnejším, ale pre nadšencov prírody je to cenovo rozumná alternatíva.

Sklo a dvere?
Pokrok v konštrukčných skladbách bezpečnostných skiel vytvoril túto dizajnérsku „vychytávku“. Sklo ako materiál na dvere je naozaj perfektné, pretože svojou ľahkosťou a transparentnosťou odľahčuje celý priestor obytnej miestnosti, a teda pokojne sa hodí aj do menších miestností. Práve vďaka priesvitnému sklu môžete byť neustále vo vizuálnom kontakte s ľuďmi v druhej miestnosti, aj keď sú dvere zatvorené.

Dôležité detaily
Na dverách je dôležitý každý detail – kľučka, kovanie, zasúvanie do zárubne. Kovaniu a zámku nevenujeme veľkú pozornosť, tu sa spoliehame na výrobcu dverí.  Najviac sa však zaoberáme samotnou kľučkou. Na trhu je bohatá ponuka tvarov, dezénov aj odtieňov kľučiek. Niekedy môže byť skutočne náročné vybrať si, pretože kľučky výrazne ovplyvňujú vzhľad dverí aj celého interiéru. Kľučkám sa venujú aj samotní dizajnéri, a tak je ponuka ozaj široká. Môžu byť vyrobené z ocele, mosadze, hliníka s povrchom upraveným pomocou niklu, chrómu alebo bronzu. Pri ich výbere je dôležité, aby nám padli nielen do oka, ale najmä do ruky, veď koľkokrát za deň sa ich dotýkame? A keď je výber široký, o to ťažšie sa nám rozhoduje.

MiRaBo
Snímky: J.A.P. Slovakia, Sapeli, archív redakcie

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk