Vyberáte kuchyňu? …viete, na čo sa zamerať?

Kuchynskú zostavu si vyberáme nielen podľa jej vzhľadu, ale tiež správnej funkčnosti a vysokej kvality spracovania. S odborníkmi z oblasti nábytkárstva sme pre vás pripravili jednotlivé rady, čo je potrebné si všímať pri výbere kuchynských dvierok, aby nám dobre a dlho slúžili.

1. Dostatočná hrúbka korpusu nábytku

štandardná hrúbka nábytkového korpusu je u českých dodávateľov 18 mm. Stretávame sa však aj s hrúbkou iba 16 mm, a to nie je dobré. Prečo? „Nábytok s hrúbkou korpusu 18 mm bude mať nielen lepší celkový vzhľad – masívny štýl, ale bude zaistená väčšia pevnosť uchytení pántov a ďalšieho kovania,“ uvádza Martin Dusík, vedúci obchodného oddelenia Trachea, s.r.o., najväčšieho českého výrobcu nábytkových dvierok. Rovnako to platí i pre hrúbku samotných nábytkových dvierok. Vyberajte teda iba hrúbku dvierok 18 mm. Nábytok tak vydrží dlhšie slúžiť.

2. Spojenie skriniek zostavy – vedeli ste, že kvalitu skrine, obývacej steny alebo kuchynskej linky spoznáte podľa spojenia skriniek za pomoci spojovacích „šróbov? Ak objavíte iba „šróbiky“, choďte so spokojným svedomím o predajňu ďalej. Správne spojenie robia spojovacie skrutky, ktoré sú estetické, pevné a hlavne – pri demontáži a opätovnom zostavení nábytku si nimi neponičíte korpus skriniek!

3. Presklenné dvierka so silikónovým tesnením – a v žiadnom prípade nie zaistenie pomocou „háčikov“! Sklo je vo dvierkach štandardne zasúvané do polo drážky a potom utesnené proti vypadnutiu pomocou silikónového tesnenia. Variant, keď sklo vo dvierkach držia spomenuté „háčiky“, nikdy neberte! Sklenená výplň uchytená „háčikmi“ sa často uvoľňuje, sklo zvučí a dochádza aj k usadzovaniu nečistôt a mastnoty do týchto škár.

4. Nie je hrana ako hrana – aj keď nie ste odborníci v odbore nábytkárstva, môžete kvalitnú hranu na nábytku spoznať aj sami. „Kvalitné hrany sú na nábytku s lesklým akrylátom lepené pomocou PUR lepidiel. Jednou z ich výhod je, že tohto lepidla na olepenie ABS hrán nepotrebujeme veľké množstvo. Hrana teda tesne nasadá na čelnú plochu a škára je preto takmer neviditeľná. U iných lepidiel je potrebné väčšie množstvo a škáry sú o dosť výraznejšie,“ vysvetľuje ďalej pán Martin Dusík a doplňuje ďalšie výhody hrán lepených pomocou PUR lepidiel: „Pokiaľ na dvierka pôsobí teplo od spotrebiča, PUR lepidlá nikdy nezmäknú. To je rozdiel od niektorých lepidiel, ktoré pri styku s teplom zmäknú a potom opäť vytvrdnú. Navyše spoj PUR lepidlom je vodeodolný. Dvierka tak „nenabobtnajú“, a preto sú veľmi vhodné nielen do kuchyne, ale aj kúpeľne.“

5. Montáž „nanečisto“ – pri kúpe nábytku sa tiež zaujímajte, v akej podobe vám príde domov. Pokiaľ dostanete všetko v jednom veľkom balíku – nezmontované, tak od toho výrobcu utekajte rýchlo preč. „Profesionálni výrobcovia nábytku vami objednaný “kúsok“ najskôr zložia vo svojej predajni, tzv. nanečisto, aby sa odstránili prípadné chyby. Nábytok dodávaný v demontovanom stave zvyšuje riziko problému s montážou i časovou náročnosťou. Samozrejme, všetko vo váš neprospech a za vaše peniaze,“ doplňuje pán Martin Dusík z Trachey.

A čo býva štandardne v cene nábytku?

Príprava, spracovanie, materiál, práca a, samozrejme, montáž vyrobeného kusu nábytku. Vezmite nohy na ramená, ak vám niekde ponúknu v základe (týka sa to najviac kuchynských liniek) iba korpus s dvierkami, ale bez pracovnej dosky, kovania, montáže! Cena je v týchto prípadoch lákavá, avšak zahrňuje iba minimum z kuchynskej linky, všetko ostatné si prikupujete! Verte, že cena sa potom vyšplhá veľmi, veľmi vysoko.

Výber kuchyne môže byť skutočne potešením, je však potrebné vedieť, na čo sa zamerať. Pokiaľ sa teda práve chystáte zájsť do obchodu pre nejaký ten dizajnový kúsok, majte naše rady na pamäti!

Snímky: Trachea

 

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk