Vyberáte si kľučky na dvere? Viete, na čo si máte dať pri výbere pozor?

Kovanie na dvere je súčasťou každodenného života, a preto je nutné venovať jeho nákupu značnú pozornosť.

Dizajn a povrchová úprava hrajú pri konečnom výbere veľkú rolu, avšak na trhu existuje nepreberné množstvo tvarov kovania a je dôležité zamerať sa na kvalitu a vyberať z certifikovaných produktov. S odborníkom v oblasti kovania sme vytvorili sprievodcu, ako správne postupovať pri výbere kovania.

Výber typu kovania
V prvom rade je podstatné si uvedomiť, aký typ kovania si do vášho interiéru predstavujete. Vyberať je možné z dvoch základných druhov, a to rozetového a štítkového kovania, pričom tieto varianty sa líšia iba svojím dizajnom a ich funkčnosť je zhodná. „Rozetové kovanie sa skladá z dvoch dielov – horného s kľučkou a dolnej rozety s otvorom pre kľúč. Výber je možné rozšíriť o voľbu medzi kovaním na hranatej či guľatej rozete. Zatiaľ čo kovanie štítkové je zhotovené tak, že kľučka i otvor pre kľúč sa nachádzajú na jednom štítku a tvoria tak jednotný celok,“ hovorí Bc. Slavomír Tutko, obchodný manažér pre Slovensko spoločnosti TWIN, s.r.o.

Záhadné skratky
Pri nákupe sa v rôznych katalógoch a internetových obchodoch iste stretnete s niekoľkými skratkami, ktoré sú v tomto segmente bežne používané v súvislosti s ponukou kovania na dvere. Ide o skratku BB, ktorá znamená, že súčasťou kovania je otvor pre klasický dózický kľúč, ďalej PZ pre kľúč s cylindrickou vložkou (tzv. „fabkou“) a nakoniec skratka WC pre sadu využívanú na toaletách a v kúpeľniach, pretože z vnútornej strany dverí je na zamknutie vybavená WC kľučkou, nazývanou tiež „olivou“, a zo strany vonkajšej je rozeta s drážkou, vďaka ktorej je možné, v prípade potreby, dvere odomknúť z vonkajšej strany použitím, napríklad mince alebo iného plochého predmetu.

Čo je to rozpon (rozteč)?
Rozpon (rozteč) označuje vzdialenosť medzi osou otvoru pre kľučku a osou otvoru pre kľúč. Táto vzdialenosť sa meria iba v prípade štítkového kovania, keď sa kľučka i otvor pre kľúč nachádzajú na totožnom štítku, a je nutné ju pri nákupe tohto typu kovania poznať. Najčastejší je rozpon 72 mm a 90 mm. V prípade rozetového kovania sa toto rozpätie neurčuje.

Kľučka ako štýlový a zároveň funkčný doplnok interiéru
Potom, ako budete mať jasno v predchádzajúcich aspektoch, môžete prejsť k voľbe materiálu, povrchu a dizajnu.
„V spoločnosti TWIN starostlivo vyberáme materiály s vysokou životnosťou a máme všetky svoje produkty plne certifikované. To je pre našich zákazníkov zárukou kvality a tiež sa toho držíme,“ hovorí Bc. Slavomír Tutko a doplňuje možnosti, ako prepojiť kvalitu s dizajnovým vyhotovením: „Spojenie vysokej kvality s dizajnovým spracovaním je najčastejším prianím našich zákazníkov. Ich požiadavke plne zodpovedá rad kovania TWIN LUXUS Selection, obsahujúci kľučky navrhnuté poprednými talianskymi dizajnérmi, ktorí sa zamerali najmä na príjemné tvary na dotyk a aj na moderný vzhľad. Výhodou tohto radu kovania je možnosť zladiť interiérové kľučky na dvere s okennými kľučkami a aj s bezpečnostným kovaním na vstupné dvere. Interiér tak získa jednotný vzhľad v každom detaile.“

Kvalitné spracovanie
Čo sa týka povrchových úprav, tak zmienený rad kovania je v ponuke v povrchovej úprave inoxchrom, pre ktorý je typická vysoká mechanická odolnosť pri bežnom používaní, ako sú odreniny od kľúčov a prstienkov. Rovnako tak nie sú na povrchu znateľné otlačky prstov, čím je tento povrch nenáročný na údržbu. „Takéto kovanie je vyrobené z mosadze, ktorá vďaka svojej pružnosti umožňuje výrobcom spracovať materiál do najrôznejších foriem a rozširuje zákazníkom možnosti výberu z radu dizajnových tvarov. Mosadzné kľučky sú tak ideálnou voľbou do bytu a domu. Kovanie LUXUS Selection si zaslúži odporúčanie jednoznačne i vďaka jednoduchej a pevnej montáži, pretože rozeta je preskrutkovaná skrz dverné krídlo a upevnená fixačnými spojmi, čo predlžuje životnosť kovania,“ pripomína Bc. Slavomír Tutko.
Na trhu je tiež v ponuke kovanie z nehrdzavejúcej ocele, ktoré je odporúčané pre veľmi frekventované priestory, ako sú nemocnice, školy, kancelárske priestory a podobne. Pokiaľ chcete mať kľučku na celý život, potom je kovanie z nehrdzavejúcej ocele ideálnou voľbou.
Kovanie na dvere je štýlovým doplnkom každého interiéru, avšak je potrebné vedieť, na čo sa pri jeho výbere zamerať. Pokiaľ práve zariaďujete dom či byt a chcete sa rozhodnúť správne, potom majte na pamäti naše rady a budete s výsledkom spokojní.

www.twinkovania.sk

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk