Zaujalo nás

Jarná akcia: K tehlám HELUZ teraz získate spotrebiče
Uvažujete o stavbe rodinného domu alebo už máte dokonca v rukách projekt vlastného bývania? Výrobca moderných tehál HELUZ pripravil s internetovým obchodom HEJ.sk akciu priamo pre vás. Ak si vyberiete tehly HELUZ, objednáte si ich v období od 1. februára do 14. apríla, získate stavebný materiál s najlepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami na trhu a k tomu poukaz na elektrospotrebiče v hodnote až 400 EUR. A navyše individuálnu VIP zľavu na ďalší nákup spotrebičov do vášho nového rodinného domu. Myslite už teraz na zariadenie vysnívaného bývania.
S HELUZom nestaviate dom, ale domov.

Kreatívna súťaž architektov ale aj realizátorov nesie meno „NOAH´S ARCH 2016“
Na Slovensku si každoročne asi 3000 osôb zakúpi používaný lodný kontajner na iný účel, než na  aký bol pôvodne určený. Vyradené lodné kontajnery sa prerábajú  na rôzne iné účely: bývanie, náraďovne, dielne, letné kuchyne, sklady, šatníky, priestory pre hobby, skleníky, voliéry, archívy, predajne, gastro prevádzky, bary, bistrá, ambulancie, ateliéry, kancelárie, technické priestory, kiná, elektrárne, reklamné nosiče a podobne. Práve pre nadšencov, ktorí vdychujú starému a nepotrebnému nový život, vyhlasujeme túto súťaž. Spoločnosť Bôry s. r. o. zverejňuje tento predbežný verejný oznam o vyhlásení súťaže modifikát roka „NOAH´S ARCH 2016“, ktorú sa spoločnosť zaväzuje vyhlásiť pri prihlásení minimálne 50 ks prihlášok za podmienok uvedených vo všeobecných súťažných podmienkach, ktoré sú trvalo zverejnené na www.bory-zilina.sk. Vdýchni použitému lodnému kontajneru nový život.

Stavajte aj počas zimy
Rozhodli ste sa stavať dom a chcete začať čím skôr? Žiaden problém, nemusíte čakať na teplé počasie. Na trhu sú totiž tehly, s ktorými je možné realizovať stavbu aj v miernej zime, dokonca až do teploty – 5 °C. Ide o špeciálne vyvinuté brúsené tehly LeierPLAN, ktoré poskytujú jednoduché a rýchle riešenie výstavby hrubej stavby. Steny si vymurujete tak, že tehly LeierPLAN spájate tenkou vrstvou (stačí 1 mm) murovacej malty alebo penovým lepidlom LeierFIX. Výhodami tejto technológie je najmä úspora materiálu, kratší čas murovania bez vytvárania tepelných mostov a menej vlhkosti v stavbe (vďaka menšej spotrebe vody). Použiť tieto tehly môžete nielen na obvodové steny, ale aj na vnútorné nosné konštrukcie a priečkovkové tvarovky. Aby stavba bola kvalitná a časuodolná, je veľmi dôležitý výber materiálu, z ktorého bude postavená hrubá stavba. Dlhoročné skúsenosti a rokmi overené znalosti z praxe dokazujú, že masívny dom na báze tehly je tým pravým riešením. Tehla sa ako stavebný materiál používa už viac ako 6000 rokov. Ide o prírodný a ekologický materiál, ktorý sa dá neustále recyklovať, má vynikajúce tepelno a zvukoizolačné vlastnosti, dlhú životnosť a vypaľovaním si tehla udržiava pevnosť a stabilný rozmer. Je nehorľavá a odolná voči fyzikálnym aj chemickým vplyvom. Tehly umožňujú optimálnu difúziu vodných pár, čím sa predchádza vzniku plesní a zabezpečuje sa zdravé bývanie. Viac na www.leier.sk

Ako prežiť arktické mrazy v teple

Vstupu chladu a mrazu do obydlí a únikom tepla sa snažíme všemožne zabrániť. Zatepľujeme, vymieňame okná a balkónové dvere, často ani nevetráme. Prirodzené vetranie je však nutnosťou aj v mrazoch. Naopak – zateplenie nemusí byť optimálnym ani najlepším riešením.

Hygienické minimum výmeny vzduchu
Tepelné mosty, cez ktoré uniká teplo zvnútra von, sa vyskytujú prakticky na každej stavbe. Okrem iného spôsobujú aj zvýšenie nákladov na vykurovanie. Hoci spoločnosti neustále zdokonaľujú konštrukčný tepelný odpor fasád, zasklených plôch a okien, prirodzená výmena vzduchu je stále dôležitá. Mnohé dnešné, najmä zateplené rezidenčné nehnuteľnosti, nespĺňajú ani len hygienické minimum pre výmenu vzduchu na osobu za hodinu. To je približne
30 m3 pre bežnú činnosť a pohyb v domácnosti.

Zima, mráz a vetranie
Okrem spór plesní sa v nevetraných a v príliš utesnených obydliach významne zvyšuje obsah ďalších škodlivín vo vzduchu.
„Z odborných meraní, ktoré boli na niektorých zateplených školách, vyplývajú až alarmujúce hodnoty vydychovaného CO2 na úrovni 15000 ppm. Pritom normovaná požiadavka je maximálne 1500 ppm. Prísun čerstvého vzduchu je dôležitý aj z hľadiska psychohygieny, keďže redukuje únavu a bolesti hlavy. Naopak, vysoký obsah CO2 spôsobuje podráždenosť, nesústredenosť a únavu,“ hovorí Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku.
Najjednoduchším a v praxi najviac osvedčeným preventívnym opatrením je prirodzené vetranie. Ventilačky a mikroventilácia sú nevhodným spôsobom vetrania v mraze, nakoľko na a v tesnení kondenzuje voda, ktorá zamŕza a obmedzuje funkcionalitu tesnenia. Zároveň sa ochladzujú steny v okolí okien a dverí, pričom kúrením sa zahrievajú len studené steny a nie vzduch v miestnosti. Samozrejme, existujú aj systémy núteného vetrania, rekuperácie.

Arktické dni sú výnimočné
Minimalizácia strát tepla a energetická efektívnosť sú často skloňované pojmy. O celoročnej energetickej bilancii sa však hovorí už menej. O čo ide? Ak napríklad toľko proklamovaným zateplením a výmenou okien dosiahneme nízke náklady na vykurovanie, môžu sa zvýšiť tepelne zisky. V lete je teda potrebné interiér viac chladiť. Je možné, že náklady na chladenie v celoročnej bilancii prevážia energetické a finančné úspory na kúrení, získané v zime.
Klimatológovia sú presvedčení, že najbližšie desaťročia budeme svedkami skôr miernejších zím a teplejších liet. Efekt minimalizácie tepelných ziskov môže byť časom významnejším ako dnes vládnúce minimalizovanie tepelných strát. Extrémne mrazy a dlhotrvajúce zimy budú v nižších nadmorských výškach skôr výnimkou. Počet arktických dní, keď maximálna teplota vzduchu zostane pod mínus
10 stupňov Celzia, klesol za posledných 29 rokov v Bratislave iba na jeden jediný za rok.

Okrem riešení pre mierne podnebie existujú aj iné, vhodné doslova pre arktické podmienky. Spoločnosť Schüco, špecialista na hliníkové okenné a fasádne systémy, sa napríklad podieľala na stavbe výskumnej stanice Jang Bogo na Antarktíde. Teplota tu bežne dosahuje mínus 40 stupňov Celzia a nie je výnimkou ani rýchlosť vetra vyše 65 m/s. Juhokórejskí vedci a inžinieri tu od roku 2014 testujú prístroje, zariadenia, nové materiály alebo roboty za extrémnych teplotných podmienok.
Architekt Lee Sang-Lee, vedúci tímu architektov SPACE Group, poverený výstavbou stanice Jang Bogo, povedal: „Antarktída je miestom, ktoré príroda vytvorila pre večnosť, nie pre ľudské bytosti.“ Napriek tomu v krajine ľadu a snehu postavili modulárnu stanicu, v ktorej je vnútorná konštantná teplota 20 stupňov a vlhkosť 40 %.
Okrem iných konštrukčných prvkov, z ktorých bola stanica „poskladaná“ priamo na mieste, boli pri stavbe použité riešenia Schüco AWS 90 SI + a FW 60+ SI. Tieto inovatívne hliníkové konštrukcie majú špičkové tepelnoizolačné vlastnosti na úrovni štandardov pasívneho domu. Zároveň sú dodávané v rôznych variantoch dizajnu, čo bolo pre futuristicky vyzerajúcu budovu veľmi dôležité. Budova má zaujímavú aerodynamickú trojramennú štruktúru, ktorá minimalizuje kontakt s arktickým vetrom.

www.schueco.com/web2/sk

Kto sme a čo ponúkame

sme profesijne usporiadaný online časopis o stavebných firmách a materiáloch na Slovensku. Jeho cieľom je rýchle vyhľadávanie informácií a dodávateľských firiem pri stavbe rodinného domu.

Stavebníctvo

Zložité hospodárske obdobie, ktoré už 5 rokov trápi slovenské stavebníctvo, naplno odkrylo jeho problémy a nedostatky.

Prínos pre návštevníka stránky

Rýchla orientácia v odbore stavebníctva zrozumiteľnými článkami aj pre neodborníkov. Budú ich pripravovať najväčšie špičky, osobnosti a kvalitní realizátori prác.

Naši partneri

Ing. Pavel Kleskeň
šéfredaktor
0903 721 235
PhDr. Andrej Fabík
zástupca šéfredaktora
0904 978 305
Mirka Kleskeňová
redaktorka
0903 401 077
Štefan Majerník
obchodný zástupca
0903 781 341
Martin Strihovský
grafik
0903 046 808


Adresa redakcie: Trenčianska 47, 821 09 Bratislava
www.domabyt.sk